Devlet Destekleri

Apostil Nerede Yapılır

  • 02 Aralık 2021
  • 640 kez görüntülendi.
Apostil Nerede Yapılır

Apostil Nedir? Apostil Nerede Yapılır? Apostil Ücreti Ne Kadar? Noterli Evrağa Apostil Yapılır mı? Çeviriye Apostil Yapılırmı? Tercüme Edilmiş Evrak Apostil Yapılır mı?

Apostil Nedir?

Apostil devletlerin kendi aralarında imzaladığı anlaşma gereği resmi evrakların doğru ve geçerli olduğunu gösterir mühür olarak tanımlayabiliriz. Apostil için her kurumdan yetkililer imza ve mühür örneklerini dünya genelinde geçerli olan apostil sistemine yüklerler. Bu sayede evrakın orjinal olduğu tespit edilir. Farklı bir ülkeye gittiğinizde apostil yaptırdığınız evraktaki imza ve mühürün gerçek olup olmadığı apostil sisteminden girilerek sisteme yüklenen imza ve kaşe mühür ile karşılaştırılır. Özetle apostil yaptırdığınız her evrak tüm dünyada orjinal geçerli kabul edilir.

Apostil nedir ? Apostil onaylı tercüme nasıl yapılır?

Apostil Nerede Yapılır

Apostil evrak çeşidine göre değişiklik gösterir. Resmi evrak ve adli evraklar olarak değişiklik gösterir. Resmi evrakların apostil işlemleri büyük şehirlerde ilçeler, küçük yerlerde valilikler tarafından yapılmaktadır. Apostil için ikametinizin olduğu ilçeye gitmenize gerek yoktur. Büyükşehir sınırları içerisinde bulunan herhangi bir kaymakamlığa giderek apostil işleminizi yaptırabilirsiniz. Örneğin nufus kayıt örneği apostil ya da ikametgah apostil yaptırmak isterseniz kaymakamlığa başvuru yapabilirsiniz.

Resmi evraklar Kaymakamlıklarda apostil yapılmaktadır. Ancak Adli evrakları mutlaka bulunduğunuz il veya ilçedeki adliye binalarından apostil yaptırmak zorundasınız. Adli evraklara örnek olarak adli sicil kaydı apostil yapma, Mahkeme evrağı apostil yapma, evlenme boşanma çocuk evrağı apostil yapma gibi işlemlerinizi mutlaka adliyede yaptırmanız gereklidir.

Apostil Ücreti Ne Kadar?

Tüm dünyada ücretli olmasına rağmen Valilik ve Kaymakamlıklarda yapılan apostil işlemlerinde ücret alınmamaktadır. Apostil için herhangi bir ödeme yapmak zorunda değilsiniz.

APOSTİL ONAY ŞERHİ ÖRNEĞİ - KAŞESİ

Noterli Evrağa Apostil Yapılır mı?

Noterli evraka apostil işlemi yapılmaktadır. Ancak belgenin verildiği yer mutlaka Türkiye sınırları içerisinde kalmalıdır. Yabancı evraka apostil noterli bile olsa yapılmamaktadır.

Yabancı Ülke Evrakına Apostil Yapılır mı?

Her ne kadar apostil uluslar arası geçerli olsada evrakı imzalayan kurumun imzalamadan önce evrakın doğru ve orijinalliğini teyit etmek zorundadır. Bu sebeple;

Yabancı Kimlik Apostil Yapılır mı?

Yabancı Pasaport Apostil Yapılır mı?

Yabancı Doğum Belgesi Apostil Yapılır mı?

Yabancı Evrak Apostil Yapılır mı?

Yukarıdaki evrakları Türkiyede apostil yaptırmak için öncelikle evrağınızı hangi ülke vatandaşı iseniz o ülkenin konsolosluğuna gidip onaylatmanız gereklidir. Evrakı konsolosluğa onaylattıktan sonra çevirisini yaptırıp notere onaylattıktan sonra apostil yaptırabilirsiniz.

Tercüme Edilmiş Evrak Apostil Yapılır mı?

Yabancı ülkeye ait bir evrak kesinlikle vatandaşı olduğu ülkenin konsolosluğu imzası yok ise asla apostil yapılamaz. Yabancı ülke evrakını apostil yaptırmak için öncelikle konsolosluğa onaylatın. Ardından çevirisini yaptırın. Son olarak noterden imzalattıktan sonra apostil yaptırabilirsiniz.