Devlet Destekleri

Desteklenen Makine ekipmanları Nelerdir?

  • 12 Aralık 2019
  • 2.981 kez görüntülendi.
Desteklenen Makine ekipmanları Nelerdir?

Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri kapsamında 84 projeye 113 Trilyon Hibe yapılacağını açıkladık. Ancak Hangi alanlarda hibe yardım alabilir. Çiftçi Hangi alanlarda hibe paradan faydalanabilir. Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri kapsamında 84 projeye hangileridir gibi sorularınızı araştırdık.

Bu yazımızda Desteklenen Makine ekipmanlarının hangilerinin destekleme kapsamına girdiğini sizler için araştırdık.

Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri 8. Si açıklanan hibe yardım programında bu bölümde tarım ve balıkçılık ürünlerini işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili makine ve ekipman alımını desteklemektedir. Ayrıca yenilenebilir enerji ile ilgili (güneş enerjisi) projeleriniz de destekleme kapsamındadır.

Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri 8. Bölüm

Bu proje kapsamında meyva sebze sektöründe kullanılmak üzere toplanan ve hasat edilen ürünlerin kurutulması, dondurulması ve şoklanması için gerekli olan alet makine ve ekipman alma şansına sahipsiniz. Eğer hayvancılık alanında iseniz sit, su ürünleri ve et sektörü için taşınması ve götürülmesi için soğutuculu araç alma imkanına sahipsiniz. Bu araçlar ise frigifik taşıma aracı, süt tankeri ve süt toplama merkezleri için süt toplama araçları olarak belirlenmiştir.

Hangi Sektörler Desteklenecek?

  • Süt Sektörü Hibe Desteği

İlk olarak süt işleyen işletmeler destekleme kapsamına alınmıştır. Ancak bunun için belli bir kapasite belirlenmiştir. Günlük en az 10 ton süt işletme kapasitesine sahip işletmeler bu hibeden faydalanabilir. Ancak süt toplama merkezleri için herhangi bir günlük süt toplama limiti belirlenmemiştir. Peynir altı suyu için ise 10 ton ile 200 ton arasında günlük toplama ve üretme kapasiteniz olmak zorundadır.

  • Et Sektörü Hibe Desteği

Bu alanda verilecek hibe öncelikle kırmızı et kesimhanelerine verilecektir. Kesimhane kapasitesinin günlük olarak büyük baş için en az 30 baş en fazla ise 500 baş , küçük baş için günlük en az 50 en fazla ise 4000 baş olarak belirlenmiştir. Eğer kırmızı et parçalama tesisiniz var ise günlük 500 kilo ile 5 ton arasında bir parçalama kapasitesine sahip bir işletmeniz olması gereklidir.

Kanatlı hayvan sektöründe ise saatte en az 1000 en fazla ise 5000 tavuk ve günlük ortalama 500 kilo ile 5 ton arasında parçalama kapasitesine sahip olmalısınız.

  • Meyve Sebze Sektörü Hibe Desteği

Bu alanda ise soğuk hava deponuzun olması gerekmektedir. Burada soğuk hava deponuzun en fazla 10 bin metre küp kapasitede olmalı ve ayrıca paketleme tesisiniz olmak zorundadur.

Çiftçiye Destek Hibe Miktarları Ne Kadar dır?

Eğer süt işletmesi için başvuru yapmak istiyorsanız yukarıda belirttiğim tüm alanlarda en az 30 bin avro en fazla ise 3 milyon avroya kadar destekleme alabilirsiniz. Süt toplama merkezi için en az 30 bin avro en fazla 1 milyon avro, meyve sebze sektörü için en az 30 bin avro en fazla 1milyon 250 bin avro hibe alabilirsiniz. Destek oranı ise gerçek ve tüzel kişiler için %40 olarak belirlenmiştir.

Resmi Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri Fonunun hazırlamış olduğu slaytı buradan indirip inceleyebilirsiniz.