Devlet Destekleri

Sokağa Çıkma Yasağında Hastaneye Gitmek

  • 03 Mayıs 2020
  • 2.143 kez görüntülendi.
Sokağa Çıkma Yasağında Hastaneye Gitmek

Sokağa Çıkma Yasağında Hastaneye Gidebilir miyim? Sokağa Çıkma Yasağında Acile Gidebilir miyim? Sokağa Çıkma Yasağında Eczaneye Gidebilir miyim? Sokağa Çıkma Yasağında Hastanede Refakatçi Olabilir miyim? Sokağa Çıkma Yasağında Seyahat Edebilir miyim? Sokağa Çıkma Yasağında Köpeğimi Gezdirebilir miyim? Sokağa Çıkma Yasağında Babam Rahatsızlandı Ziyaret Edebilir miyim? Sokağa Çıkma Yasağında ekmek almaya gidebilir miyim? Sokağa Çıkma Yasağında Benzin Alabilir miyim?

Korona virüs etkisi sebebi ile virüsün yayılmasını engellemek için daha önce 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkması yasaklanmıştı. Daha sonra 20 yaş altı gençlerin sokağa çıkması yasaklandı. Korona virüsün yayılmasının engellenmesi için daha sonra hafta sonları tüm türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı yapılmıştır. Sokağa Çıkma Yasağında acil ihtiyaçlarda ne yapılması gerektiği hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri ayrıntılı olarak anlatacağız.

Sokağa Çıkma Yasağında Hastaneye Gidebilir miyim?

Sokağa çıkma yasağında vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için VEFA Hizmet birimi kurulmuştur. 112 Acil çağrı müdürlüğü bünyesinde kurulan VEFA birimi daha önceleri hastaneye gitmek için yönlendirme yapıyordu.

Eğer sokağa çıkma yasağında hastaneye gitmek istiyorsanız mutlak suretle 112 acil numarasını aramak zorundasınız. 112 Çağrı personeli sizi yeni kurulan SAKOM birimine yönlendirecektir. SAKOM birimi sizin bilgilerinizi almakta ve hangi hastane ve hangi polikliniğe gitmek istiyorsanız hastane randevu gün ve saati yazarak sokağa çıkmak için randevu vermektedir. SAKOM birimine hastane randevusunu kayıt ettirdikten sonra cep telefonunuza hastane adı, poliklinik adı ve saati hakkında bilgi içeren kısa mesaj gelecektir. Sokağa çıkma yasağında bu mesajı polislere göstererek rahatlıkla hastaneye gidebilirsiniz.

Unutmayın ki kendiniz e nabız sisteminden ya da MHRS sisteminden randevu alsanız bile mutlaka 112 yi arayarak SAKOM birimine randevu gün ve saatini kaydettirmeniz gereklidir. Eğer kayıt ettirmez iseniz ve cep telefonunuza bilgi mesajı gelmez ise polis kontrolü sırasında cezai işlem ile karşılaşırsınız.

Sokağa Çıkma Yasağında Acile Gidebilir miyim?

Sokağa çıkma yasağında acile gitmek için de maalesef izin almak zorundasınız. Eğer ambulans talebiniz var ise 112 yi arayarak ambulans isteyebilirsiniz. Eğer ambulansa gerek duymuyor ve hastanenin acil servisine gitmek istiyorsanız 112 yi arayarak SAKOM birimine bağlanarak acile gitme talebinizi bu birime ileterek izin alabilirsiniz. SAKOM birimine başvurunuzdan sonra hemen cep telefonunuza izin ile ilgili kısa mesaj gelecek ve rahatlıkla sokağa çıkma yasağında acile gidebilirsiniz. Eğer bu birime başvurmadan acile giderseniz polis kontrol noktalarında hakkınızda idari para cezası işlemi başlatılacaktır. Bu sebeple Acile gitmek için 112 yi arayarak SAKOM biriminden talep oluşturun.

Sokağa Çıkma Yasağında Eczaneye Gidebilir miyim?

Sokağa çıkma yasağında eczaneye gitmek belirli şartlara bağlanmıştır. Eğer raporlu bir ilacınız ya da reçeteniz var ise rahatlıkla bu reçete ya da rapor ile en yakın eczaneye rahatlıkla gidebilirsiniz. Polis kontrolüne takılırsanız reçetenizi ya da raporunuzu göstererek eczaneye gittiğinizi söylemeniz durumunda herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak sokağa çıkma yasağında reçetesiz ya da raporsuz eczaneye gitmek isterseniz polis kontrolünde ceza yazılabilir. Hiçbir şekilde 112 yi arasanız bile reçetesiz veya raporsuz eczaneye gitmek için izin alamazsınız. Eğer ağrınız çok ise 112 SAKOM birimine acile gitmek için randevu talebi oluşturabilirsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağında Hastanede Refakatçi Olabilir miyim?

Sokağa çıkma yasağında hastanede refakatçi olabilmek için mutlaka bir belgeye ihtiyaç duyarsınız. Her hastanede refakatçilere verilen refakatçi kimlik kartı bulunmaktadır. Bu kimlik kartı ile rahatlıkla dışarı çıkabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Hastaneden verilen refakatçi kimlik kartı dışında hiçbir yerden izin alamazsınız.

Sokağa Çıkma Yasağında Seyahat Edebilir miyim?

Sokağa çıkma yasağında seyahat edebilmek için belirli kriterler bulunmaktadır. Eğer birinci dereceden yakınınız vefat etmiş ya da ağır hasta ise, son 15 gün içerisinde kalacak yeri yok ise, askeriyeden terhis olmuş ya da hapishaneden çıkmış olmanız durumunda sokağa çıkma yasağında seyahat edebilmek için mutlaka 199 ya da e devlet üzerinden başvuruda bulunarak seyahat izni alabilirsiniz. İçişleri Bakanlığının belirlediği meslek dallarında ticaret yapıyorsanız dışarı çıkabilirsiniz. Bu meslek guruplarının bu işi yaptıklarına dair belgeleri yanında bulundurdukları takdirde herhangi bir sorun ile karşılaşmazlar. Ayrıca tarım ile uğraşıyor ve çiftçi kayıt sisteminde kaydınız var ve bunu belgelendirilebilir iseniz sokağa çıkabilirsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağında Köpeğimi Gezdirebilir miyim?

Evcil hayvan sahipleri sokağa çıkma yasağında ikamet ettikleri evin yakınlarında evcil hayvanlarını gezdirmek için sokağa çıkabilirler. Ayrıca sokak hayvanlarını beslemek için de sokağa çıkma yasağında dışarı çıkabilirsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağında Babam Rahatsızlandı Ziyaret Edebilir miyim?

Eğer 1. dereceden yakınınız hastaneye kaldırıldı ise sokağa çıkma yasağında hastaneye gidemezsiniz. Ancak hastane size refakatçi belgesi verebilmektedir. Eğer hastaneden refakatçi belgesi alabilirseniz bu sayede hastaneye gidebilirsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağında Ekmek Almaya Gidebilir miyim?

sokağa çıkma yasağında tüm Türkiye genelinde her mahallede nöbetçi fırınlar görevlendirilmiştir. Bu fırınlar gün içerisinde birçok kez sorumlu oldukları mahallerde ekmek ve pide dağıtımı yapmaktadır. Bu fırınlar geldiklerinde rahatlıkla ekmek almak için dışarı çıkabilir siniz. Ayrıca evinizin yakınında fırın var ise yayan bir şekilde fırına gidebilir ve ekmek alabilirsiniz. Ancak fırın uzakta ise maalesef sokağa çıkma yasağında uzağa gidemezsiniz.

Sokağa Çıkma Yasağında Benzin Alabilir miyim?

Sokağa çıkma yasağında Valilik veya Kaymakamlık tarafından İçişleri Bakanlığının genelgesi gereği nöbetçi petrol istasyonları açık olacaktır. Sokağa çıkma yasağında petrole gitmek için Kaymakamlık veya Valilik İnternet Sayfalarında hangi petrollerin açık olduğu ve adres, telefon numaraları yayımlanmaktadır.