Devlet Destekleri

Emekli Maaşına Haciz Gelirmi

  • 09 Şubat 2023
  • Emekli Maaşına Haciz Gelirmi için yorumlar kapalı
  • 1.067 kez görüntülendi.
Emekli Maaşına Haciz Gelirmi

Emekliyim. Bana İcra Geldi Eşime de İcra gelir mi?

Emekli Maaşına Haciz Gelirmi. Banka borçlarım yüzünden maaşıma icra geldi. Ev eşimin üstüne. O eve icra gelir mi? Bana icra geldi. Eşime de icra gelir mi?  Banka benim borçlarım yüzünden eşimin maaşına icra koyar mı sorularını araştırdık.

4721 sayılı Kanuna göre her ne kadar evlilik birliğinde satın alınan mallar kimin üzerine ise o kişiye aittir. Ama evliliğin sona ermesi durumunda evlilik boyunca edinilen taşınmazlar paylaşılır. Özetle anlatırsak icralık olmanız durumunda borç sadece o kişiye ve o kişiye ait olan mallar üzerinde icra işlemi devam eder. Sizin haciz borcunuz yüzünden eşinizin maaşına ya da taşınmazına icra konulamaz. Emekli Maaşına Haciz Gelirmi sorusuna cevap vereceğiz.

Emekli Maaşına Haciz Gelir mi?

Yargıtay’ın aldığı karar göre emekli maaşına haciz konulamıyor. Ancak Bankadan kredi çekerken imzalamış olduğunuz sözleşmeye dikkat etmeniz gereklidir. Eğer imzaladığınız sözleşmede borcunuzu ödeyemediğiniz zamanda maaşınıza bloke ya da haciz konulmasına izin veriyoruz şeklinde madde var ise banka emekli maaşınıza haciz koyabilmektedir. Özetle eğer kişinin kendi rızası ve imzaladığı sözleşme gereği muvafakat verdi ise maalesef haciz işlemi uygulanmaktadır.

Kredi Borcundan Dolayı Maaşımın Ne Kadarına Haciz Konulur?

Eğer borçlarınızdan dolayı maaşınıza haciz işlemi yapıldı ise bu bilgi önemli. Emekli Maaşına Haciz Gelirmi sorusunun cevabı evet. Borcunuz Ne Kadar olursa olsun maaşınızın en fazla net ücretinin dörtte biri kadarını haciz edebilirler.  4587 sayılı kanuna göre maaşınızın dörtte birinden fazlasına kimse haciz koyamaz. Eğer birden fazla icranız var ise başvuru sırasına göre sıra ile borcunuz bitinceye kadar icra konulabilir.

İhbar ve Kıdem Tazminatına Haciz Konulabilir mi?

Yargıtay’ın 2004 yılında aldığı emsal karar göre borçlunun emekli olması ya da işten çıkarılması durumunda alacağı ihbar ve kıdem tazminatının tamamına haciz edilebilmesi yönünde karar verdi. Özetle eğer borçlu iseniz alacağınız tüm ihbar ve kıdem tazminatınızın tamamı haciz edilebilir.

İkramiyeme Haciz Konulur mu?

Yargıtay 12. Hukuk Dairesinin almış olduğu karar vermiştir. İkramiye ve toplu sözleşme kişinin ihtiyaçları doğrultusunda maaş gibi bir gelir olması sebebi ile bu paranın en fazla dörtte birine haciz konulabilir.

Emekli Bayram İkramiyesine Haciz Gelir mi?

Son yıllarda bayramdan önce emeklilere verilir. 1000 lira bayram ikramiyesi ile emekliler bir nebze olarak rahatladı. Ancak banka ya da vergi borçları olanlar alamaz. Maaşında haciz olan emeklilerin bayram ikramiyelerine kesinlikle haciz işlemi uygulanmayacak.