Devlet Destekleri

2023 Hayvan Alım Desteği

  • 08 Şubat 2023
  • 473 kez görüntülendi.
2023 Hayvan Alım Desteği

2023 Yılı Hayvan Alım Desteğiı

2023 Hayvan Alım Desteği. Hayvan Alımı Desteği. Büyükbaş hayvan alımı hibeleri, inek alım hibesi, küçük baş hayvan alımı hibesi. Hayvancılık alanında yapılan hibeler nelerdir gibi sorularınızı sizler için araştırdık.

Tarım ve orman bakanlığının ilk etabını 2019 yılında yaptığı projenin bu yılki etabında TÜRKVET’e kayıtlı işletmesi. Çiftçilerimize 10 adet büyük baş düve alacak kadar gerekli tutarın % 40 oranında hibe yapılacaktır. Son Başvuru tarihi ise 14 Ocak 2020 olarak belirlenmiştir. Ayrıca Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği içindeki Düve Alım Desteği 20 Kasım 2019 tarihli ve 30954 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kanun gereği bu hibeler yapılacaktır.

Düve Alımı Desteği Ne Kadar?

Düve alımı desteği 14 Ocak 2020 tarihine kadar sürecek hibe teşvik programında ödenecek fiyatlar açıklandı. Ayrıca proje kapsamında her türlü et, kombine veya süt ırkları ve mandalar bu kapsama girecektir. Bu türlü hayvan alımlarınızda taban ve tavan fiyat uygulaması belirlenmiştir. Gebe düve almak istediğinizde her düve başına 12.500 TL.  Eğer 2 ila 15 ay arasında gebe olmayan sığır almak istediğinizde adet başına 7.500 TL belirlenmiştir. Gebe Manda almak isterseniz ise adet başına 10.000 TL ye kadar teşvik alabilirsiniz. Gebe olmayan manda almak isterseniz 8 ila 15 aylık arasındaki manda için 6.000 TL hibe teşvik alabilirsiniz. Özellikle Başvuru yaparken ÇKS kaydınızı Kontrol Edin

Hibe Başvuruları Nereye Yapılır?

Öncelikle şartları uygun olan çiftçilerimizin ikamet ettikleri ve bağlı oldukları il veya ilçelerdeki Tarım İl Müdürlüklerine giderek başvuru yapabilmektedir. Ayrıca her hayvan için yardım yapılmamaktadır. Belirli bir kritere sahip olmak zorundalar. Damızlık düveler için aranan en büyük özelliği aynı ırka ait anne veya babaya ait olmak zorundadır. Kısacası saf ırk olmak zorundadır. Melez hayvan için hibe desteği yapılmamaktadır. 2023 Yılı Hayvan Alım Desteği Başladı. Ayrıca gebe hayvanlar için de belirli kriterler bulunmaktadır. Gebe bırakılan hayvanın mutlaka suni tohumlama yoluyla ya da Bakanlıkça izin verilen boğalardan tabii tohumlama ile gebe bırakılmış olmalıdır.

Hibe İçin Hangi Irklar Alabilirim?

Özellikle yukarıda özelliklerini belirlediğimiz ırkların aşağıdaki ırklara ait olmak zorundadır.

  • Etçi Irklar; Angus, Charolais, Limousin, Hereford, Belgium Blue
  • Kombine Irklar; Simental Fleckvieh,Brown Swiss, Mondbeliard
  • Sütçü ırklar; Holstein, Jersey,d- Manda.

Ayrıca almak istediğiniz hayvanın sağlık açısından da kontrol altında olmak zorundadır. Brucella hastalığı tetkikleri yapılmış olmalıdır.

Hibe yardım alabilmek için hayvanlarınızı mutlaka Düveler, düve manda yetiştirici merkezleri, hastalıktan ari işletmelerden. TİGEM’den, damızlık sığır yetiştirici birlikleri, damızlık manda yetiştirici birlikleri. Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) ve iştiraklerinden temin edilmelidir” şartları bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ