Devlet Destekleri

Karantinaya Alındım Eve Polis Gelir mi?

  • 04 Nisan 2020
  • 2.372 kez görüntülendi.
Karantinaya Alındım Eve Polis Gelir mi?

Karantinaya alındım kontrol edilir miyim? arabamla geldim karantinaya alındım kontrole gelirler mi? Karantinada evden çıkarsam cezası ne kadar? 14 günlük karantinaya uymazsam cezası ne olur? 14 günlük karantinada dışarı çıkabilir miyim? 14 günlük karantinada ücretsiz gıda talep edebilir miyim? 14 günlük karantina süresine uymazsam ne olur? polis kaydımı aldı 14 gün karantinaya alındım ne yapabilirim? 14 günlük karantina nasıl tespit edilir? 14 gün evimde karantinada ücretsiz gıda alabilir miyim? 14 gün evde karantinada dışarı çıkabilir miyim? 14 gün karantinada eve polis gelir mi?

Karantinada Dışarı Çıkabilir miyim?

Sağlık bakanlığının tavsiyesi ile birlikte artık şehirler arası seyahat edenler vardıkları şehirde karantina altına alınıyor. Şehir girişlerinde kurulan polis kontrol noktaları artık her şehre girenin kimlik bilgilerini kayıt altına alarak karantinaya alındıklarına dair kağıt imzalatılıyor. Eğer 14 gün evde karantina altına alındığınıza dair belgeyi imzaladı iseniz polisler kaydınızı bağlı olduğunuz karakola ve bağlı olduğunuz il veya ilçedeki sağlık müdürlüklerine bilgileriniz iletilmektedir. belirli aralıklarda sağlık personelleri sizi arayarak korona virüsü semptomlarının olup olmadığını soracaklardır. Ayrıca bağlı olduğunuz il veya ilçedeki karakolda görevli polis memurları mutlaka evinize gelerek karantinaya uyup uymadığınızı kontrol edecektir.

14 Gün Evde Karantinaya Uymazsam Ne Olur?

İçişleri bakanlığının yayımlamış olduğu genelgede ve il Umumi Hıfzısıhha kurulunun kararı gereği ülkemizde artan korona virüs sebebi ile seyahatler kısıtlanmış ve salgının yayılmasının engellenmesi için tedbirler alınmıştır. Bu tedbirler kapsamında;

1- Şehirlerin giriş ve çıkışlarına polis veya jandarma kontrol noktalarının kurulması ve sağlık personelinin görevlendirilmesi ile giriş çıkışlarda kişilerin ateşlerinin ölçülmesi ve korona virüs belirtilerinin olup olmadığının kontrol edilmesi gereklidir.

2- Ayrıca Tüm hava yolları demir yolları deniz yollarının da aynı işleme tabi tutularak gerekli denetimin yapılması gereklidir.

3- Şehre sadece bulundukları ikamete göre izin verilir. Örneğin ikametiniz antalyada ise sadece antalyaya giriş yapabilirsiniz.

4- şehre girenlere 14 gün evinde karantinada olacaklarına dair belge imzalatılması ve talimatların yazıldığı belgeninn bir örneğinin de kişiye verilmesi gereklidir.

5- 14 gün evde karantina uygulamasına dahil edilenlerin mutlak suretle ikametlerinde kalıp kalmadıklarının kontrol edilmesi ve sağlık ekipleri tarafından kişini gözlem altına alınması gereklidir.

14 gün evde karantinaya uymayanların ve tespit edilmesi halinde ilk sefer için 3.150 TL cezai işlem uygulanmasına ve 2. kontrolde de evde bulunmaması halinde ise tekrar 3150 TL ceza uygulanması ve ayrıca ceza kanununun bulaşıcı hastalıklar ile ilgili 195. maddesine göre adli işlem yapılmasına karar verilir. Bu kararda kişi iki aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile yargılanır.

Kısaca özetlersek 14 gün karantina uygulaması polis veya jandarma tarafından kontrol edilecektir. Ayrıca kişi 14 gün karantinaya uymazsa hem para cezası hemde 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile karşılaşabilir.