Devlet Destekleri

Devlet Para Yardımları 4

  • 25 Ekim 2019
  • 4.643 kez görüntülendi.
Devlet Para Yardımları 4

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı tarafından sosyal güvencesi olmayan fakir ve muhtaç durumda olan ailelere yaptığı maddi yardımlar devam etmektedir. Bu yazımızda fakir annelerin sağlık gebelik hamilelik yardımı nedir? Engellilere Yardımlar Nelerdir? Yeşil kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Konularını araştırdık.

Hamile Anneye Gebelik Yardımı Nedir?

Öncelikle herhangi bir ssk yada bağ kur gibi sosyal güvencesi olmayan fakir ve muhtaç durumda olan annelere hastanede muayene olabilmeleri, sağlık kontrolüne gidebilmeleri ve hamilelik süresince herhangi bir ssk pirim parası ödemeden sağlık kontrolüne gidebilmelerini sağlayan yardım paketidir. Anne adayı ancak devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde muayene olabilir ve doğum yapabilir. Annelerin hamilelik dönemlerinde aylık olarak kendisi için 35 TL, çocuk için de 35 TL olmak üzere toplamda 70 TL gibi bir ücret 12 ay süre boyunca ödenir. Ödemeler 2 ayda bir toplu olarak ödenmektedir.

Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı tarafından sosyal güvencesi olmayan fakir ve muhtaç durumda olan engelli bireylerin topluma rahatça uyum sağlayabilmeleri için her türlü araç gereç araba tekerlekli sandalye gibi ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile yapılan yardımlardır. Bunun için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı mütevelli heyeti tarafından durumunuzun değerlendirilmesinden sonra ihtiyaç duyduğunuz tüm araç ve malzemeler bu vakıf tarafından temin edilmektedir. Bunun için öncelikle hastaneden alınan heyet raporunuzun yanı sıra TC kimlik kartınız ile birlikte il veya ilçelerinizde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Eskiden yeşil kart olarak bilinen bu uygulama herhangi bir işi olmayan ve ssk bağ kur gibi sosyal güvencesi olmayan vatandaşların hastanelerden sağlık hizmeti alabilmeleri için başvurmak zorunda oldukları uygulamadır. Eğer işiniz yoksa mutlaka size en yakın il ve ilçenizde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmanız gerekmektedir. Bu vakıf tarafından sizin ve aile bireyleriniz tarafından doldurulması gereken bilgiler yer almaktadır. Bu formda gelir ve giderleriniz ayrıntılı olarak bildirilmesi istenmektedir. Gelir ve gider durumunuza göre farklı kategorilerde ücret ödeyerek rahat bir şekilde hastanelerde muayene olabilirsiniz.

Çok dikkat etmeniz gereklidir. Eğer işten ayrıldı iseniz mutlaka en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek gelir tespit yaptırmanız gereklidir. Eğer gitmezseniz sistem sizi otomatik olarak en üst guruba atacaktır ve hastaneye gittiğinizde size borç çıkacaktır. Bu borcu ödemeden de muayene olamayacaksınız.  Vakıf tarafından verilen formu mutlaka doğru bilgiler girmelisiniz. Gelirim yok ama giderim çok fazla diye abartılı miktarlar yazdığınızda ödemeniz gereken pirim borcu artacaktır.