Devlet Destekleri

Sosyal Yardım Başvurusu 2023

  • 09 Şubat 2023
  • Sosyal Yardım Başvurusu 2023 için yorumlar kapalı
  • 1.343 kez görüntülendi.
Sosyal Yardım Başvurusu 2023

Sosyal Yardım Başvurusu 2023

Sosyal Yardım Başvurusu 2023. Aile ve çalışma bakanlığının 2023 yılı için vatandaşlara yapacağı yardımlara ait bilgiler açıklandı. Eğer çalışmıyorsanız ve barınma yardımı, gıda yardımı, ev yardımı, yakacak yardımı, dul yardımı, askere giden çocuklar için yardım, öksüz ve yetimler için yardım gibi parasal yardımlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi ayrıntılı olarak yazımızda anlattık.

Gıda Yiyecek Yardımı

Öncelikle bu yardımlar yılda iki kere yapılmaktadır. Ramazan ayında ve kurban bayramında olmak üzere yılda iki defa yapılır. Bu yardımlardaki temel amaç ihtiyacı olan ailelere gıda ve giyim gibi ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile yapılmaktadır. Ancak bunun için bazı temel şartları taşıyor olmanız gereklidir.

Ailenize giren aylık gelirin 609 TL den fazla olmaması gerekmektedir. Örnekle açıklarsak 2000 TL maaş alan bir ailede 4 kişi var ise 2000/4=500 TL ise bu yardım için başvuru yapma hakkına sahipsiniz. Özetle evinize giren resmi maaşı ailede yaşayan kişi sayısına böldüğünüzde 609 TL den az bir sonuca ulaşmanız gerekmektedir.

Yiyecek Gıda Yardımına başvuru yapmak için il veya ilçenizde buluur. Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin ihtiyaçlarına göre sıralanarak gelen ödeneğe göre gıda ve yiyecek yardımı yapılmaktadır. Başvuru için TC Kimlik Kartınızın yanınızda olması gerekmektedir.

Barınma Yardımı Ev Yardımı

Diğer bir yardım türü ise barınma yanı ev yardımıdır. Her ne kadar barınma yardımı olarak geçse de bu yardım kişilere ev almamaktadır. Eğer herhangi bir geliriniz yoksa ya da evinizde kişi başına düşen para önemlidir.  Miktarı 609 TL den az ise bu yardıma başvurabilirsiniz. Barınma Ev Yardımı Nedir?

Eğer ikamet ettiğiniz ev derme çatma, harabe, oturulmayacak kadar eski olabilir. Nemli, rutubetli ya da o evde oturmak insan sağlığına olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu halde ise bu yardıma başvuru yapabilirsiniz. Bu yardım ile ufak çaplı betonarme tamir ya da prefabrik ev yapımı yapabilir ya da ev eşyası alma şansına sahipsiniz.

Bu şartlarda yaşıyorsanız 25 Bin TL ye kadar destek alma şansına sahipsiniz. Genelde Barınma Yardımı Ev Yardımı evi yanan yada doğal afetler neticesinde oturdukları ev kullanılamaz hale geldiğinde faydalanabiliyorsunuz. Diğer şartlarda TC Kimlik kartınız ile birlikte bağlı olduğunuz yere başvurunuz. İl veya ilçenizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek TC Kimlik Kartı ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Daha sonra Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından başvurunuz inceler.

Yakacak Odun Kömür Yardımı

Kış aylarının gelmesi ile birlikte havalar oldukça soğumaktadır. Odun kömür alamayan vatandaşlarımızın kış aylarında mağdur olmaması için verilen sosyal yardımdır. Bir ailede kişi başına düşen para miktarı 609 TL den az ise TC kimlik kartınız ile birlikte bağlı olduğunuz il veya ilçenizde bulunur. Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Daha sonra sosyal yardımlaşma vakfı mütevelli heyeti tarafından başvurunuz inceler. Ve uygun görüldüğü takdirde asgari 500 kilo ya kadar odun kömür yakacak yardımı alabilirsiniz. Bu yardım yılda bir defa ve kış ayları öncesinde yapıldığını unutmayalım.

Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle ailenizde kişi başına düşen gelir miktarının 609 TL den az olması gerekir. Bu tutar yoksulluk sınırıdır ve sosyal yardımları almanızı sağlamaktadır. Eğer il de yaşıyorsanız il sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidebilirsiniz. Büyükşehir yada ilçelerde ikamet ediyorsanız Kaymakamlık bünyesinde kurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaat edebilirsiniz. Şahsen müracaat ederek başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca Sistemleri sayesinde yoksulluk sınırında olup olmadığınız tespit edilir. Üzerinizde gayri menkul, taşıt yada arazinizin olup olmadığı otomatik olarak tespit edilmektedir. Ancak eğer üzerinizde ev, araba tarla vb taşınır veya taşınmaz mallarınız olabilir.İse maalesef bu durumlarda yardım alma şansınız azalmaktadır.