Devlet Destekleri

yardım başvurusu yapmak istiyorum

  • 13 Temmuz 2020
  • 3.182 kez görüntülendi.
yardım başvurusu yapmak istiyorum

İhtiyaç sahipleri vatandaşların yardım alabileceği ve başvuru yapabileceği bir çok kurum bulunmaktadır. Ancak yardım alabileceğiniz en yetkili kurum Sosyal Yardımlaşma Vakıflarıdır. İllerde Valilik bünyesinde kurulan Sosyal Yardımlaşma vakıfları ilçelerde Kaymakamlıklar bünyesinde hizmet vermektedir. Sosyal yardımlaşma Vakıfları aracılığı ile Maddi yardım, gıda yardımı, kira yardımı, yakacak yardımı, eğitim yardımı, kira yardımı, elektrik parası yardımı, muhtaç asker ailesi yardımı, dul yetim maaşı, yaşlılık maaşı, gelir tespit ve yeşil kart başvurusu, doğal afet yardımı gibi birçok alanda yardım alabilirsiniz. Bu yazımızda yardım için hangi kuruma ve nasıl başvuru yapabileceğiniz hakkında ayrıntılı olarak bilgi vereceğiz.

Yardım Başvurusu Yapmak İstiyorum

  • Sosyal Yardımlaşma Vakfına Yardım Başvurusu Yapmak

İkamet ettiğiniz yere göre kaymakamlıklar ya da valilikler bünyesinde kurulan sosyal yardımlaşma vakıfları şahsen başvuru kabul etmektedir. Ancak pandemi sonrası internetten yardım başvurusu yapmak mümkün. Her kaymakamlık internet yardım başvuru işlemini açmasa da bir kısım sosyal yardımlaşma vakıfları yardım talebini internet üzerinden almaktadır. Sosyal Yardımlaşma vakfından yardım başvurusu yapmak istiyorsanız aileden 1 kişinin kimliği ile birlikte gitmesi yeterlidir. Sosyal yardımlaşma vakfına başvuru esnasında öncelikle gelir ve giderinizin belirlenmesi için gelir tespit yapılmaktadır. Başvuran kişiye form doldurması istenir. Bu formda her türlü gelir ve giderinize ait size bir çok soru sorulmaktadır. Bu formu mutlaka doğru bir şekilde doldurmanız önem aksetmektedir. Eğer gelirinizi yok gösterir giderinizi fazla gösterir iseniz maalesef yardım alamazsınız. Kişi başına yardım için düşmesi gereken miktardan fazla olursa yardım alamazsınız. Daha sonra ailede yaşayan kişilere ait bilgiler doldurulur ve hanede yaşayan her kişi bu formu imzalar. Daha sonra yardım talebiniz Sosyal Yardımlaşma mütevelli heyeti inceler ve olumlu ya da olumsuz olarak size bilgi verilir. Yukarıda yazmış olduğumuz her türlü yardım için sosyal yardımlaşma vakfına başvurabilirsiniz.

1- Gelir tespiti, gebelik yardımı, engelli yardımı ile ilgili başvuru ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız

2-Doğum yardımı, elektrik parası yardımı, kırtasiye desteği, eğitim desteği yardımı ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

3-vDar gelirliye toki yardımı, askere gidene yardım desteği, yetim öksüz desteği için ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

4- Gıda Yiyecek Yardımı, barınma yardımı, yakacak yardımı başvuruları ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

  • E Devlet Üzerinden Yardım Başvurusu Yapmak İstiyorum

Yardım için başvurabileceğiniz bir diğer yer ise e devlet uygulamasıdır. CİMER ve AÇIK KAPI üzerinden internetten yapabileceğiniz yardım başvuru ve dilekçesi en uygun birime acilen aktarılır ve başvurunuz işleme alınır. Ancak işleme alan kurum sizden ihtiyaç duyduğu bilgi ve belgeyi isteyebilir. Cimer üzerinden yardım başvurusunda bulunmak için e devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına cimer yazarak açılan sayfada sizden istenilen tüm bilgi ve belgeyi ekleyerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Açık Kapı projesi üzerinden yardım başvurusunda bulunmak için de cimer gibi aynı şekilde e devlete sistemine girerek başvuruda bulunabilirsiniz. Bu sayede kısa bir sürede talebiniz işleme alınacaktır.

  • Belediyeden Yardım Başvurusu Yapmak

Yaşadığınız her belediye bünyesinde mutlaka Sosyal Destek Müdürlüğü bulunmaktadır. Bu müdürlük sayesinde belirli alanlarda yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Sosyal destek müdürlüğünden yardım almak için belediyenizi arayarak bilgi alabilir ya da internet sayfası üzerinden hızlı bir şekilde yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.