Devlet Destekleri

Banka Kredisi Ara Ödeme Nedir?

  • 22 Kasım 2018
  • 3.441 kez görüntülendi.
Banka Kredisi Ara Ödeme Nedir?

Hepimizin ev, taşıt, arsa, arazi eğitim ya da farklı sebeplerle acil paraya ihtiyacımız olmaktadır. Bu şartlarda para bulmanın en kolay yolu bankaya giderek kredi çekmek olmaktadır. Her ay belirli taksitlerle kredimizi aydan aya öderiz. Ancak elimize toplu para geçtiğinde kredi ödemesi yapmak bizlere ne kazandırır sorusunu sizler için araştırdık. Banka kredisi ara ödeme nedir? Kredi ara ödeme yaparsam faiz düşer mi? Kredi borcu ara ödemesi yapmak avantajlı mı? Banka kredisi toplu ödeme yaparsam aylık taksitim düşer mi?

Öncelikle ara ödeme çekmiş olduğumuz ve her ay ödeme yaptığımız kredi vade borcundan daha fazla bir tutarda bankaya ödeme yapma işlemidir. Ara ödeme yapmak bankaların karına olan bir olay değildir. Ancak kredi ara ödemesi yapan kişi kredi çekerken hesaplanan faiz oranından daha düşük bir ödeme yapmaktadır. Ara ödeme yapmanın kişilerin 2 seçeneği vardır. Birinci yol toplam vade sayımızı düşürmek, ikinci yol ise daha az faiz ödemektir.

Ara Ödeme Nasıl Yapılır?

Ara ödeme yapmak için mecburen kredi çekmiş olduğunuz banka şubesine gitmeniz gerekmektedir. Bunun dışında İnternet ya da mobil bankacılıktan kredi ara ödemesi yapamazsınız. Banka şubesinden bireysel işlemler için ayrılan yerde bulunan banka çalışanına kredi ara ödeme yapmak için başvurmanız gereklidir. Daha sonra banka size ne kadar ara ödeme yapacağınızı sorar ve size vade sayısından mı yoksa aylık ödeme tutarından mı düşeceğini sorar. Bu kara size kalmış. İster vade sayısını düşürerek daha kısa zamanda kredinizi kapatabilir, isterseniz aylık ödeme tutarını düşürebilirsiniz. Ancak bazı bankalar ara ödeme yapmanız halinde size masraf tutarı adı altında kesinti yapacağını söyler. Bu durumda banka yapılan işlemin binde 5 inden daha fazla bir oranda sizden kesinti yapamaz.

Ara Ödemenin Ne Gibi Avantajları Var?

Öncelikle kredi çekerken dikkat etmemiz önemli bir ayrıntı vardır. Kredi çekerken banka ile yapmış olduğumuz sözleşmede ara ödeme ile ilgili bir maddenin olup olmadığını bilmemiz gereklidir. Bazı bankalar müşterilerine ara ödeme yapmasını çok fazla tercih etmediğinden ara ödeme konusunda bazı sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. Öncelikle kredi çekerken mutlaka banka ile yaptığınız sözleşmeye ara ödeme yapabilir maddesinin eklenmesini isteyin. Eğer bu madde yoksa ara ödeme yaptığınızda kazandığınız kazancı banka sizden ceza ya da masraf adı altında kesebilir.

Bankadan kredi çekerken ara ödeme yapabilir maddesini eklettirdik. Aylık kredi taksitlerimizi öderken bir anda elimize toplu para geçti ya da para biriktirdik. Eğer yeterli miktarda para biriktirdi isek mutlaka bankaya giderek ara ödeme yapın. Kredi Ara ödemesi yapmak sizi faiz yükünden oldukça kurtarmaktadır. Ancak banka için daha az faiz kazanma anlamına gelmektedir.

Banka Kredisi Ara Ödeme Nasıl Hesaplanır?

Bankadan kredi çektiğimizde bize ne kadar kredi çektiğimize dair, Aylık ödeme tutarımız ve masrafların olduğu bir ödeme dökümü alırız. Bu ödeme dökümüne baktığımızda bankanın taksitlerin ilk yıllarında ödediğimiz aylık taksitin çok büyük bir kısmını faiz kalanını anaparadan düşmektedir.  Ara ödeme yaparak vade sayısını düşürmek her ay ödeyeceğimiz faizin düşmesi anlamına gelmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ara ödemeyi ne zaman yaptığımızdır. Bankalar ilk yıllarda tüm kredi için alacağı faizi bizden tahsil etmektedir.

Kredi Ara Ödemesi yapmada eğer daha fazla kar elde etmek istiyorsanız aylık ödeme tutarınızı sabit tutarak vade sayısını azaltmak olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ