Devlet Destekleri

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemedim

  • 22 Kasım 2018
  • 1.691 kez görüntülendi.
Kredi Kartı Borcunu Ödeyemedim

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemedim. Hepimizin birden çok kredi kartımız vardır. Hemen hemen kredi kartı olmayan kişi sayısı yok denilecek kadar azdır. Bunun sebepleri ise hayat şartlarının pahalı olmasından kaynaklanmaktadır. Nakit para ile alış veriş yapan oldukça azdır. Her geçen gün artan masraflarımızdan dolayı kredi kartı borcumuz her ay artmaktadır. Gün geldikçe kredi kartı borcumuzu ödeyemeyecek hale geliriz. Peki, kredi kartı borcumu ödeyemedim. 2023  Kredi kartı borcunu yapılandırmak. Özetle Kredi kartı borcunu nasıl kapatabilirim sorularının cevabını sizler için araştırdık.

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemedim Ne Yapmalıyım?

Öncelikle harcamalarımızı kontrol altına almak zorundayız. Ayrıca tüm harcamalarımızı tek bir kredi kartından yapmamız bize kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca Bankalar tüketicileri kredi kartı kullanmaya yöneltmek için yüksek miktarlarda kredi kartı limitleri koymaktadır. Öncelikle Kredi kartı ile alış veriş yaptığımızda bedava alış veriş yapıyor gibi hissetsek de ay sonunda mecburen kredi kartı borcunu ödemek zorunda kalmaktayız. Ayrıca Kredi kartı borcunuzu ödeyemediğinizde yapacaklarınızı sıralarsak;

  • Öncelikle kredi kartı ile harcama yapma işine son vermeniz gerekmektedir. Kredi kartı borcunu ödeyemediğimiz halde kullanmaya devam etmemiz halinde borcumuz artacak ve ödeyemeyecek duruma geliriz.
  • Olabildiğince tüm kredi kartı borcunu tek seferde ödemeye özen gösterelim. Çoğu kredi kartı kullanıcısı asgari ödeme tutarını ödeyerek kredi kartı kullanmaya devam etmektedir. Her kredi kartı kullanıcısı asgari ödeme tutarını ödemediğimde faiz işlemiyor diye düşünse de bu işlem sadece icra takibine girmenizi engellemektedir. Kalan borç tutarınıza faiz işlemeye devam etmektedir.
  • Eğer kredi kartı borcunuzu kapatamayacak durumda iseniz öncelikle kredi kartınızı tamamen kullanım dışı bırakın. Size uygun bankaya giderek tüketici kredisi kullanmanız en doğru yoldur. Aksi takdirde kredi kartı borcunun faizleri anaparanın kat ve kat fazlası tutarında olacağını unutmayalım.
  • Borcu borç ile kapatmak ise en tehlikeli yoldur. Çoğu kişi bir kredi kartından para çekip diğer borçlu olduğu kredi kartına ödeme yapmaktadır. Bu işlem sadece borcunuzun geri ödemesini ileri bir tarihe atar. Sizler avantaj gibi görseniz de bu büyük bir dezavantajdır.

Kredi Kartı Borcunun Asgarisini Ödersem Faiz İşler mi?

Öncelikle kredi kartınızın son ödeme tarihinde ödeme yapmamanız halinde size kısa mesaj yolu ile bilgi mesajı gelir. Hemen hemen tüm kredi kartı kullananlar kredimin asgari ödeme tutarını ödersem faiz işlemez diye düşünür. Ancak bu büyük bir yanlıştır. Kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarını ödemek sizi sadece yasal takibe düşmenizi bir müddet geciktirir. Ancak asgari ödeme tutarı dışında kalan tutara faiz işlemeye devam eder. Bu yüzden elinizden geldiğinde borcunuzun tamamını kapatmaya çalışın.

Kredi Kartı Borcunu Ödemezseniz Ne Olur?

Öncelikle hesap kesim tarihinde size kredi kartı borcunuzun tutarı ve son ödeme tarihi gelir. Eğer son ödeme tarihinde kredi kartı borcunuzu ödemezseniz 15 gün sonra kredi kartınız kullanıma kapatılır. Daha sonra size borcunuzun tamamını ödemeniz için 7 günlük ek süre verir. Ancak 90 gün boyunca herhangi bir ödeme yapmazsanız banka yasal işlem başlatır. Kısaca haciz işlem başlar ve tüm bankalar tarafından kara listeye alınırsınız. Kara listeye alınmak demek, bir daha hiçbir bankadan kredi çekemez ve kredi kartı kullanamamanız anlamına gelir. Hiçbir şekilde banka borcunuzu ödeyinceye kadar peşinizi bırakmaz. Hangi tarihte işe başlarsanız başlayın ilk maaşınıza haciz konulur. Kredi kartınızı artık ödeyemeyecek durumda iseniz en doğru yol tüketici kredisi çekerek kredi kartı borcunuzu tamamen kapatmak olacaktır. Ancak aynı zamanda eğer kredi kartınızı kullanmaya devam ederseniz borcun altından kalkamayacak duruma gelirsiniz. Tüketici kredisi çekerken mutlaka her bankaya başvurunuz. Çünkü her banka farklı faiz oranları uygulamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ