Devlet Destekleri

Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri Başladı

  • 27 Ocak 2020
  • 3.357 kez görüntülendi.
Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri Başladı

Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri Başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı Resmi İnternet Sayfasında yayımlanan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Çiftçilere Destek kapsamında verilen çiftçiye hibe para yardımlarının ödenmeye başladığını duyurdu. Tarım Desteklemeleri Ne Kadar? Hayvancılık Hibesi  ne Kadar? Çiftçiye hibe Ne Zaman verilir? Çiftçi Desteklemeleri Ne Kadar? sorularını sizler için araştırdık.

Tarım ve Orman Bakanlığı bakanı Sayın Dr Bekir Pakdemirli Tarım ve Hayvancılık desteklemeleri kapsamında yerli üretimi desteklemek amacıyla

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, bugün ödenmeye başlayacak destek ödemeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu buzağı, hububat, ÇATAK, sertifikalı tohum kullanımı, sertifikalı fidan kullanımı, hayvan hastalıkları tazminatı ve hayvan gen kaynakları destekleri kapsamında çiftçi ve yetiştiricilerimize toplam 2 milyar 384 milyon lira ödeme yapılacağını açıkladı.

Tarım ve Hayvancılık Desteklemeleri ne Kadar?

Öncelikle hayvancılık alanında yapılan destekleme programına katılan çiftçilerimize Türkiye’nin 81 ilinde toplamda  761.486 kişiye, 1 milyar 345 milyon TL hibe ödemesi yapılmaya başlandı.

Tarım ile uğraşan çiftçilerimize toplamda 45 il için geçerli olan Hububat Desteği kapsamında 193.293 kişiye, 948 milyon TL ödeme yapılmaya başlandı.

Çevre ve Tarım Arazilerini Koruma ÇATAK desteği kapsamında 21 ilde uygulanan proje sonucunda 7.937 kişiye, 25 milyon TL ödeme yapılmaya başlandı.

Ayrıca yerli ve üretimi arttırıcı ürün bakımından  Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği kapsamında 17 ilde uygulanan yerli sertifikalı tohum kullanan çiftçilerimize   13.638 kişiye 10 milyon 500 bin TL’lik ödemeler çiftçilerimize ödenmeye başlanmıştır.

Tarım ve Orman Bakanlığının sertifikalı fidan alıp hibe programına katılan çiftçilerimize ise toplamda 23 ilde yapılan destekleme kapsamında 4.713 kişiye 19 milyon TL ödeme yapılmaya başlandı.

Eğer Hayvan Hastalıkları kapsamında yapılan sigorta programına katıldı iseniz 72 il ile sınırlandırılan hastalıklarla mücadele kapsamında 951 kişiye, 18 milyon TL ödeme yapılmaya başlandı.

Eğer sahip olduğunuz hayvanların Gen Hastalıkları Tazminatı için başvuruda bulundu iseniz 22 il ile sınırlandırılan uygulamada 22 ilde, 1478 kişiye, 18 milyon 500 bin TL’lik tutar tek seferde çiftçilerimize ödenmeye başlamıştır.

Tarım ve Hayvancılık Destekleme Hibelerini Nasıl Alırım?

Eğer tarım ve orman bakanlığının yukarıda anlattığımız hibe programına katıldı iseniz TC Kimlik numaranıza göre ödemeler son rakamı 0-2 olanlara bugün, son rakamı 4, 6 ve 8 olanlara ise 31 Ocak’ta saat 18:00’dan sonra ödeme yapılacağı açıklanmıştır.