Devlet Destekleri

Otel İş Yeri Ücretsiz İzne Çıkardı İşsizlik Maaşı Alabilir miyim?

  • 17 Mart 2020
  • 1.952 kez görüntülendi.
Otel İş Yeri Ücretsiz İzne Çıkardı İşsizlik Maaşı Alabilir miyim?

İş Yeri Ücretsiz İzine Çıkardı İşsizlik Maaşı Alabilir miyim?

İş yeri zorla Ücretsiz İzne Çıkardı. Otel ücretsiz izine çıkardı işsizlik maaşına başvurabilir miyim. Otelde işe başladım hemen ücretsiz izine çıkardı. Otel ücretsiz izin için kağıt sözleşme imzalattı ne yapabilir. Ücretsiz izindeyken hastanede muayene olabilir miyim. Ücretsiz izindeyken sigortam yatar mı gibi sorularınızı araştırdık.

Son günlerde artan korona virüsü vakaları sebebiyle artık her geçen gün yeni tedbirler alınmaya başlandı. Her ne kadar virüsün etkilerinin azaltılmaya çalışılması planlansa da özellikle hizmet sektörü olan işletmeleri ve otellerde etkisi oldukça yüksektir. Turizm sezonunun başlaması ile oteller personelleri işe almaya başladı ancak turizm sezonunun başlama tarihi nisan ayının sonuna ertelenmesi ile birlikte özellikle otel çalışanları ücretsiz izine çıkarılmaya başladı. Ancak mağdur olan otel çalışanları haklarının ne olduğunu bilmediğinden maalesef mağdur olmaktadır. Ayrıca tüm kafe, tiyatro, kafeler, eğlence merkezleri kapatıldığından dolayı orada çalışanlar da mağdur olmaktadır.

Otel İş Yeri Ücretsiz İzine Çıkarabilir mi?

Yasal olarak düzenlenen iş kanununda maalesef ücretsiz izin ile ilgili herhangi bir madde bulunmamaktadır. Ancak çalışmalar devam etmektedir. Maalesef bu açık yüzünden özel sektör çalışanları mağdur olmaktadır. Öncelikle otel çalışanları veya özel sektör çalışanları bilmelidir ki işçinin kendi rızası olmadan hiçbir iş yeri çalışanını ücretsiz izine çıkaramaz. Kanunen ve yasal olarak otel veya firmalar tek taraflı olarak hiçbir çalışanını istediği zaman ücretsiz izine çıkaramaz. Bu sebeple iş yerleri ve oteller çalışanlarını ücretsiz izine çıkaracakları zaman çalışanlarına bir feragatname yada sözleşme imzalamaktadır. Çalışanlar bu sözleşmeyi imzalamadan hiçbir şekilde işçi ücretsiz izne çıkarılamaz.

Ücretsiz İzindeyken İşsizlik Maaşı Alabilir miyim?

Otel iş yeri sizi ücretsiz izine çıkardı ise bu devrede şartlar tamamen iş yerinin lehinedir. Çünkü otel iş yeri çalışanını ücretsiz izine çıkardığı takdirde çalışanlara maaş ödemez, sigorta primi ödemez. Ücretsiz izin demek aslında halan faal olarak o otelin yada iş yerinin personeli olarak görünmenize rağmen iş yeri sahibine herhangi bir külfet oluşturmaktasınızdır. Ücretsiz izne gönderilen çalışanın iş sözleşmesi bekleme alınmaktadır.

Ancak korona virüsü sebebiyle ücretsiz izne çıkarılan işçiler belirli şartların oluşması halinde kısa süreli işsizlik maaşı alabilmektedir. Şu anda tüm dünya çapında küresel bir kriz olduğunu varsayarsak otel yada iş yeri geçici olarak mesai saatlerini üçde bir oranında azaltır ya da çalışma süresini en az 4 hafta durdurması durumunda 3 ay süre ile ücretsiz izindeki işçi işsizlik maaşı alabilir. Ancak işsizlik maaşı almak için belirli kriterleri sağlamış olan kişiler kısa süreli olan bu maaştan faydalanabilir. İşsizlik Maaşı Hak ettiğimi Nasıl Öğrenirim yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz  İzindeyken İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

Eğer işsizlik maaşı alabilme hakkına sahipseniz kısa süreli işsizlik maaşı aslında sizin toplamda aldığınız brüt maaşın yüzde 60 ını alabilmektesiniz. Ancak maaşınız yüksek olsa bile asgari ücretin yüzde yüz ellisinden daha fazla bir maaş alamazsınız. Örnekle açıklarsak 3000 lira ücret alan kişi 1800 lira civarında, 4000 lira alan kişi 2400 lira civarında eğer 8000 tl ve üstünde bir brüt gelire sahipseniz en fazla 4380 tl ücret alabilirsiniz. Unutmayın ki kısa çalışma ödeneği 3 aylıktır.