Devlet Destekleri

Devlet 105 TL Elektrik Faturası Yardımı Yapıyor

  • 16 Ocak 2020
  • 2.198 kez görüntülendi.
Devlet 105 TL Elektrik Faturası Yardımı Yapıyor

Elektrik Faturası Yardımı

Elektrik faturası desteği nedir? Elektrik faturası desteği için nereye başvuru yapılır? Elektrik faturası desteği ne kadar? Cumhurbaşkanlığının son açıkladığı genelge ile yardıma muhtaç aileleri biraz daha rahatlatmak amacıyla yapmış olduğu yardımların bir yenisi daha eklendi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile daha önce yapılan gıda, maddi yardım vb yardımların yanısıra artık elektrik faturanızın 80 TL sine kadar devlet yardımda bulunacak.

İhtiyaç sahibi olan kişiler öncelikle ikamet ettikleri il veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir tespit yaptırması gerekmektedir. Eğer herhangi bir geliriniz yoksa ve muhtaçlık sınırının altında bir geliriniz varsa ve düzenli olarak durumunuzdan dolayı yardım alıyorsanız bu yardımlara ek devlet tükettiğiniz elektrik bedelinin 105 TL sine kadar ödeme yapacaktır. Ortalama 150 kw/sa tüketime denk gelen bu yardım sayesinde vatandaşlar biraz daha rahat nefes alacaktır.

Elektrik Faturası Desteği İçin Hangi Şarta Sahip Olmak Gereklidir?

İlk olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından düzenli nakti yardım almanız gerekmektedir. Bunun için il veya ilçenizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek ailenizde bulunan kişi sayısına göre gelir gider hesabınızdan sonra kurulan komisyon tarafından muhtaçlık sınırınız belirlenmektedir. Eğer muhtaçlık sınırının altında iseniz ve düzenli yardım alma durumunda iseniz hiçbir çaba harcamadan otomatik olarak elektrik parası yardımı alabilirsiniz.

Elektrik desteği Başvuruları Nereye Yapılır

Eğer ilde ikamet ediyorsanız İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, eğer ilçede ikamet ediyorsanız Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir tespit yaptırmanız gereklidir. Size verilen formda ailenizin gelir ve gideri hakkında her türlü bilgi sorulmaktadır. Bu formda ne kadar geliriniz olduğu, kiranız, harcamalarınız gibi her alanda soruları doğru bir şekilde yazmanız istenmektedir. Eğer kişi başına düşünen para 500 TL nin altında ise muhtaçlık sınırındasınızdır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyetince durumunuz incelenir ve süreli yada süresiz yardım alma konusunda karar verir. Eğer durumunuz yoksa ve düzenli yardım alır diye karar çıkarsa elektrik yardımı alabilirsiniz. Herkese yani her aileye 105 TL yardım yapılacak diye bir şart yoktur. Ailenizde bulunan kişi sayısına göre en fazla 105 TL ye kadar her ay yardım alabilirsiniz.

Başvuru Evrakları Nelerdir?

Öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılacak gelir tespit formu(Gelir tespit nasıl Yapılır?), Kimlik fotokopisi ve elektrik faturanız yeterli olacaktır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Hangi Alanlarda Yardımda Bulunmaktadır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları her türlü alanda vatandaşlara destekde bulunmaktadır. Ancak çoğu kişi bu yardımlardan haberi olmadığından dolayı faydalanamamaktadır. 4 ana başlık altında hazırladığımız yardım konularını inceleyebilirsiniz.

1-Gebelik Yardımı, Engelli Yardımı

2- Doğum Yardımı Kırtasiye Desteği eğitim yardımı

3- toki yardımı asker yardımı Öksüz Yetim Yardımı

4- Gıda yardımı Barınma Yardımı Yakacak Yardımı