Devlet Destekleri

Faizsiz Evlilik Kredisini

  • 07 Aralık 2018
  • 12.114 kez görüntülendi.
Faizsiz Evlilik Kredisini

Sosyal devlet anlayışı içerisinde ihtiyacı olan vatandaşa yardım yapmaya devam eden devlet evlilik kredisi projesi ile gençlere müjdeler vermeye devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak yinelenen ve sürekli yeni projeler ile vatandaşın yanında olmak için Ar-ge çalışmalarına da hız verilmiş durumda.

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi

Devlet evlenecek çiftlere faizsiz destek verirken aynı zamanda birikim yapmaya da yönlendiriyor. Evlenme yolunda yapılacak masrafların bir anlamda karşılanması için yapılacak olan birikimlere özendirme ve bu birikimlere oranlara çiftlere evlilik yardımı yapma fırsatı önceki yıl hizmete sunulmuştu. Aynı hizmet daha da büyüyerek devam ediyor. Devlet Destekli Evlilik Kredisi ve Alma şartlar dahilinde yapılabiliyor. Öyle ki bu şartlar;

  • Çiftlerin 18-24 yaş arasında olması,
  • Türk Ceza Kanununda belirtilen ağır cezaların işlenmemiş olması,
  • Gelirleri ile ekonomik durumlarının yetersiz olması,

Halinde devletten faizsiz evlilik kredisi alabiliyorlar.

Devlet Destekli Çeyiz Yardımı

Devlet yaptığı çeyiz yardımı ile evlenecek çiftlere maddi durumlarına bakılmaksızın yardım yapmaya da devam ediyor. Devlet destekli çeyiz hesabı bankalar nezdinde açılan hesaplar ile bu hesaplara yatırılan paralar karşılığı oluyor. Yatırdığınız paranın süresi ile ve tutarı oranla çiftlere çeyiz yardımı yapılıyor.

Evlenecek çiftler ortak hesap açamıyor fakat ikisi de farklı hesaplar açabilme hakkına sahip. Böylelikle yapılan yardımdan iki tarafta yararlanmış oluyor. Çiftler bankalar nezdinde açtıkları çeyiz hesabına aylık ve üç aylık dönemler halinde para yatırıyorlar. Fakat bu yatırım işi ile birikimin aksamaması gerekiyor. Aksi takdirde çiftler bu yardımı alamıyor.

Ödeme periyodunu isterlerle yıl sonunda değiştirebiliyorlar. 12 aydan önce değişim olmadığı gibi yardımın alınabilmesi için ise en az 36 aylık bir zaman geçmesi gerekiyor. Yatırılan para ile vadesi boyunda kişilere çeyiz hesabından yardım yapılıyor.

Devlet Destekli Çeyiz hesabı başlıca devlet bankaları olmak üzere Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halk Bankasınca isteyen kişilere açılıyor. Hesap açılmasında 18 yaş altı kişilerin ebeveynleri aracılığıyla yapılıyor. Yılda iki kezden fazla aksama yapılması halinde devlet yardımı yapılmıyor. Fakat yatıran kişi yılda yine iki kez olmak üzere isterse para çekim işlemi yapabiliyor. Bir defaya mahsus olarak ta birikim sahibi hesap açılması halinde yüksek tutarda para yatırabiliyor.

Çeyiz Yardımını Nasıl Alırım?

Birikim sonrası devlet yardımını almaya hak kazanan çiftler evlilik yaptıktan sonra evlilik cüzdanı ile birlikte bu yardımı alabilmek için hesabın bulunduğu bankaya başvuruyor. Gerekli şartları taşıyanlar ve koşulları yerine getiren çiftler devlet desteği ile bu yardımı alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ