Devlet Destekleri

Gümrükten İhale İle Ucuza Araba Almak

  • 16 Aralık 2019
  • 1.844 kez görüntülendi.
Gümrükten İhale İle Ucuza Araba Almak

Son günlerde bir hayli revaçta olan gümrükten nasıl araba alınır, gümrükten araba alma ihalesine nasıl katılırım, teminat ne kadar? Gümrükten araba almak avantajlı mı gibi sorularınızı sizler için araştırdık.

Son günlerde gümrüklerde bekleyen araç sayıları bir hayli artmış durumdadır. Genellikle yabancıların getirdiği araçları yurt dışına çıkarken çeşitli sebeplerden dolayı (vergi, trafik cezası) yada süresi geçmiş ve cezaya uğraması sonucunda araçlarını almadan yurt dışına çıkmaktadır. Gümrük ise kendilerine teslim edilen araçları e-ihale yöntemi ile satışa başlamıştır. Tüm işlemler online sistem üzerinden olduğundan dolayı ihaleyi kazana kişi aracı rahatlıkla alabilmektedir.

Gümrükten Araba Nasıl Alırım?

Öncelikle gümrük ve ticaret bakanlığının resmi internet sayfası olan e-ihale gov tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. İsterseniz bu siteye kayıt olabilirsiniz, isterseniz de e devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden giriş yaptığınız takdirde sizden herhangi bir bilgi istenmeden rahatlıkla ihalede satışa sunulan araçları görebilirsiniz.

Gümrükte Satılan Araçları Nasıl Görebilirim?

Üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra aşağıda resmini verdiğim ekran karşınıza gelecektir. Bu kısımdan sadece araba satışı yapılmamaktadır. Gümrükte yakalanan ya da vergisi ödenmeden yakalanan her türlü gümrüğün el koyduğu eşyalar ihale sonucu satışa sunulmaktadır. Bu sayfada almak istediğiniz ürün için ilgili görseli tıklamanız yeterlidir. Daha sonra açılan sayfada türkiyede bulunan tüm gümrüklerde satışa sunulan araçları görebilirsiniz.

Bu aşamada iki farklı seçenek sunulmaktadır. İhalesi devam eden araçlarda teklif verebilir ve arttırabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise daha satışa sunulmamış ancak teklif beklenen araçlar sistemde beklemektedir.

Gümrükte Satılan Araçlara Güvenebilir miyim?

Gümrükten araç almak istediğinizde beğendiğiniz aracın üzerini tıkladığınızda araca ait tüm fotoğrafları görebilirsiniz. Ayrıca en ufak ayrıntısına kadar yapılan ekspertiz raporu da ekte sunulmaktadır. Üstelik beğendiğiniz aracı gümrük alanında görme imkanına sahipsiniz. Araçlar satışın yapıldığı gümrük merkezinde kişilerin görmesi için bekletilmektedir.

Gümrükten Nasıl İhaleye Girerim?

Eğer beğendiğiniz bir araç varsa öncele kurum ekspertizleri tarafından belirlenen minimum bedele göre teklif verebilirsiniz. Teklif vermeden önce almak istediğiniz araca ait belirlenen teminatı Banka aracılığı ile yatırmanız gereklidir. Teminatız hiçbir şekilde ihaleyi kaybetseniz dahi yanmamakta ve herhangi bir kesintiye uğramamaktadır. İhale bitiminden 15 gün içerisinde paranızı geri alabilirsiniz.

Satın almak istediğiniz araca dair teminatı yatırmanız halinde ihaleye teklif verme işlemine başlayabilirsiniz. Eğer vermiş olduğunuz tekliften başka birisi daha fazla teklif verdi ise size uyarı gelecektir ve fiyatı arttırmanız gerekmektedir. İhale için belirlenen süre içerisinde en fazla fiyatı veren kişide ihale kalacaktır.

Gümrükten Araç İhalesini Kazanınca Vergisi Ne Kadar?

Eğer gümrük bakanlığının araç ihalesine giriş yaptıktan sonra herhangi bir araç için ihaleyi kazandı iseniz daha sonra araç için ihalede vermiş olduğunuz teklifin geri kalan ücretini yatırdıktan sonra sadece plaka çıkartmanız yeterli olacaktır. Ortalama 1000-1500 TL arasında mir masraftan sonra aracınızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.