Devlet Destekleri

Faizler Düşünce Ev Kredisi Yapılandırmak

  • 26 Kasım 2018
  • 1.810 kez görüntülendi.
Faizler Düşünce Ev Kredisi Yapılandırmak

Her çalışanın hayalidir ev satın almak. Ancak günümüz şartlarında nakit para ile ev satın almak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bu yüzden ev almak gibi bir düşüncemiz olduğunda ilk başvuracağımız yer olan bankadır. Ancak ev kredisi faiz oranları her gün değişiklik göstermektedir. Ancak ev kredisi faiz oranları düştüğünde kredinizi yapılandırmak bizler için büyük bir avantaj haline gelmektedir. Ancak ev kredisi yapılandırırken bankanın bizden masraf adı altında kesinti yapacağını unutmayalım. Ev kredisi yapılandırma yaparken bize ne kadar faiz indirimi ve kar elde edeceğimizi doğru bir şekilde hesaplamamız gereklidir. Faizler düşünce yapılandırma yapabilir miyim? Konut kredisi faiz oranları düştü mü? Kredi borcumu nasıl yapılandırırız? Ev kredisi kredi yapılandırma şartları nelerdir sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Ev Kredisi Yapılandırma Nedir?

Kredi Yeniden yapılandırma (Refinansman)  adı altında isimlendirilen bu bankacılık işlemi çekmiş olduğumuz krediyi öderken kalan borcumuzu bankanın güncel faiz oranlarına göre yeniden düzenlenerek hesaplama işlemine denilmektedir. Çoğumuz ev kredisi çektikten sonra bankaların ev kredisi faiz oranlarını takip ederiz. Eğer kredi çektikten sonra fazladan ödediğimiz faiz oranlarından sıkıntı yaşıyorsak faiz oranlarının düştüğünde kredimizi yeniden yapılandırırız. Ev kredisi yapılandırırken tek dikkat etmemiz gereken ise ev kredisi faizlerinin ne kadar düştüğü ve yapılandırma yaparken masraf ve erken kapama gibi kesintiler sonucunda karlı olup olmadığınıza bakmak zorundasınız. Ancak bankalar toplam net işlemin binde 5 inden daha fazla bir tutarda masraf ya da erken ödeme gibi bir miktar kesemez.

Kredi Yapılandırmanın Avantajları Nelerdir?

Çekmiş olduğunuz kredinin faizi eğer yüksek ise ev kredisini yapılandırarak borcunuz tekrar hesaplanır ve daha az miktarda faiz ödersiniz. Ayrıca toplu ara ödeme yaparak isterseniz taksit vade sayınızı azaltabilirsiniz isterseniz ise aylık ödeme miktarını düşürebilirsiniz.

Ev Kredisi Nasıl Yapılandırılır?

Şu anki güncel ev kredisi oranları her geçen gün artmaktadır. Ancak günümüz şartlarında kredi çeken birisinin ileride ev kredisi faiz oranlarının düşmesi halinde güncel faiz oranları ile daha önceden çekmiş olduğumuz faiz oranları arasında kayda değer bir fark olması gerekmektedir. Öncelikle kredi çektiğimiz bankaya giderek yeniden yapılandırma yapmak istediğinizi belirtiniz. Daha sonra banka yetkilileri yeniden yapılandırma için sözleşmede belirtilen maddelere dayanarak yapılandırma masrafı, erken kapama cezasını belirler. Daha sonra bu masrafları kredinize ekleyerek güncel faiz oranlarına göre yeniden hesaplar. Burada kredi çeken kişilerin yapılandırma yapmadan önce ve yapılandırma yaptıktan sonra ne kadar kar elde edeceğini hesaplayarak masrafında düşülmesinden sonra karar vermek zorundadır. Diğer önemli ayrıntı ise farklı bir bankadan yapılandırma yapabilirsiniz. Örneğin A bankasında %1.30 dan kredi çektiniz. Fakat B Bankasında kredi faiz oranları %1.10. Böyle bir durumda B bankasına giderek kredinizi farklı bir bankadan yapılandırma yapabilirsiniz. Bu işlem bir nevi bankanın para transfer etmesidir.

Kredi Yapılandırma Nasıl Hesaplanır?

Sizlere bir örnek ile açıklayalım. Herhangi bir bankadan aylık %1.24 oranında bir faiz oranı ile 100.000 (yüz bin) TL kredi çektiniz. Vade sayınız ise 120 ay diyelim. Bu şartlarda aylık ödeme tutarınız 1606 TL dir. 1 Yıl boyunca kredinizi ödediniz ve 12 ay sonunda faizler düşünce yapılandırmak istediniz. Kalan borcunuz 170.000 TL olsun.

Banka ev kredisi faiz oranının %0,99 a düştüğünü varsayalım. Bunun üzerine banka ile yaptığınız kredi anlaşmasında yapılandırma yapıldığı takdirde %2.00 ceza ve masraf kesintisi yapıldığını farzedelim. %0.99 ev kredisi faiz oranı olduğunda aylık ödeme tutarınız 1350 TL olur. Yani yapılandırmadan sonra kalan borcunun 162.000 Civarında olmaktadır. Ev Kredisi Faiz İndirimi sonrasında 8.000 TL kar elde edersiniz.

Ev Kredisi Yapılandırma Başvuru Yolları

Öncelikle kredinizi internetten ya da mobil bankacılık hizmetini kullanarak yapılandırma yapamazsınız. Mutlaka kredi çekmiş olduğunuz bankaya başvuru yapmanız gereklidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ