Devlet Destekleri

Özel Sektör Korona Virüsü İzni Kullanabilir mi?

  • 17 Mart 2020
  • 1.495 kez görüntülendi.
Özel Sektör Korona Virüsü İzni Kullanabilir mi?

Özel Sektör Corona İzni Kullanabilir mi?

Korona virüsü artık hayatımızı her anlamda etkilemeye başladı. Korona sebebiyle işçi izinli sayılır mı? Özel sektör çalışanı korona izni kullanabilir mi. Özel sektör kaç gün korona izni kullanabilir. Özel sektörde hamile kadın korona izni kullanabilir mi. Özel sektörde raporlu işçi korona izni kullanabilir mi. Özel sektör korona izni var mı sorularınızı araştırdık.

Son günlerde sağlık bakanlığı korona virüsü ile ilgili aldığı tedbirleri her geçen gün arttırmaya devam etmektedir. İlk başlarda alınan tedbirlere ek olarak artık halka açık olan tiyatro, kafe, lokanta, kahvehane, sinema, gece kulübü, internet kafe gibi işletmeler ikinci bir emre kadar kapatıldı. Ayrıca devlet memurluğunda 60 yaş üzerinde olanlar ve ağır kronik rahatsızlığı olan kişiler(Yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, astım, bronşit vb) 12 gün idari izinli sayılacaklardır. Ancak okulların tatil olması ile birlikte evde kalmak zorunda olan çocuklara bakacak olan veliler ayrı bir sorunla karşılaşmaktadır. Ancak şu anda herhangi bir izin çıkmamıştır.

Özel Sektörde Çalışan Korona izni Alabilir mi?

Okulların tatil olması ile birlikte evde çocuğuna bakacak olan anne ve babalar için şu anda resmi olarak izinli sayılabilmeleri için b,r karar alınmış değildir. Ancak korona virüsü sebebiyle alınan tedbirler kapsamında özel sektörde çalışan kişilerin izin alması işverenin yani patronunun insiyatifine kalmıştır. İş yeri sahibinin izin vermesi durumunda özel sektörde çalışanlar korono iznini sadece ücretsiz izin şeklinde kullanabilmektedir. Ancak yasal olarak özel sektör çalışanının şu anda hamilelik dışında kullanabileceği ücretsiz izin süresi bulunmamaktadır. Ancak yıllık izin kullanmak isteyen kişiler ekstradan 4 güne kadar fazladan yol izni alma hakkına sahiptir. Kanunen hamilelik dışında 1. Derece yakınının vefat etmesi halinde en fazla 3 gün süre ize mazeret izni kullanabilirler.

Özel Sektör Çalışanı Korona Virüsü İçin Ücretsiz İzin Alabilir mi?

Maalesef İş kanununda özel sektör çalışanlarının bireysel olarak ücretsiz izin talebi hakkı bulunmamaktadır. Ancak özel sektörde iş veren tamamen çalışanının izni ve rızası karşılığında isterse çalışanlarını ücretsiz izine çıkarabilmektedir. Ancak iş veren tarafından ücretsiz izne çıkarılan kişiye çalıştığı firma tarafından herhangi bir ücret yatırmadığı gibi  sigorta piriminide ödemez.

Korona İzni Nasıl Alınır?

Öncelikle devlet memuru iseniz kronik rahatsızlığınız varsa ve bu hastalığa dair raporunuz varsa (astım bronşit, şeker, kalp yetmezliği yüksek tansiyon gibi) bu raporunuzun çıktısını almanız gerekli ve dilekçe ile birlikte kurumunuza sunmanız gereklidir. Bu izini kullandığınız takdirde yıllık izninizde düşmemektedir. Ayrıca maaşınızda herhangi bir kesinti olmamaktadır.