Devlet Destekleri

Asgari Ücretli Sosyal Yardım

  • 20 Nisan 2022
  • 946 kez görüntülendi.
Asgari Ücretli Sosyal Yardım

Asgari Ücretli Sosyal Yardım Alabilir mi? Sosyal Yardımlaşma Vakfı Yardım Alma Şartları Nelerdir? Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Başvurusu Sonucu Öğrenmek. Sosyal Yardımlaşma Vakfı Yardım Başvurum Reddedildi.

Kaymakmalık Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşların her alanda yardım talepleri gerçekleştirilmektedir. Her başvuru yapana yardım maalesef çıkmamaktadır. Sosyal Yardımlaşma vakıflarına yardım başvurusu için sadece kimlik kartınız yeterlidir. Özellikle başvuru esnasında sosyal yardımlaşma vakfı çalışanları size GSS diye bilinen gelir tespit testi yapmaktadır. Bu sadece gelir gider dengeniz incelenir ve yardıma muhtaç olup olmadığınız belirlenir. Eğer muhtaçlık sınırının altında bir gelire sahip iseniz yardım alabilirsiniz. Muhtaçlık sınırı ve gelir tespit hakkında daha ayrıntılı bilgi için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Alma Şartları Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma Vakfından yardım alabilmeniz için gerekli tek şey TC Kimlik Kartınızdır. Hanede bulunan her bireyin başvuru yapmasına gerek yoktur. Aynı soyadını taşıyan ve aynı evde oturan 1 kişinin başvuru yapması yeterlidir. Aksi takdirde diğer başvurular reddedilecektir. Başvuru yaptıktan sonra evinizde muhtaçlık sınırı olan 1400 TL altında gelire sahip olmanız gereklidir. Örnek ile açıklar isek 4 kişilik bir ailenin toplam geliri 4250 TL olarak hesaplarsak 4250 / 4 = 1062 TL dir. 1400 TL nin altında olduğundan yardım alabilirsiniz. 

Her ne kadar yardım başvurusu yapsanız da yardım çıkması garanti değildir. Her sosyal Yardımlaşma Vakfına belirli bir para gelmektedir.  Tüm dosyaları Kaymakamlıklar veya Valilikler bünyesinde buluna Sosyal yardımlaşma vakıfları İnceleme Görevlileri inceler ve Mütevelli heyetine dosyaları sunar. Mütevelli Heyeti Kaymakam veya Vali Başkanlığında toplanır ve başvurular değerlenir. Yaş ve aciliyet gibi belirli sebepler göz önüne alınarak kimlerin ne kadar yardım alması gerektiği değerlendirilir ve belirlenir.

Asgari Ücretli Çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından Yardım Alabilir mi?

Sosyal Yardımlaşma vakfından yardım alabilmeniz için bir önceki paragrafta belirttiğimiz gibi kişi başı gelirin 1400 TL altında olması gereklidir. Eğer bu tutarın altında iseniz yardım alabilme şansına sahipsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi ise aynı evdeki tüm gelirler toplanmaktadır. Özellikle Anne veya babanızın emekli maaşı ya da kardeşinizin maaşı eğer aynı adreste yaşıyor iseniz gelir olarak hesaplanır ve geliriniz yüksek çıkar. Bu sebeple yardım alamazsınız.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Başvurusu Sonucu Öğrenmek

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvurusu yapılırken sizden kişişel bilgileriniz yanı sıra cep telefonu numaranız istenmektedir. Ayrıca yardım başvurunuz karara çıktıktan sonra sonucu sms ile cep telefonu numaranıza gelecektir. Ayrıca başvuru yaptığınız sosyal yardımlaşma vakfını da telefon ile arayabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı Yardım Başvurum Reddedildi.

Özellikle Sosyal Yardımlaşma Vakfı Yardım Başvurunuzun reddedilmesinin birkaç sebebi vardır. İlk olarak evde kişi başına düşen gelirin 1400 TL den fazla olmasıdır. Diğer neden ise Mütevelli Heyetinin Yardım başvurunuzu uygun görmemesi ve reddimesindir. Bunu sebebi gelen para yeterli olmadığında ve aciliyet sahibi başvuruların fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Üçüncü sebep ise her ne kadar geliriniz az yada bulunmasa da taşınır veya taşınmaz gayrimenkulleriniz yani eviniz arabanız vb mallarınız var ise belirli oranda bu mallar da gelir hanenize yazılmakta ve yardım başvurunuz reddedilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Vakfından Hangi Yardımları Alabilirim?

1- Gelir tespiti, gebelik yardımı, engelli yardımı ile ilgili başvuru ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız

2-Doğum yardımı, elektrik parası yardımı, kırtasiye desteği, eğitim desteği yardımı ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

3- Dar gelirliye toki yardımı, askere gidene yardım desteği, yetim öksüz desteği için ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

4- Gıda Yiyecek Yardımı, barınma yardımı, yakacak yardımı başvuruları ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Asgari Ücretli Yardım Alabilir mi - Asgari Ücretli Para Yardımı Alabilir mi?  - Devlet Destekleri

İnternetten Yardım Başvurusu Nasıl Yaparım?

İnternetten Yardım Başvurusu yapmak için tek ihtiyacınız olan e devlet şifresidir. Ayrıca E devlet sitesine giriş yaptıktan sonra açılan sayfaya Sosyal Yardım yazdıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sayfasına yönlendirme yapılacaktır. Oraya bulunan yeni başvuru sekmesinden yardım başvurusu yapabilirsiniz. E devlet üzerinden adım adım nasıl yardım başvurusunda bulunabileceğinizi ayrıntılı olarak anlattık.