Devlet Destekleri

Yatırım İçin Bilezik Almak Mantıklı mı?

  • 07 Temmuz 2020
  • 1.039 kez görüntülendi.
Yatırım İçin Bilezik Almak Mantıklı mı?

Yastık altı olarak bilinen yatırım aracı olan bilezik almak ne kadar mantıklı? Bilezik bozarken ne kadar kaybım olur? En uygun bileziği nasıl alırım? Bilezik alırken kaç ayar olmalıdır gibi sorularınızı sizler için araştırdık.

Yatırım İçin Bilezik Almak Mantıklı mı?

Yatırım için bilezik almak artık karlı bir yatırım olmaktan çıktı. Altın ayarına göre değişik tutarlardadır. Örneğin 24 ayar saf altın, 22 ayar altın, 18 ayar altın ve 14 ayar altın olarak değişik katagoriler halinde satılmaktadır. Genel olarak bilezikler 22 ayar altın olarak satılmaktadır. Ancak atölyeler aracılığı ile yaptırıldığında 18 ayar ve 14 ayar bilezik te satılmaktadır.  Bileziğin kaç ayar olduğu üretici tarafından zorunlu tutulan altın üzerine ayar yazılmaktadır. Bilezik alırken maalesef bazı kayıplarımız olmaktadır.

24 Ayar Altın Ne Demektir. 24 Ayar Bilezik Altın Satarken Ne Kadar Kaybım Olur?

24 ayar altın saf altındır. Ancak ziynet eşyası olarak kullanılan hiçbir takı asla 24 ayar olmamaktadır. Çünkü 24 ayar saf altın olduğundan içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Bu sebeple çok yumuşak bir halde olduğundan asla işlem yapılamaz. Eğer 24 ayar altın satın almak istiyorsanız ya banka üzerinden 24 ayar altın almalısınız ya da piyasada gram ya da külçe halinde satılan ve tamamen yatırımlık olan altını satın almalısınız.

22 Ayar Altın Ne Demektir. 22 Ayar Bilezik Altın Satarken Ne Kadar Kaybım Olur?

Öncelikle 22 ayar altın sadece takılarda kullanılır. piyasadan yatırımlık olarak 22 ayar altın alamazsınız. 22 ayar altın demek 10 gram takının 9,25 gramı altın ve kalan 0,75 gramı  diğer metallerden oluşmaktadır. Rengine göre kalan 0.75 gramlık kısım sarı renkte ise gümüş ağırlıkta, koyu sarı ağırlıkta ise bakır ağırlıktadır. 22 ayar bileziği satarken bu kısım değersiz kabul edilir ve size ücret ödenmez. 22 ayar bileziğin değerini hesaplarken işçiliksiz değeri örneğin 20 gram bilezik satacaksanız 20 x 0,925 = çıkan sonucu altın fiyatı ile çarpın Bu fiyat siz satarken ki değeri olmaktadır. satıcı size kaç para teklif etti ise sizin hesapladığınız tutardan çıkararak mağazanın elde ettiği karı hesaplayabilirsiniz. 22 ayar altını tespit etmek için aldığınız ürünün herhangi bir yerinde ya 22 ayar yazar ya da 925 yazar. Bu şekilde 22 ayar bileziği tespit edebilirsiniz.

18 Ayar Altın Ne Demektir. 18 Ayar Bilezik Altın Satarken Ne Kadar Kaybım Olur?

Genellikle pırlantalı ürünler için tercih edilen ayar türüdür. Ürünün herhangi bir yerinde 18 ayar ya da 750 yazmaktadır. Özetle aldığınız ürünün  %75 i altın %25 lik kısmı değersiz madenlerdir. 18 ayar altını satarken ne kadar edeceği için yapmanız gereken ” takının gramı x 0.750 ve çıkan sonucu güncel altın fiyatı ile çarpın” bu sayede alırken ne kadar kaybınız olacağını hesaplayabilirsiniz.

14 Ayar Altın Ne Demektir. 14 Ayar Bilezik Altın Satarken Ne Kadar Kaybım Olur?

14 ayar genellikle setlerde kullanılır. 14 ayar altın diğer türlere göre daha sert ve dayanıklı olduğundan dolayı tercih edilir. 14 ayar bileziği ya da seti tespit etmek için üründe ya 14 ayar yazar ya da 585 ibaresi yazar. 14 ayar seti bozdururken ne kadar kaybınız olduğunu öğrenmek için yapmanız gereken işlem “ürünün gramı x 0.585 ve çıkan sonucu güncel altın fiyatı ile çarpın” çıkan sonuç ile satıcının size teklif ettiği fiyatı karşılaştırdığınızda ne kadar kaybınız olduğunu anlayabilirsiniz.