Devlet Destekleri

Buzağı Destekleri 2020 Yılında Ne Zaman Yatacak?

  • 15 Ocak 2020
  • 7.194 kez görüntülendi.
Buzağı Destekleri 2020 Yılında Ne Zaman Yatacak?

Buzağı Destekleri 2020 Yılında Ne Zaman Yatacak?

Tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimizin merakla beklediği Buzağı Desteklemesi 2020 Yılında Ne Zaman Yatacak 2020 Yılı Buzağı Desteklemesi Ne Kadar? Buzağı Desteklemesi Hesabıma Ne zaman geçer sorularını sizler için araştırdık.

Tarım ve Orman bakanlığının yapmış oldukları açıklamalarda yüzbinlerce çiftçimizin beklediği haber nihayet geldi. 2019 Yılınca Cumhurbaşkanlığı makamınca hazırlanan ve uygulanan 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Hayvancılık destekleme hakkındaki yürütmelik esasları 2020 yılı için güncellendi.

Buzağı Desteklemeleri Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Öncelikle 2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Hayvancılık Destekleme kapsamında bu yardım kamu yararına olduğundan dolayı alacağınız hibe yardımı hiçbir şekilde haciz icra veya temlik işlemi ile asla karşılaşmayacaktır. Doğrudan çiftçimizin kullanabileceği şekilde ve herhangi bir kesintiye uğramayacak şekilde işleme konulacaktır. Tarımsal Desteklemelere İlişkin Hayvancılık Destekleme kapsamında bu hibeden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin 2019 yılında doğan ve her yeni doğan buzağı için resmi olarak yapılması zorunlu TÜRKVET ve e-ıslah veri tabanlarına kayıtlı olması ve ayrıca buzağının en az 4 ay 120 gün yaşamış olması bu hibeden faydalanması için yeterlidir. Ayrıca 1 tek buzağı için yapılacağı gibi birden çok buzağı yavrulanması durumunda sayı kaç olursa olsun doğan her yavru buzağı için bu desteklemeden faydalanılacaktır.

Ödemeler ise tek seferde yapılmayacak olup 2 taksit halinde ödeme yapılacaktır. Bazı bölgelerimizde hayvancılığı geliştirmek amacıyla verilen teşvik kapsamında bazı farklı ödemelerinde yapılacağını unutmayalım. Destekleme kapsamının bir diğer şartı ise 5 yaş üzeri olan tüm süt veya etçil hayvanların bakanlığın belirlediği şartlarda suni tohumlama ile doğmuş olması şart koşulmuştur. Burada saf ırkın korunması amaçlanmıştır. Ayrıca yerli tohumu desteklemek amacıyla bu yerli tohumlardan yavrulanan buzağı için ek ödemeler yapılacaktır.

Başvuru tarihi ise 1. Dönem için 31 Aralık 2019 , 2. Dönem için 1 Nisan 2020 ile 15 Haziran 2020 tarihleri arasında başvuru yapılabilir ancak 1 ağustos 2020 tarihinden sonra e-ıslaha yapılan hayvanlar maalesef destekleme alamayacaktır.

Süt işletme sahiplerinin en az 10 adet saf süt ineği ırkına sahip olmaları ve bakanlıkça yapılan süt analizi raporlarından olumlu not almaları gereklidir. Analizi yapılan her inek için destekleme alınabilecektir. Malak Sahipleri buzağılar için başvuru tarihi 01 temmuz 2020 ile 01 ağustos 2020 tarihleri arasında destekleme başvurusu alınacaktır. Dişi mandalar için tek şart 01 ocak 2019 tarihinden önce doğum yapması ve en az 4 ay canlı kalması şart koşulmuştur.