Devlet Destekleri

Kısa Çalışma Ödeneği Kesildi. İşsizlik Maaşına Başvurabilir miyim?

  • 29 Mart 2021
  • 631 kez görüntülendi.
Kısa Çalışma Ödeneği Kesildi. İşsizlik Maaşına Başvurabilir miyim?

Kısa çalışma Ödeneği Alanlar İşsizlik Maaşına Başvuru Yapabilir mi? Mart ayı sonu itibari ile artık kısa çalışma ödeneği 31 Mart 2021 tarihi itibari ile son bulacak. Milyonlarca çalışan kısa çalışma ödeneği bittikten sonra işsizlik maaşına başvuru yapabilecek mi? Kısa çalışma ödeneği kesildi. İşsizlik Maaşına Nasıl Başvuru Yaparım? 2021 İşsizlik maaşı başvuru şartları nelerdir? 2021 İşsizlik maaşına nasıl başvuru yapabilirim gibi sorularınızın cevabını sizler için araştırdık.

Kısa çalışma ödeneği uygulaması ilk başladığında kişilere verilen kısa çalışma ödeneği altındaki maaş, işsizlik maaşından kesileceği açıklaması yapıldı ise de daha sonra bu uygulamadan vaz geçildi. Artık kısa çalışma ödeneği alanlar eğer şartları uygun ise işsizlik maaşı alabilmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Alan İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Korona virüs vakaları sebebi ile hükümet belirli önlemler aldı. Bunların en temeli işten çıkarılmaların yasaklanması ve kısa çalışma ödeneği verilmesi idi. Bu sayede kişilerin gelir kaybı yaşamaması amaçlanmıştı. Ancak kısa çalışma ödeneğinin 31 mart itibari ile artık verilmeyeceği açıklandıktan sonra herkes işsizlik maaşı alabilir miyim sorusunu sormaya başladı. Eğer iş yerinizde kısa çalışma ödeneği alıyor ve eğer iş yeriniz hala çalışmıyor ise sizi işten çıkardıktan sonra işsizlik maaşına başvuru yapabilirsiniz.

2021 İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikle işsizlik maaşı alabilmeniz için belirli kriterler ile işten ayrılmanız gereklidir. Bunlar sırası ile; Kendiniz istifa etmemeniz gereklidir. Ayrıca son iş yerinizde en az 120 gün sigortalı olarak çalışıyor olmanız gereklidir. İşten ayrılmadan önceki 3 yıl içerisinde toplamda 600 iş günü sigortalı olarak çalışıyor olmanız işsizlik maaşı alabilmeniz için gerekli şartlardır. Eğer bu şartları taşıyor iseniz işsizlik maaşına başvuru yapabilirsiniz.

2021 İşsizlik Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusu için dikkat etmeniz gereken en önemli kural, işten ayrıldıktan sonra en fazla 1 ay içerisinde mutlaka İŞKUR’a müracaat etmeniz gereklidir. İşsizlik maaşına isterseniz İşkur’a giderek, isterseniz de www iskur gov tr adresinden internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

2021 Kaç Gün İşsizlik Maaşı Alabilirim?

2021 İşsizlik maaşı alabilmeniz için daha önceden kaç gün sigortalı olarak çalıştığınız dikkate alınmaktadır. örneğin 600 gün sigortalı olarak çalıştı iseniz 6 ay, 900 gün sigortalı olarak çalıştı iseniz 8 ay, 1080 gün ve üzeri sigortalı olarak çalıştı iseniz 10 aya kadar işsizlik maaşı alabilirsiniz.

2021 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı yatırdığınız prim ile doğru orantılıdır. Daha doğrusu bürüt maaşınız dikkate alınmaktadır. Örneğin 3500 TL civarında asgari ücretli çalışanlar 1400 TL civarında işsizlik maaşı almaktadır.

Eğer bürüt maaşınız 4000 TL civarında ise 1600 TL civarında işsizlik maaşı alırsınız. 7500 TL ve üzerinde bir bürüt maaşınız var ise 2800 TL civarında işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik Maaşım Kesildi

İşsizlik maaşınızın kesilmesi için belirli sebeplerin olması gereklidir. Artık her şey elektronik ortamda olduğundan dolayı yaptığımız her işlem anlık olarak İşkur yetkilileri tarafından görülmektedir. İşsizlik maaşınız kesildi ise sebepleri; ikamet adresiniz değişti ise, herhangi bir yerden devlet yardımı alıyor iseniz, engelli veya sosyal yardım vakıflarından maaş almaya başladı iseniz, herhangi bir yerde sigortalı olarak işe başladı iseniz işsizlik maaşınız kesilir.