Devlet Destekleri

Çiftçiye Karşılıksız Hibe

  • 11 Aralık 2019
  • 5.870 kez görüntülendi.
Çiftçiye Karşılıksız Hibe

Tarıma 84 projeye 113 trilyon hibe yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığının yaptığı açıklamada Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri kapsamında 84 projeye 113 Trilyon Hibe yapılacağını açıkladı. Tarıma ücretsiz hibe, çiftçiye karşılıksız hibe ve para, çiftçiye destek kapsamında Avrupa birliği fonlarından karşılanacak. Asıl amaç köyden kente göçün önlenmesi ve istihdamın arttırılması ile birlikte kaliteli ürün elde etmek için bu hibelerin olacağı açıklandı.

Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri kapsamında 4 ana gurup altında 84 proje için 113 trilyon hibe ve bu sayede 275 milyon lira yatırım ile 400 yeni istihdam oluşturulması amaçlanmaktadır.

Çiftçiye hibe kapsamında 84 projenin 24 ü meyve sebze 23’ü meyve-sebze soğuk hava deposu, 21’i süt çiftliği, 16’sı besi çiftliği, 10’u broyler çiftliği, 6’sı süt işleme, 5’i kırmızı et işleme, 2’si su ürünleri işleme ve 1’i de kanatlı eti işleme yatırımını kapsamaktadır.

Bu proje şu anda 42 ilde başlanacak olup bu iller (Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Antalya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun,Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat ) olarak belirlenmiş olup proje daha sonra tüm illeri kapsayacaktır.

Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri 8. Başvuru İlanı Desteklemeleri

Bu başvuru sürecinde tarım ve balıkçılık ile uğraşan çiftçilerin ürünleri ile ilgili her türlü makine ve ekipman alımlarında desteklemeler yapılacaktır. Bu destekleme alanlarını incelersek;

  • süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
  • Kırmızı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
  • Kanatlı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
  • Su ürünleri et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
  • Meyve sebze et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması

Bu kapsamda yapmış olduğunuz yatırımın %40 ila % 50 si oranında toplamda dağıtılacak olan çiftçiye hibe yardımı 50 milyon avro olarak belirlenmiştir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Başvuru için 02.01.2020 saat 9:00 dan itibaren bağlı olduğunuz il veya ilçede bulunan TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMUNA giderek başvuru yapabilirsiniz. İnternet üzerinden Online olarak 28.01.2020 saat 21:00 a kadar başvuru yapabilirsiniz. Son başvuru tarihi ise 31.01.2020 saat 18:00 olarak belirlenmiştir. Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri 8. Başvuru yatırım süreci en fazla 12 ay olarak planlanmıştır. Daha ayrıntılı bilgi için tarim gov tr ve tkdk gov tr adresinden her türlü bilgi ve belgeye ulaşma imkanına sahipsiniz.

Daha Ayrıntılı Bilgi İçin;

1- Hibe yardım el kitapçığı için tıklayınız.

2- Hangi alanlara hibe verildiği hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.