Devlet Destekleri

Rapor Parası Nasıl Alınır?

  • 22 Kasım 2018
  • 3.966 kez görüntülendi.
Rapor Parası Nasıl Alınır?

Özel sektör çalışanlarının hastalandığında ve işe gidememesi durumunda hastane ya da sağlık ocağına giderek rapor aldıklarında maaşının kesildiğini göreceklerdir. Kanunen çalışmış olduğunuz firmanın size raporlu iken ödeme yapma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Peki rapor aldığımda maaşım ödenir mi? Rapor alınca ne kadar ödeme alırım? Sgk rapor parası nasıl sorgulanır rapor parası ne kadar sorularını sizler için ayrıntılı olarak araştırdık.

Rapor Parası Nedir?

Özel sektör çalışanları işe gidemediğinde hastaneden aldıkları rapor gün sayısı kadar maaşından kesinti olmaktadır. Çoğu kişi rapor aldığında tam maaş alacağını düşünmektedir. Bu noktada rapor aldığınız günden çalışmaya başladığınız gün sayısı kadar pirim ve maaş ödemeleriniz SGK tarafından yapılmaktadır.

Rapor Parası Ne Kadardır?

Rapor parası çalışanların sigorta ödemesine göre belirlenir. Yani ne kadar maaş alıyorsanız ona göre rapor parası alabilirsiniz. Son 3 aydaki maaşınızın toplayıp 90 a bölmeniz sonucunda çıkan tutarın 2/3 ü oranında maaş alabilirsiniz. Örnekle açıklarsak  hesap sonucunda 70 TL günlük yevmiyemiz olduğunu varsayalım. Eğer ayakta tedavi oluyorsanız günlük 35 TL, Hastanede yatarak tedavi oluyorsak günlük 46 TL üzerinden rapor paranız hesaplanır.

Eğer uzun süreli tedavi görüyor ve heyet raporu aldı iseniz maaşınızın 2/3 ü oranında rapor parası alabilirsiniz. Eğer son 3 ay çalışmadı iseniz çalışmış olduğunuz günlerde almış olduğunuz maaşın ortalamasına bakılmaktadır.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

  • Rapor parası için sigorta gün sayınız önemlidir. Yani son 1 yıl içerisinde en az 90 gün süre boyunca sigorta priminizin yatırılması gereklidir. Sigorta gün sayınızı doldurmadığınız takdirde maalesef rapor için devletten para alamazsınız. Özetle 1 yıl içerisinde 3 ay sigortalı olarak çalışmanız gereklidir.
  • Rapor alınan gün için de SGK tarafından kısıtlama vardır. Eğer 3 günden az bir süre için rapor aldı iseniz maalesef SGK size ödeme yapmaz. 3 güne kadar çalıştığınız firma sizin maaşınızdan kesinti yapamaz. Ancak 3 ve daha fazla gün raporlu ve çalışamadı iseniz SGK rapor parası ödemektedir.
  • Raporu özel hastaneden ya da devlet hastanesinden almanız fark etmez. Ancak almış olduğunuz raporda iş göremez ibaresinin bulunması gerekir.
  • Raporu aldıktan sonra çalışanların hemen iş yerine vermeniz gerekmektedir. Çalıştığınız iş yerinin ise 5 gün içerisinde SGK’ya bildirmesi gerekmektedir.
  • SGK kurumu raporunuzu inceledikten sonra PTT müdürlüğüne ödeme talimatı gönderir ve kişiye bilgilendirme mesajı yollar.
  • E devlet üzerinden rapor paranızı sorgulayabilirsiniz.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor alınır alınmaz rapor parası ödemesi alamazsınız. SGK kurumunun sizin raporunuzu incelemesinden sonra eğer uygun görürse ödeme emrinizi PTT müdürlüğüne gönderir ve size kısa mesaj yolu ile bilgi verir. Rapor parasını rapor gününüzün bitmesini takip eden ay sonrasında ödeme yapılır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ