Devlet Destekleri

Karantinada OHAL’de Ücretsiz Gıda Paketi

  • 27 Mart 2020
  • 1.280 kez görüntülendi.
Karantinada OHAL’de Ücretsiz Gıda Paketi

Sokağa çıkma yasağında ücretsiz gıda paketi, ohalde eve gıda paketi. Ohalde alışverişe nasıl giderim. Karantinadan alışverişe nasıl giderim. Eve alışveriş yapmak. Polis eve gıda alır mı? Ohalde ekmek nasıl alırız?Sokağa çıkma yasağında ekmek nasıl alırız? 65 yaş üstü ücretsiz gıda paketi. 65 yaş üstü maaş nasıl çekerim.

son günlerde artan korona virüs vakaları sebebi ile birlikte devlet parça parça önlem almaya devam etmektedir. öncelikle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan kişilere sokağa çıkma yasağı getirildi. Daha sonra şehirler arası otobüs yolculuğu kısıtlandı. artık şehirler arası otobüs yolculuğunda seyahatler izne bağlandı.

Sokağa Çıkma Yasağında Gıda Alışverişi Nasıl Yapılır?

Şu anda 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sokağa çıkma yasağı bulunmaktadır. Bu sebeple ücretsiz gıda alışverişi, marketten alışveriş, maaş çekme, yada dışarı çıkmak için belirli kriterlerle yasaklar ve yapılabilecekler belirlenmiştir.

Sokağa Çıkma yasağında kişilerin öncelikle her türlü ihtiyaçları içim 112 acil numarasını araması gerekmektedir. 112 çağrı merkezine Tc kimlik numaranızı, ikametgah adresinizi, telefon numaranızı ve hangi ihtiyacınız var ise söylemeniz gerekmektedir. Şu anda verilen hizmetler maaş çekme, ilaç yazdırmak, marketten gıda ihtiyacı, Ekmek almak gibi ihtiyaçlar.

112 çağrı merkezine bıraktığınız çağrı üzerine talebiniz valilik ve kaymakamlıkta kurulan Vefa destek birimine iletilmektedir. Vefa hizmet biriminde emniyet, jandarma belediye ve sosyal yardımlaşma vakfı koordineli olarak çalışmaktadır. Alışveriş ihtiyacınız için polislerin kurduğu ekip sizinle irtibata girerek evinize gelip ücret karşılığında tüm market ihtiyacınızı alarak evinize getirmektedir.

Eğer sağlık hizmeti ile ilgili bir ihtiyacınız var ise belediye ekipleri sizi evinizden alarak tüm sağlık ihtiyaçlarınızı karşılayarak evden alarak sizi eve bırakmaktadır.

Maaş çekmek isterseniz vefa projesi kapsamında kurulan ekip sizin evinize gelerek ne kadar para çekmek istediğinize dair bilgi alarak sizden imzalı feragatname almaktadır. Daha sonra bankaya giderek sizin maaşınızı kapalı zarf ile alarak size teslim eder ve tekrar sizden imza alarak paranızı size teslim eder.

Karantinada ve Sokağa çıkma yasağında ücretsiz gıda paketi istediğinizde bağlı olduğunuz beleyide yetkilileri eğer geliriniz yoksa ücretsiz yardım paketini evinize getirmektedir.

Tüm türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı olduğu takdirde tüm herkesin 112 yi arayarak talep bırakmak zorunda ve en yakın ekip sizinle ilgilenecektir.

Eğer 65 yaş altında iseniz ücretsiz gıda paketi alamazsınız. Ancak bağlı olduğunuz il veya ilçedeki sosyal yardımlaşma vakfını arayarak para yardımı yada gıda paketi yardımı için başvuru yapabilirsiniz. Eğer şartlarınız tutuyor ise belirli sayıda olan gıda paketi evinize gelecektir.

Ohalde Karantinada Sokağa Çıkma Yasağında Para Yardımı

eskiden bireysel olarak yardım başvurusu yapılırken artık korona virüsü ile mücadele kapsamında bağlı olduğunuz il veya ilçedeki sosyal yardımlaşma vakfını arayarak gerekli bilgilerinizi verdikten sonra eğer şartlarınız uygunsa yardım hesabınıza yatacaktır.