Devlet Destekleri

Çalışan Anneye Destek

  • 23 Ocak 2020
  • 1.478 kez görüntülendi.
Çalışan Anneye Destek

Artık Çalışan ve yeni doğum yapmış anneye 2943 TL yardım yapılacak. Anneye Para Yardımı. Yeni Doğum Yapan Anneye Para Yardımı. Çalışan Anneye Yardım Yapılır mı? Çalışan Anneye Ne Kadar Yardım Yapılır? Ev Hanımı Anneye Doğum İçin Yardım Yapılır mı gibi sorularınızı sizler için araştırdık.

Daha önceden yapılmaya başlanan doğum yapan annelere yardım hizmeti 2020 yılında asgari ücrete yapılan zam ile birlikte arttı. İlk kez anne olan kadınlara analik izni süresinden sonra 2943 lira yardım ve destek yapılacaktır. Eğer anne yarım gün çalıyorsa yarım günlük sigortasını çalıştığı firma kalan yarım gün için yatması gereken sigorta primini ise devlet yatıracak. Eğer annenin çocuğu engelli doğdu ise 189 gün boyunca devlet destek vermeye devam edecektir.

Yeni yılda asgari ücrete yapılan zam sonrasında bu yıl ilk defa doğum yapan anneye toplamda 2943 TL destek verilecektir.

Yarım Gün Çalışma Yardımı Nedir?

Doğum yapan annelere yönelik çıkarılan yasa tasarısında çalışan kadınların sayısını arttırmak ve doğum yapan annenin doğumdan dolayı hak kaybına uğramaması ve iş hayatından uzaklaşmaması sebebiyle  bu destek verilmektedir. Anneler bu sayede hem çalışmaya devam edebilecek hem de çocuklarına daha fazla ilgilenerek gelişiminde yanında olabilecektir. Kısa adı Analık İzni diğer adı ise doğum izni olan bu yardım kapsamında çalışan kadın doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra da 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta herhangi bir maddi kaybı olmadan izin kullanabilecektir. Eğer anne isterse daha sonrasında ücretsiz izin kullanma hakkına sahiptir. 3 kategori halinde ilk doğum için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün, 3. Çocuk için ise 180 güne kadar yarım gün çalışma imkânına sahiptir. Eğer evlatlık edindi iseniz ve evlatlık edindiğiniz çocuk 3 yaşından küçük ise ister anne isterse baba bu izini kullanabilir. Bu zaman zarfında yarım gün çalıştığınızda herhangi bir maddi kaybınız bulunmamaktadır.

Yarım Gün Çalışan Anne Ne Kadar Maaş Alır?

Yarım gün çalışan annenin alacağı destek miktarı kişinin aldığı maaşa göre değişmez. Belirli limitler çerçevesinde günlük bir limit belirlenmiştir. Doğum yapan anne ya da evlat edinen anne ya da baba yarım gün çalıştığı takdirde asgari ücretin brüt tutarı yani 2943 Lira yardım alır. Günlük bazda ise 98.10 TL tutarında destek almaktadır. Özetle açıklarsak yarım gün çalışan anne ya da baba toplamda 2943 Lira yarım gün çalışma yardımı alacaktır. Kesinti olarak ise sadece binde 7.59 civarında sadece damga vergisi kesilecektir. Ayrıca yarım gün çalışan anne veya baba sigorta için de ekstra fazladan para ödemesi yapmamaktadır. Tüm anne veya babalar yarım gün çalıştığında genel sağlık sigortası kapsamında sigortalı olarak görülmektedir. Bu primler İşsizlik sigortası fonundan ödenmektedir. Asıl dikkat edilmesi gereken doğum izni bittikten sonra mutlaka yarım gün ödeme belgesi ile birlikte İŞKUR’a yarım gün ödeme belgesini vermesi gerekmektedir.

Doğum yapan Anne Yardımdan Nasıl Faydalanır?

Çalışan annenin mutlaka son 3 yılda toplamda 600 gün süre ile sigortalı olarak çalışmış olması zorunlu tutulmaktadır. Ayrıca doğumdan sonra yarım gün ücretinin alabilmek için toplam mesai çalışma süresinin yarısı kadarlık zamanda çalışması gereklidir. Aynı haklardan sadece doğum yapan anne veya baba değil, evlat edinen anne ve baba da bu yardımdan faydalanabilir. Doğum izni sonrası mutlaka İŞKUR’a müracaat edip başvuruda bulunulması gereklidir.

Doğum Yapan Anneye Ne Kadar Yardım Yapılır?

Ödemelerde annenin çocuk sayısı ve kaçıncı doğumunun olduğu baz alınmıştır. 1. Doğum yapan anne için 2.920 TL, 2. Doğum yapan anne için 2.5.841.3 TL, 3 ve 3 den daha fazla doğum yapan anneye her doğum için toplamda 8.762 TL yardım yapılmaktadır. Eğer anne engelli doğum gerçekleşmiş ise toplamda 17.524 TL ye kadar yardım alabilmektedir.