Devlet Destekleri

Sokağa Çıkma Yasağında Çalışma İzni Nasıl Alırım?

  • 01 Aralık 2020
  • 2.106 kez görüntülendi.
Sokağa Çıkma Yasağında Çalışma İzni Nasıl Alırım?

İnşaatta Çalışanlar için Sokağa Çıkma Yasağında İzin Almak. Sokağa Çıkma Yasağında Çalışma İzni nasıl Alınır? Şantiyede Çalışanlar Sokağa Çıkma Yasağında İnşaatta çalışabilir mi? Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağında Çalışma İzni Nereden Alınır? Sokağa Çıkma Yasağında Tarlaya Gidebilir miyim?

Hükümetin artan korona vakaları sebebi ile almış olduğu hafta içi 20:00 ile 05:00 arası ve cuma gününden pazartesi sabahına kadar tüm türkiye genelinde uyguladığı sokağa çıkma yasağı sebebi ile çalışanlar için yeni problemler oluşmuştur. Ancak yasak ile birlikte bazı iş kollarına sokağa çıkma yasağından muaf tutuldular. Hafta sonu çalışmak için nereden izin alırım sorunuzu sizler için araştırdık.

İnşaatta Çalışanlar için Sokağa Çıkma İzni

İnşaat İşçileri ve şantiye çalışanları sokağa çıkma yasağından muaf tutulmuşlardır. Ancak belirli şartların olması gereklidir. Öncelikle inşaatta çalışan işçiler hangi şantiyede çalışıyor ise o firmaya ait sigorta döküm belgesine ihtiyaç vardır. Daha sonra inşaat firmasından sizin o firmada ssk lı çalıştığınıza dair belge almak zorundasınız. Sigorta hizmet dökümünü e devlet üzerinden internetten alabilirsiniz. Hafta sonu sokağa çıkma yasağında sigorta hizmet dökümünüz ve o şantiyede çalıştığınıza dair yazılı belge olması halinde inşaatta çalışabilirsiniz.

İnşaat Firması Olanlar İçin (Taşeron Firma ) Sokağa Çıkma İzni Nasıl Alınır?

Bazı inşaat firmaları inşaatlarda taşeron firma olarak çalışanlar bazı şartların oluşması halinde sokağa çıkma yasağından muaf olurlar. Ancak öncelikle Taşeron firma sahibinin vergi levhasında İnşaat yazması gereklidir. Taşeron firmada çalışan işçilerin ise bu firma üzerinden sigortalarının yatması gereklidir. Taşeron inşaat firması sahipleri her çalışana öncelikle vergi levhasının fotokopisini, her bir çalışanına kendilerine ait o firmada çalıştıklarına dair sigorta hizmet dökümü ve hangi inşaat firması ile çalışıyorlar ise o firma ile aralarında yaptıkları sözleşme örneğini vermeleri gereklidir. Bu belgeler olduktan sonra polis kontrolünde sorun yaşamayacaklardır. Bu sayede taşeron inşaat firması çalışanları sokağa çıkma yasağında inşaatta çalışmak için izine gerek duymazlar.

Sokağa Çıkma Yasağında Tarlaya Gidebilir miyim?

Tarım ile uğraşanlar da sokağa çıkma yasağından muaf tutulmuşlardır. Ancak her bir çiftçi İlçe ya da İl tarım ve orman müdürlüğünden çiftçi olduklarına dair belgeye sahip olmaları gerekmektedir. Eğer çiftçi kayıt sistemine kayıtlı iseniz rahatça tarlanıza gidebilirsiniz. Ancak çiftçi kayıt belgesini yanınızdan ayırmamanız gereklidir.

Sera Çalışanları Sokağa Çıkma Yasağında Çalışabilir mi?

Eğer sera sahipleri yukarıdaki gibi çiftçi kayıt belgesine sahip ise rahatlıkla serada çalışabilir. Ancak günlük yevmiyeci olarak çalışanlar eğer herhangi bir sigorta vb belgesi yok ise maalesef sokağa çıkma yasağında çalışamazlar.

Sokağa Çıkma Yasağında Hayvan Otlatabilir miyim?

Hayvancılık, arıcılık gibi meslek dalları çalışanları da sokağa çıkma yasağında rahatlıkla dışarı çıkabilir. Ancak devlet öncelikle bu kişilerin resmi olarak hayvancılık yaptıklarına dair belgelerinin olup olmadığını dikkate alır. Eğer Hayvancılık yaptığınıza dair Tarım ve Orman Müdürlüğü kayıtlarında isminiz var ise bu belge ile sokağa çıkma yasağında çalışabilirsiniz.

Otel Çalışanları Sokağa Çıkma Yasağından Muaf mı?

Otel Çalışanları hafta sonu sokağa yasağında çalışabilir. Ancak otelde çalıştıklarına dair kimlik belgelerinin olması gereklidir.

Sigorta Hizmet Dökümü Nereden Alınır?

Sigortalı olarak çalıştığınıza dair belgeyi Sosyal Sigortalar Kurumundan alabilirsiniz. Ayrıca Sigorta hizmet dökümünü internetten de alabilirsiniz. İnternetten Sigorta Hizmet Dökümü almak için e devlete giriş yapmanız gereklidir. Daha sonra açılan ana ekranda bulunan arama yerine sigorta hizmet dökümü yazdıktan sonra açılan sayfadan rahatlıkla bu belgeyi alabilirsiniz.