E Devlet Düğün İzni Başvurusu

  • 24 Mart 2021
  • E Devlet Düğün İzni Başvurusu için yorumlar kapalı
  • 2.477 kez görüntülendi.
E Devlet Düğün İzni Başvurusu

Korona tedbirlerinin gevşetilmesi ile birlikte daha önceden yasaklanan düğün, kına, nikah gibi merasimler yasaklanmıştı. Ancak son dönemde yapılan açıklamalar ile birlikte artık düğün, kına, nikah merasimleri belirli kurallar çerçevesinde izin verilmeye başlandı. Ancak izin için belirli tedbirlerin alınması ve hangi şartlarda düğün, nikah, kına gibi merasimlerin yapılması gerektiği İl veya İlçe umumi hıfsa kuralları ile belirlendi. Bu yazımızda;

Düğün izni nasıl alınır?

Nikah İzni Nasıl Alınır?

Kına İzni Nasıl Alınır?

Düğün, Kına, Nikah İzni Dilekçe Örneği.

E devletten Düğün, Kına, Nikah İzni başvurusu Nasıl Yapılır?

Sorularını ayrıntılı olarak anlattık.

Düğün Nikah Kına Yapma Şartları Nelerdir?

Korona tedbirleri kapsamında İl veya İlçe umumi hıfsa kararları gereğince düğün, kına, nikah yapılacak yerin metre kare olarak alanı önemlidir. Düğün, kına, nikah gibi merasimler için salonda bulunabilecek kişi sayısı maksimum 50 kişi ile sınırlandırılmıştır. Ancak 50 davetli olması için düğün salonunun en az 400 metre kare alana sahip olması gereklidir. Özetle düğün salonunda bulunacak her kişi için en az 8 metre karelik alanın olması gereklidir. Ayrıca Düğün, kına, nikah gibi merasimlerin süresi en fazla 1 saat olacak şekilde yapılması uygun görülmüştür.

Ancak düğün, nikah, kına merasimi yapılması için en az 3 gün içerisinde kaymakamlıklara ya da e devlet üzerinden düğün izni başvurusunda bulunulması şart koşulmuştur. Aksi takdirde izin almadığınız zaman cezai işlem ile karşılaşırsınız.

Düğün İzni E Devletten Başvuru Nasıl Yapılır?

Öncelikle düğün izni için düğün yapacak kişinin ya da düğün sahibi salonunun işletmecisi ya da düğün salonu yetkili müdürünün e devlet sistemine giriş yapması gereklidir. E devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sırası ile;

Düğün İzni E devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

1- www e devlet gov tr adresine giriş yapın. Açılan sayfaya düğünü yapan ya da düğün salonu yetkilisinin Tc Kimlik Numarası ve E Devlet şifresini girin.

2- Açılan Sayfada Ne aramıştınız yazan kutucuğa içişleri bakanlığı başvuru yazın ve alt kısımda açılan içişleri bakanlığı e başvuru kısmını tıklayın.

3- İçişler Bakanlığı e başvuru yazdıktan sonra aşağıdaki ekranda belirtildiği gibi sağ üst köşede yeni başvuru kısmını tıklayınız.

4- Açılan E başvuru kısmında ” Başvuru Türü ” kısmını ” pandemi toplu organizasyon bildirimi ” kısmını seçin ve alt kısma ise Nikah veya düğün izini yazan kısmı seçiniz. Daha sonra ” Bildirim yapılacak İl kısmına düğün yapmak istediğiniz ili seçin ve devam et seçeneğini seçin”

5- Daha sonra açılan sayfada tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurun. Ancak sistem sizden belge talep edecektir. Hangi düğün salonu, adresi, hangi tarihte düğün yapacağınız, hangi saatte izin almak istediğinizi yazın. daha sonra aşağıdaki gibi excel tablosunu doldurarak evrağı ekleyin.

Düğün İznimin Onaylandığını Nasıl Öğrenirim?

Eğer e devlet üzerinden düğün izni e başvuru yaptı iseniz sonuç için e devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ne aramıştınız kısmına içişleri bakanlığı e başvuru yazdıktan sonra açılan sayfada e devlet düğün nikah izninizin durumunu, onaylanıp onaylanmadığını görebilirsiniz.

Nikah Düğün İzni Kaymakamlık Dilekçe Örneği

Eğer e devlet üzerinden nikah düğün izni başvurusu yapmak istemiyor iseniz hangi düğün salonunda merasim yapacak iseniz oranın bağlı olduğu kaymakamlığına giderek nikah, düğün dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Nikah İzni Dilekçenizi kaymakamlıklar kayıt altına aldıktan sonra bağlı bulunan karakollara evrak havale edilecektir. Daha sonra karakollar sizden e devlet başvurusu yapar gibi gerekli evrakları isteyecek ve daha sonra izin için uygun olup olmadığı hakkında size cevap verecektir.

Ayrıca düğün nikah kına merasimi için kaymakamlıklardan istenen izin ile ilgili dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ