Devlet Destekleri

Eğitim Yardımı Başvurusu

  • 02 Mart 2021
  • 452 kez görüntülendi.
Eğitim Yardımı Başvurusu

Eğer ihtiyaç sahibi iseniz ve yardım talebinde bulunacaksanız öncelikle yapmanız gereken tek şey bağlı olduğunuz il veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakfına giderek gelir tespit yaptırmanız gereklidir. Eğer gelir tespit yaptırdınız ve hanenize giren geliri kişi başına böldüğünüzde çıkan sonuç 850 TL den düşük ise size uygun olan her türlü yardım için başvuruda bulunabilirsiniz.

Eğitim Yardımına Nasıl Başvuru Yaparım?

18 yaşın altında okuyan çocuğunuz var ise sizin ve çocuklarınızın TC kimlik kartı ile Sosyal Yardımlaşma Vakfına giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Çocuğunuzun eğitim yardımı alabilmesi için gelirinizin muhtaçlık sınırının altında olması gereklidir. Ancak düzenli olarak eğitim yardımı alabilmeniz için belirli şartlar bulunmaktadır. Eğer çocuğunuz 1 ay içinde 4 günden fazla devamsızlık yapar ise bu yardım kesilir ve artık bu yardımdan faydalanamazsınız.

Şartlı eğitim yardımı ise cinsiyet yaş ve hangi sınıf olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Örneğin ilkokula giden kız çocuğunuz var ise 50 TL her ay yardım alabilir, ilkokula giden erken çocuğunuz var ise okul açık olduğu müddetçe aylık 45 TL olarak yardım alabilirsiniz. Ancak ödemeler 2 aylık olarak toplu olarak yatmaktadır. 2 aylık dilimler halinde çocuğunuz için yatan eğitim yardımını Tc kimlik kartınız ile birlikte PTT şubesinden alabilirsiniz.

Eğer lise çağlarında çocuğunuz var ise Kız çocuğunuz için aylık olarak 75 TL yardım yapılmaktadır. Eğer liseye giden erkek çocuğunuz var ise aylık 56 TL yardım alabilirsiniz. Ödemeler ilkokulda olduğu gibi 2 şer aylık dönemlerde PTT şubesine yatmaktadır.

Eğitim Yardımı Kesildi.

Eğitim yardımı her ne kadar düzenli olarak yapılıyor ise de belirli şartlarda kesilebilmektedir. Bunun sebepleri ise eğer 1 ayda 4 günden fazla devamsızlık yapıldı ise, gelir durumuzda herhangi bir artış ya da muhtaçlık sınırının üstünde bir gelire sahip iseniz eğitim yardımı kesilecektir. Eğer ikamet adresiniz değişti ve siz bunu sosyal yardımlaşma vakfına bildirmedi iseniz de yardım otomatik olarak kesilecektir.

Eğitim Yardımına Nasıl Başvururum.

Öncelikle düzenli yardım alabilmeniz için mutlaka bireysel olarak haneden anne veya babadan en az birisinin sosyal yardımlaşma vakfına giderek başvuruda bulunması gereklidir. Haneden 1 kişinin başvurması yeterli olacaktır. İlk ve en önemli yapmanız gereken olay gelir tespit yaptırmaktır. Gelir tespit yaptıktan sonra evinize giren kişi başına düşen gelir 850 TL den az ise rahatlıkla eğitim yardımına başvurabilirsiniz.

Eğer gelir seviyeniz muhtaçlık sınırının altında ise diğer para yardımı, gıda yardımı gibi her türlü ihtiyacınız için de rahatlıkla başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayrıca E devlet üzerinden internetten yardım için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için anne veya babanın herhangi birisinin kendi e devlet hesabına giriş yaptıktan sonra açılan sayfada eğitim yardımı yazdıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sitesinden internetten başvuru yapabilirsiniz.