Devlet Destekleri

Banka Kredisi Biten Evin İpoteği Nasıl Kaldırılır?

  • 28 Nisan 2021
  • 495 kez görüntülendi.
Banka Kredisi Biten Evin İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Kredide bulunan evin ipoteğini ortadan kaldırma işlemleri Tapu Dairesi’nce idare edilir. Banka İpoteği kaldırırken öncelikle bankanın tapu müdürlüğüne söz konusu ev ile ilgili borcun bitip bitmediği ve eğer bitti ise ipoteğin kaldırılması hakkında yazı yazması gereklidir. Siz bireysel olarak başvuruda bulunamazsınız. Ancak bankanın resmi borcu yoktur yazısından sonra ipotek kalkacaktır.

Evin İpoteği Nasıl Kalkar?

Kredi bittiği zaman bankalar kredi sahibine bir yazı gönderir. Kişiyse bu borcun bittiğine dair bir belge ve yazıyla beraber kredi alınan bankaya başvurması gerekir. Bu ipoteğin fek yazısını almak için de bankalar kredi sahiplerinden “200-300TL” arasında bir ücret talep eder. Ancak bu talebe bazı kredi sahipleri karşı çıkar. Bunun için de kredi alındığı zaman yapılan sözleşmede ipotek fek’ini kredi sahipleri karşılar gibi bir madde bulunmuyorsa karşı çıkılmasında sıkıntı bulunmaz. Ardından alınan ipotek fek yazısıyla tapu dairelerine başvurulduğu zaman kişi ikamet ettiği evin tapusunu üstüne veya istediği kişinin üstüne yapabilir.

Banka Şubelerine Müracaat Etmek

Kişi kendine ait borcun son taksitini ödedikten sonra şubelere ipoteğin kaldırılması için talep etmek bankalar tarafından daha uygun görülür. Bununla beraber kişi son taksitini şubeden ödeyip aynı zaman da ipoteğin kaldırılması isteğinde bulunabilir. Bu iş garanti olsun diye de fazladan bir dilekçe de yazılabilir.

Borcun Ödenmesine Rağmen İpotek Kalkmıyor

Müşteri bütün borçlarını ödedikten sonra ipotek hala kalkmıyorsa, müşteri bunun için bankalara dava açabilirler. Ancak ipoteğin kalkmaması gibi bir durumda kimse dava açmamıştır. Çünkü ipoteğin kalkmaması gibi durum söz konusu olamaz.

İpotek Fek Ücreti Ne Kadar?

İpotek Fek ücreti tapu dairesinde 50 TL civarındadır. Ancak banka şubeleri vatandaştan faiş bir ücret istemektedir. Eğer banka ipotek fek için fazla masraf istedi ise ödeme dekontunu alın. Daha sonra en yakın tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz. Bankalar binde 5 dışında herhangi bir ücreti müşterilerinden kesemiyorlar. İpotek fek ücreti için e devlet üzerinden tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilirsiniz.

İpotek Fek Kaldırma Ne Kadar Sürer?

Maalesef tapu müdürlüğü direk ipoteğiniz üzerindeki rehini kaldırmıyor. gerekli incelemeler sonrasında işlem sırasına göre ipotek kaldırma işlemi uygulanmaktadır. Bu süre 2 haftayı bulabilmektedir.