Devlet Destekleri

Sözleşmeli Er Alımı 2023

  • 10 Şubat 2023
  • Sözleşmeli Er Alımı 2023 için yorumlar kapalı
  • 947 kez görüntülendi.
Sözleşmeli Er Alımı 2023

Sözleşmeli Er Alımı 2023

Sözleşmeli Er Alımı 2023. Milli Savunma Bakanlığı En az İlkokul Mezunu 25 yaşını bitirmemiş sözleşmeli er ve erbaş alacaktır. Kara Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli er ve erbaş alacaktır.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Türk vatandaşı olmak, Erkek Olmak, En az ilkokul mezunu olmak ve 25 yaşını doldurmamış olmak. Sözleşmeli Er Alımı 2023. Bu güne kadar askeri liselerden yada herhangi bir şekilde memuriyetten ilişkisinin kesilmemesi, sabıka kaydınızın temiz olması, daha önce silahlı kuvvetlerde görev yapmamak, boy kilo indeksinizin yeterli olması

Sözleşmeli Er ve Erbaşın Özlük Hakları Nelerdir?

Öncelikle kabul edildikten sonra sözleşme yapılmaktadır. Sözleşme süresi en az 3, en fazla 4 yıldır. Daha sonra isteğe bağlı uzman er veya erbaşlık 7 yıla kadar çıkarılabilir.  Dikkat edilmesi gereken nokta ise sözleşme tek taraflı olarak asla fesh edilemez. Eğer askerliğinizi yaptı iseniz askerlik sürenizin 3 de 1 i sözleşmenden düşülür.  Rütbe olarak askerlerin üzerinde ancak uzman erbaşların alt kademesi olarak rütbeleri derecelendirilir. Sözleşmeli Er Alımı 2023. Uzman er veya erbaşlığa geçtikten 2 sene sonra onbaşılığa, yeterli kapasiteye sahip iseniz çavuşluğa rütbe olarak terfi edebilirsiniz. 3 yılın sonunda ise mevzuat çerçevesinde sınav ile uzman erbaşlık ya da ast subay olabilirsiniz. Asıl önemli olan ise 7 yılın sonunda tüm devlet dairelerinde kadrolu olarak boş bir memur kadrosuna atanabilirsiniz.

Sözleşmeli Er Alımı 2023 Ne Zaman?

Sözleşmeli askerliğe başladıktan sonra izin günleriniz haricinde askeri kışlada kalmak zorundasınız. 3 öğün yemekleriniz (sabah, öğle, akşam yemeği) ve yatak ücreti ödemezsiniz. 1 yılda 30 gün yıllık izin hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca 15 gün mazeret izniniz bulunmaktadır.

2023 Yılı Sözleşmeli Er Alımı.

Yazılı Sınav Ne Zaman Yapılır? Yazılı Sınav konuları Nelerdir?

Eğer başvuru koşullarınız kabul gördü ise internet üzerinden isminiz sınava girebilir şeklinde yazdı ise daha sonra Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen yerde sınava tabi tutulmayacaksınız. Bu aşamada sadece evrak kontrol, fiziki yeterlilik, sağlık kontrolünde geçeceksiniz.

Bu aşamadan da başarı olduğunuz takdirde belirtilen yer ve saatte sınava çağrı belgesi, nitelik belgesi nüfus cüzdanı diploma , askerlik belgesi, ehliyet yada sertifika, 8 adet fotoğraf getirmeniz gerekmektedir.

Fiziki yeterlilik sınavında 400 metre ve 1500 metre koşu, şınav, mekik gibi uygulamalar yapılmaktadır. Bu aşamalardan 1 tanesini bile yapamazsanız başarışız sayılacağınızı unutmayalım.

Mülakat aşamasında ise kendinizi ifade etmeniz ve neden asker olmak istediğiniz gibi soruların yanı sıra hep psikolojik ve ruhsal durumunuz kontrol edilecektir. 100 üzerinden puanlama yapılacaktır. Mülakatın sonucu ise aynı gün içerisinde adaylara bildirilecektir.

Toplam puanlama ise fiziki yani sporlardan aldığınız puanlarını %50 si ile mülakattan aldığınız puanın %50 sinin ortalaması alınacaktır.

Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Öncelikle yukarıda yazılan şartları taşımalısınız. Milli savunma bakanlığının personel temin sayfasından e devlet şifreniz ile başvuru yapabilirsiniz. Daha sonra başvuru formunu doldurunuz. Sonra dilekçeler ile birlikte çıktı alarak başvuru merkezine giderek şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru formunu internet üzerinden online olarak doldurduktan sonra mutlaka çıktısını alıp islak imza ile imzalamayı unutmayın. Başvurunuz uygun görülürse sınav için Ankara Milli savunma bakanlığı personel temin dairesi başkanlığına gitmeniz gerekmektedir.

Başvurunuzun sonucu için personeltemin msb gov tr adresinden kontrol edebilirsiniz. Başvuru yaparken isterseniz hem kara hem deniz komutanlığına birlikte başvurabilirsiniz. Ya da tek olarak tercih yapabilirsiniz. Her iki komutanlığa başvuru yapsanız da tek bir sınava gireceksiniz.