Devlet Destekleri

Asgari Ücretli Yardım Alabilir mi

  • 02 Aralık 2021
  • 717 kez görüntülendi.
Asgari Ücretli Yardım Alabilir mi

Asgari ücretli yardım alabilir mi? Asgari ücretli yardım başvurusu. Asgari ücretli Para Yardımı Alabilir mi? Asgari Ücretli Kaymakamlıktan yardım Alabilir mi? Asgari Ücretli Hangi Yardımları Alabilir?

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Şartları

Öncelikle Valilik ve Kaymakamlıklar bünyesinde kurulan Sosyal Yardımlaşma Vakıfları İhtiyaç sahiplerine çeşitli alanlarda yardım yapmaktadır. Yardım alabilmek için başvuru yapabileceğiniz tek merci Sosyal yardımlaşma vakıflarıdır. Yardım Alabilmek için belirli şartlara ihtiyacınız vardır. Ancak öncelikle Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığı ile hangi yardımları alabileceğinizi inceleyelim.

1- Kaymakamlık Nakit Para yardımı,Gıda,Yakacak,Giyecek Yardımları

2- Kaymakamlık Barınma (ev yapım-onarım) Yardımları Nelerdir?

3- Kaymakamlık Eğitim Yardımları (Kırtasiye-Giyecek) Nasıl Alırım?

4- Kaymakamlık Sartlı Eğitim-Sağlık Yardımları Şartları Nelerdir?

5-   Kaymakamlık Proje Destek Başvuruları hangi alanlarda?

6- Kaymakamlık İş Kurma projelerinde ön şartlar

7- Dul Yardımı, Eşi vefat eden Kadınlara yönelik yardım

8- 65 yaş üstü Yaşlı aylığı yardımı

9- Kademeli Özürlü Aylığı

10- Ağır Yatalak Hasta Evde bakım Aylığı

11- Askere Giden kişilerin ailesi için muhtaç aile yardımı.

1000 TL Pandemi sosyal yardım başvuru sonuçları açıklandı mı, nasıl  sorgulanır? e-Devlet sosyal yardım parası başvuru sonucu sorgula - Son  Haberler - Milliyet

Asgari Ücretli Yardım Alabilir mi

Asgari Ücretli Yardım Alabilir mi sorusunun cevabı evet ancak belirli şartlara sahipseniz. Asgari Ücretli Yardım alabilmek için öncelikle gelir ve giderlerinin hesaplanması gereklidir. Kaymakamlıklardan yardım alabilmeniz için en önemli konu ikamet ettiğiniz konutta aynı soyadını taşıyan kişi sayısıdır. Ayrıca aynı ikamet ve aynı soyadını taşıyan kişilerin toplam maaşları önemlidir.

Kanunen kişinin yardım alabilmesi için muhtaçlık sınırı belirlenmiştir. Kişinin yardım alabilmesi için aynı hanede ve aynı soyadına sahip kişilerin gelirlerinin kişi sayısına bölündüğünde çıkan tutar önemlidir.

e-Devlet sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? e-Devlet yardım başvurusu  ekranı 2021

Asgari Ücretli Para Yardımı Başvurusu Yapabilir mi?

Kanun olarak muhtaçlık sınırı asgari ücret ile orantılıdır. Yasa gereği haneye giren geliri kişi başına böldüğünüzde çıkan tutar asgari ücretin 3/1 inden az çıkar ise yardım alma hakkına sahipsiniz.

Örnekle açıklarsak 2021 yılında asgari ücret 2825 olarak belirlenmişti. Asgari ücretin 3 e bölündüğünde çıkan tutar 941 TL dir. Yani Asgari Ücretli Yardım Alabilmek için 4 kişilik aile için hesaplayalım.

2825 / 4 = 706 TL dir. 4 kişilik bir asgari ücretle çalışan hanenin geliri muhtaçlık sınırı olan 941 TL altında olduğundan dolayı yardım başvurusunda bulunabilir. ancak yardım konusunda Sosyal yardımlaşma Vakıfları Mütevelli Heyetleri Yetkilidir. Yardım başvurusu yaptıktan sonra Mütevelli heyeti uygunluk durumunu inceler ve karar verir.

İnternetten Yardım Başvurusu yapabilir miyim?

Öncelikle bireysel başvuru yerine artık e devlet üzerinden yardım başvurusu yapabilirsiniz. Pandemi için e devlet üzerinden online yardım başvurusu yapılmıştı. Bunlara ek olarak CİMER ve Açık Kapı sistemine kendi e devlet sistemi üzerinden giriş yaparak yardım başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca bazı Sosyal Yardımlaşma Vakıfları İnternet Siteleri aracılığı ile online yardım başvurusu almaya başlamıştır. Öncelikle bağlı olduğunuz il veya ilçedeki sosyal yardımlaşma vakfının internet sayfasına giriş yaparak kontrol edebilirsiniz.