Devlet Destekleri

Korona Şikayet Hattı

  • 25 Ağustos 2020
  • 832 kez görüntülendi.
Korona Şikayet Hattı

Her geçen gün artan korona virüs vakaları sebebi ile her geçen gün yeni tedbirler alınmaya başlanmıştır. Bu haberimizde İş yerlerinde korona tedbiri alınmıyor şikayet etmek istiyorum. Kovid hastası karantinaya uymuyor şikayet etmek. Sosyal mesafeye uyumuyor şikayet etmek gibi konularda bilgi vereceğiz.

Korona Şikayet Hattı

Her ne kadar sağlık bakanlığı ve bilim kurulu korona tedbirleri açısından önlem almaya çalıssada maalesef kurallara uymayan birçok kişi olmaktadır. Korona şikayet için genellikle korona sosyal mesafeye uyulmuyor. Maske Takılmıyor. Pazarda maske takılmıyor. gibi şikayetler için içişleri bakanlığı ihbar hattı kurmuştur.

Korona şikayet hattı için hem iş yeri denetim ekibi kurulmuş hemde mahalle ekipleri kurulmuştur. Bu ekipler sayesinde korona ile ilgili şikayetlere anında denetlenerek cevap verilecektir. İş yeri korona denetim ekibi hem rutin korona tedbirleri kapsamında denetim yapacak ayrıca vatandaşın korona ihbarlarını değerlendirecektir. Mahalle denetim ekibi ise karantinada olması gereken kişilerin evde olup olmadıklarını ve izolasyona uyup uymadıklarını düzenli olarak kontrol edeceklerdir.

Korona İhbar Hattı 

Artık etrafınızda gördüğünüz tüm korona ihlallerini iki farklı şekilde bildirebilirsiniz. Öncelikle 112 bünyesinde kurulan korona ihbar hattı faaliyete geçmiştir. 112 yi arayarak her türlü korona şikayetlerinizi yapabilirsiniz.

Korona ihbar hattı ile ilgili başvurabileceğiniz diğer bir yer ise hayat eve sığar uygulamasıdır. Hayat eve sığar uygulaması ile daha önceden sağlık bilgilerini alabilir ve ayrıca etrafınızda bulunan korona risk haritasını görüntüleyebiliyordunuz. Artık hayat eve sığar uygulaması ile birlikte İHBAR ET butonu eklenmiştir. bu uygulama sayesinde korona tedbirlerine uyulmadığı takdirde resmini çekerek adres bilgisini girdikten sonra korona ile ilgili şikayet edebilirsiniz. Hayat eve sığar ihbar et butonundan yaptığınız tüm şikayetler otomatik olarak yetkili birime düşecek ve talebiniz en kısa sürede denetlenecektir.

Karantinaya Uymuyor Ne Yapabilirim?

Eğer etrafınızda korona sebebi ile karantinaya alınmış kişi var ve eğer bu kişi karantinaya uymuyor ise yapmanız gereken tek işlem ya 112 yi arayarak telefon ile ihbar etmek ya da hayat eve sığar uygulaması ile şikayette bulunmaktır. Yeni kurulan ekip sayesinde korona şikayetleriniz hızlıca incelenecek ve çözüm bulunacaktır.

İş Yerinde Korona Tedbirlerine Uyulmuyor

Örnek ile açıklarsak gittiğiniz bir kafede çalışanlar maske takmıyor, iş yerinde dezenfektan yok. kafede masalar iç içe, sosyal mesafe sıfır gibi tüm ihbarlarınızı hayat eve sığar uygulaması ile resmini çekerek anlık olarak şikayette bulunabilirsiniz.