Devlet Destekleri

Arabayı Sattıktan Sonra Sigorta Parasını Geri Almak

  • 26 Temmuz 2021
  • 983 kez görüntülendi.
Arabayı Sattıktan Sonra Sigorta Parasını Geri Almak

Her sürücü sahip olduğu araç için sigorta yaptırmak zorunda olduğunu biliyoruz. Kaza ya da hasarsızlık durumunuza göre sigorta primleriniz değişiklik göstermektedir. Peki sigorta yaptıktan sonra aracınızı sattı iseniz sigortadan ödemiş olduğunuz parayı geri alabiliyor musunuz sorusunu cevabı evet. Araç sigortası için ödemiş olduğunuz bedelin kalan miktarını alabiliyorsunuz. Peki arabayı sattıktan sonra sigortadan nasıl para alırım? Ne yapmam gerekiyor? Hangi Belgelere İhtiyacım var?

Sigortadan Para Almak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Öncelikle aracınızın satış işleminin tamamen bitmesi gerekiyor. Arabanızı sattıktan sonra ödeme yaptığınız sigorta şirketine faks yolu ile ya da acentanız aracılığı ile

  1. Arabanızı sattığınızı gösterir Noterden alınan satış belgesi
  2. Sigorta Poliçenizin Fotokopisi
  3. Kimlik Fotokopiniz.

Bu belgeleri ister faks yolu, ,ister mail, istersenizde cep telefonu mesajı ile gönderebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise, belgelerinizi gönderdiğinize dair elinizde olan belgeyi mutlaka saklayınız. Aksi bir durumda ya da firmanın belgelerin ulaşmadığına dair bilgi vermesi durumunda itiraz edebilirsiniz. Ancak en kesin yolu fax ile göndermektir. Çünkü faks gönderdikten sonra iletim raporu gelmektedir.

Sigorta Geri Ödemeyi Nasıl Alabilirim?

Belgelerinizi sigorta şirketine gönderdikten sonra yapılan inceleme sonucunda kalan miktar hesaplanır. Sigorta şirketi geri ödeme yaparken sizin ödeme şeklinize bakar. Eğer nakit olarak ödedi iseniz nakit, kredi kartı ile ödeme yaptı iseniz taksit taksit size iade edilmektedir.

Sigorta Ücret İadesi Nasıl Hesaplanıyor?

Örnek ile açıklarsak aracınızı 1 mayısta 2000 TL ye sigorta yaptırdınız. Aracınızı ise 30 Haziranda sattınız. Sigortalı bir şekilde 60 gün (2 ay ) araç sahibi oldunuz. Aracınızı satın alan kişi ise 15 gün sizin sigortanızdan faydalanma hakkı var. Özetle 75 gün sigortalı olarak araç sahibi oldunuz.

  1. Öncelikle yukarıda örneklediğimiz şekilde kaç gün araç sigortasından faydalandığınızı hesaplayın.
  2. Sigorta için ödemiş olduğunuz acente bedelinin düşmesi gerekmektedir.
  3. Acente komisyonunu düştükten sonra kalan sigorta miktarını 365 e bölüyoruz. Yani 1 günlük sigorta bedelinizin ne kadar olduğunu hesaplıyoruz. Daha sonra çıkan bedeli kaç gün sigortalı olarak kaldı iseniz onun ile çarpıyoruz. Böylelikle sigorta şirketinden ne kadar para alacağınız ortaya çıkmaktadır.

Acente İçin Ödediğim Bedeli Geri Alabilir miyim?

Evet. Alabilirsiniz. Bir önceki örnekteki gibi hesaplama yapmamız gerekmektedir. Acente için ödediğimiz bedeli 365 e bölüm çıkan sonucu kaç gün sigortalı kaldı isek onunla çarpıyoruz. Ve acenta için ödediğimiz kalan tutarı da alabilmekteyiz.

İlk aşamada, ödediğiniz paradan acenta komisyonunu çıkartıyorsunuz. Kalan miktarı (Sigorta bedeli), bir yıldaki gün sayısı olan 365’e bölüyorsunuz. Böylece bir günlük sigorta bedeliniz ortaya çıkıyor. Bunu da, sigortalı olduğunuz gün sayısına çarpıyorsunuz. Yani 75’e. Sonuç olarak ortaya sigortalı olduğunuz gün bedeli ortaya çıkıyor. Bunu da, sigorta bedelinden çıkartıp, sigortadan alacağınız paraya ulaşıyorsunuz