Devlet Destekleri

Sokağa Çıkma Yasağında Hastaneye Gitmek

  • 30 Kasım 2020
  • 1.144 kez görüntülendi.
Sokağa Çıkma Yasağında Hastaneye Gitmek

Sokağa Çıkma Yasağında Hastaneye Nasıl Giderim? Sokağa Çıkma Yasağında Acile Nasıl Giderim? Sokağa Çıkma Yasağında eczaneye nasıl giderim? Sokağa Çıkma Yasağında ilaçlarımı nasıl alırım? Sokağa Çıkma Yasağında Hastane randevuma gidebilir miyim?

Son günlerde artan korona virüs vakaları sebebi ile artık yeni önlemler almak zorunda kalınmıştır. Son zamanlarda 65 yaş üstü vatandaşlarımız ve 20 yaş altı gençlerimiz günlük 3 er saat ile sınırlı olmak üzere dışarı çıkabiliyorlardı. Daha sonra cumartesi günü akşam 20:00 ile sabah 10 arası, pazar günleri ise akşam 20:00 ile sabah 05:00 arasında türküye genelinde sokağa çıkma kısıtlamasında bulunuldu. Ancak bu yasaklarda herkes acil durumlarda ne yapacağını bilemez hale geldi. Bu sebeple bu yazımızda sokağa çıkma yasağında hastaneye hangi şartlarda gidilir konusunu araştırdık.

65 Yaş üstü ve 20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasağında Hastaneye Nasıl Giderim?

Hafta içi şu anda kısıtlama sadece 65 yaş üstü vatandaşlar ile 20 yaş altı gençlerimiz kısıtlamaya tabidir. Ancak hastanede gitme konusunda bu kişiler oldukça zorluk yaşamaktadırlar. Kısıtlamaya tabi olan vatandaşlarımızın eğer hastane randevusu var ise randevu saatinden 1 saat önce ve 1 saat sonra hastaneye gidebilirler. Ancak eğer kontrole tabi tutulursanız hastane randevusu olduğunu mutlaka ibraz etmeniz gereklidir. Eğer randevu bulamadı iseniz ve acil olarak hastaneye gitmeniz gerekiyor ise mutlaka 112 yi aramanız gereklidir. 112 yetkilileri sizin çağrınızı vefa birimine iletecek ve hastane talebiniz sisteme girilecektir.

Eğer 20 yaş altı gençler hastaneye gidecekler ise aynı şekilde 186 yı arayarak randevu alabilirler. Eğer acil bir durum var ise ve hastaneye gitmek zorunda iseniz ailenizden anne ya da babanız ile birlikte hastaneye gidebilirsiniz. Unutmayın ki sadece 1. derece ebeveynleriniz ile gidebilirsiniz. Aksi takdirde amca hala gibi kişiler ile giderseniz cezai işlem uygulanabilir.

Sokağa Çıkma Yasağında Hastaneye Nasıl Giderim?

Hafta sonu tüm Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı uygulandığında hastaneye gitmek için öncelikle izin almanız gereklidir. Sokağa çıkma yasağında eğer acil hastaneye gitmeniz gerekiyor ise öncelikle 112 yi aramanız gereklidir. 112 sağlık birimleri öncelikle şikayetinize ve aciliyete göre ambulans yollayabilmektedir. Eğer acil ve müdahale edilmesi gerekmiyor ise talebiniz bağlı olduğunuz Vefa birimine çağrınız yönlendirilecektir. Daha sonra talebiniz üzerine Vefa destek yetkilileri sizi arayacak ve sisteme hastaneye gitmek istediğinizi ve araç plakası, kim ile gideceğinize dair bilgileri sisteme işleyecektir. Daha sonra en yakın hastaneye gidebilirsiniz. Sokağa Çıkma Yasağında Acile Nasıl Giderim sorunuz içinde aynı işlemi yapmalısınız.

Sokağa Çıkma Yasağında İlaçlarımı Nasıl Alırım?

Sokağa çıkma yasağında eğer elinizde doktor tarafından verilen reçeteniz var ise bu reçete ile rahatlıkla en yakın eczaneye giderek reçeteli ilacınızı alabilirsiniz. Ancak reçetenin verildiği tarih önemlidir. Eğer polis yada yetkililer tarafından reçeteniz kontrol edilir ve tarih uygun olmaz ise cezai işlem ile karşılaşırsınız. Eğer ağrı kesici gibi bireysel ilaç ihtiyaçlarınız var ise en yakın eczaneyi arayarak ilaç getirmelerini talep edebilirsiniz.