Devlet Destekleri

2023 İşsizlik Maaşı

  • 09 Şubat 2023
  • 2023 İşsizlik Maaşı için yorumlar kapalı
  • 995 kez görüntülendi.
2023 İşsizlik Maaşı

2023 İşsizlik Maaşı

2023 İşsizlik Maaşı nedir? Ücretsiz izne çıkarılan kişi İşsizlik maaşı alabilir mi? İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir? 2023 İşsizlik maaşına nasıl başvurulur? İşsizlik maaşı kaç gün alınır? İşsizlik maaşı ne kadar? Nafaka işsizlik maaşından kesilir mi? Haciz işsizlik maaşından kesilir mi? İşsizlik maaşı alırken ssk yatar mı? Gibi sorularınızı ayrıntılı olarak inceledik.

Öncelikle son günlerde oldukça artan çalışanları ücretsiz izne çıkarılması ile birlikte bir çok çalışan maaş almadan evde beklemek zorunda kalmaktadır. Belirli şartları tamamlamış olan çalışanlar için verilen sosyal yardım desteği sayesinde artık çalışırken almış olduğu maaş göz önüne alınarak belirli oranlarda ve belirli sürelerde maaş alma şansına sahipler.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Öncelikle kendi isteğiniz ile ya da istifa ederek işi bırakmamanız gereklidir. İşsizlik maaşı alabilmeniz için mutlaka çalıştığınız iş yerinin sözleşmenizi fesh etmesi gereklidir. Ve her hangi bir disiplinsizlik sonucu işten çıkarıldığınıza dair madde yazmaması gereklidir. Özetle kendiniz istifa ederseniz maalesef işsizlik maaşı alamazsınız. İkinci olarak işten çıkarılmadan önce aynı iş yerinde 120 gün (4 ay) süre ile kesintisiz olarak çalışmış olmalısınız. Son 3 yıl içerisinde en az 600 iş günü sigortalı olarak çalışıyor olmanız şart tutulmaktadır.

Eğer bu şartları taşıyorsanız 30 gün içerisinde mutlaka ister e devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. İsterseniz şahsen ve bireysel olarak İş Kur’a müracaat etmeniz gereklidir. Eğer 30 günden daha geç sürede başvurursanız o kadar az maaş alırsınız. Özetlersek işten ayrıldıktan 2 ay sonra İş Kur’a müracaat ettiniz ve 1 ay gecikme yaşadınız. Maalesef bu gecikmeyi iş kur size vereceği toplam aylık sayısından düşecektir. Yani 1 ay gecikmenizi sanki 1 ay İş Kur’dan maaş almış gibi saymaktadır.

İşsizlik Maaşı Alırken Sigortam Yatar mı?

Eğer yukarıda saydığımız şartları yerine getirdi iseniz ve işsizlik maaşı alıyorsanız devlet tarafınızdan çalışırken aldığınız bürüt maaşı önemlidir. Oranına göre vereceği maaş dışında ayrıca ssk primlerinizi yatırmaktadır. Bu sayede işsizlik maaşı aldığınız süre boyunca hastanedeler de  ücretsiz muayene olabilirsiniz. Ayrıca  İş Kur uzmanları tarafından yeni bir iş bulabilmeniz için size meslek geliştirme kurslarına yönlendirebilmekte ve ayrıca sizin şartlarınıza uygun iş bulma imkanına sahipsiniz.

Kaç Ay İşsizlik Maaşı Alabilirim?

Eğer işsizlik maaşı alma şartlarına sahipseniz olmalısınız. Toplam yatan sigorta gün sayısına göre alabileceğiniz maaş süresi değişmektedir. 600 gün çalışana 6 ay, 900 gün çalışana 8 ay, 1080 gün çalışana 10 ay süre ile işsizlik maaşı ödenir.

Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım?

İşsizlik maaşında asıl dikkate alınan son 4 ayda ne kadar maaş aldığınız önemlidir. Son 4 ayda aldığınız bürüt ücretin %40 ı kadar işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ancak ne kadar yüksek maaş alırsanız alın alabileceğiniz maksimum işsizlik maaşı asgari ücretin %80 ini geçemez. 2023 İşsizlik Maaşı 1168 TL olarak belirlenmiştir. Bir kişinin alabileceği en yüksek asgari ücret miktarı ise 2354 TL olarak belirlenmiştir. İşsizlik Maaşı başvuru yapılan ayı takip eden ay içerisinden her ayın 5 inde ödeme yapılır. Daha sonra TC Kimlik Kartınız ile birlikte PTT den maaşınızı alabilir siniz.

 Nafaka İcra İşsizlik Maaşında Kesilir mi?

Kanunen İşsizlik maaşında damga vergisi dışında hiçbir şekilde kesilmez. Nafaka ya da bankalar veya alacaklılar kişinin aldığı işsizlik maaşında herhangi bir kesinti yapamaz.

İşsizlik Maaşım Kesildi

Eğer herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışıyor iseniz ya da sigortasız bir şekilde çalıştığınız tespit edilir.  İhbar edilir se bir daha alamamak üzere işsizlik maaşınız kesilir. Ya da iş kur tarafından sizi yönlendirdikleri işe ya da kursa katılmazsanız bu maaşınız bir daha bağlanmamak üzere kesilmektedir.

Ücretsiz İzine Çıkarıldım İşsizlik Maaşına Başvurabilir miyim?

Her ne kadar ücretsiz izine çıkarılan kişi işsizlik maaşı alamaz diye bir bilgi dolaşsa da maalesef yanlış bir bilgi dolaşmaktadır. Cumhurbaşkanlığının da açıkladığı gibi KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ adı altında işkur çalışanlara maaş vermektedir.

Ücretsiz İzine Çıkarılan İşsizlik Maaşı Alabilir.

Her ne kadar adı işsizlik maaşı olmasada çalışanlar zorunlu durumlarda ücretsiz izine çıkarırlar. Kısa Çalışma Ödeneği adı altında maaş alabilmektedir. Şu anda corona virüsü sebebi ile ekonomik olarak zor durumda olmamız sebebi ile Kısa Çalışma Ödeneği şartları oluşmuştur.

İŞSİZLİK MAAŞI 2023 ÜCRETİ | İşsizlik maaşı ne kadar, kaç TL oldu? İşsizlik  maaşı 2023 asgari ücret zammıyla hesaplandı... İşte asgari ücrete göre 2023  işsizlik maaşı ücreti

Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır?

Öncelikle çalışmış olduğunuz firmanın çalışma süresini haftalık olarak en az. 3 de bir oranında azaltmış olması ya da iş yerinin en az 4 hafta en fazla 3 ay  sürer. Böylece durdurması sonucu ücretsiz izine çıkarılan çalışanlar Kısa Çalışma Ödeneği adı altında maaş alabilir. Ancak en önemli ve tek gerekli şart çalıştığınız iş yerinin olağanüstü sebeplerden dolayıçıkarıldınız. İş yerini ne kadarlık bir süre ile geçici olarak kapattığını ve bu sebeple İş Kur’a kısa çalışma talep formunu göndermesi gerekmektedir. İŞKUR tarafından bu başvuru değerlendirilir ve onaylanır. Mutlaka çalıştığınız iş yerinin Kısa çalışma ödeneği için başvurup başvurmadığını kontrol edin. Eğer bu şekilde başvuru yapılırsa ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar bu maaştan faydalanabilir.

Eğer İş yeriniz İş Kur’a bu şekilde başvuru Yaptınız. Böylece aldığınız toplam bürüt maaşınızın %60 ı kadar kısa çalışma ödeneği adı altında maaş alabilirsiniz. Bu maaş da işsizlik maaşı gibi her ayın 5 inde yatar. PTT Şubesinden maaşınızı çekebilirsiniz. Başvuru sonucunda 3 aya kadar alabileceğiniz kısa çalışma ödeneği Cumhurbaşkanlığı tarafından 6 aya kadar uzatılabilir.