Devlet Destekleri

Karantina Gıda Yardımı

  • 24 Temmuz 2020
  • 1.257 kez görüntülendi.
Karantina Gıda Yardımı

Son günlerde artan korona vakaları sebebi ile her geçen gün karantina altına alınan kişi sayısı artmaktadır. Karantina altına alan kişilerin evleri sürekli gözetim altında tutulmaktadır. Bu sebeple hiç bir şekilde evlerinden giriş çıkış yapamamaktadırlar. Bu yüzden kendi başlarına ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmişlerdir. Karantinadayım Gıda Yardımı Nasıl Alırım? 14 gün karantinada ihtiyaçlarımı nasıl karşılarım? Karantinaya alındım gıda yardımı nasıl alırım? 14 gün izolasyonda gıda yardımı nasıl alırım gibi sorularınızı sizler için araştırdık.

Karantinada Gıda Yardımı

Öncelikle kendinizde korona belirtileri var ise mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Hastaneler bünyesinde oluşturulan korona bölümleri sizlere korona şüphesi üzerine sorular soracak ve eğer korona belirtileri var ve etrafınızda korona olmuş birisi var ise teste tabi tutuyorlar. Eğer korona testiniz pozitif çıktı ise öncelikle durumunuza bakılıyor ve ilk olarak evinizde 14 gün karantina altına alınıyorsunuz. Korona testiniz pozitif çıktığında hastane kaydınızı tutuyor ve karantinaya alındığınıza dair bilgilerinizi valilik ya da kaymakamlık bünyesinde kurulan İl Umumi Hıfsa Kuruluna gönderiliyor. Ayrıca emniyet güçleri tarafından izolasyonunuz için gerekli tedbirler alınıyor. Daha sonra karantina altında olduğunuza dair bilgiler İl veya İlçenizde bulunan sağlık müdürlüğüne, emniyet birimlerine ve bağlı olduğunuz belediyelere gönderiliyor. İl Umumi Hıfsı Sıhha Kurulu sizin adınıza karar alıyor ve gerekli tüm ihtiyaçlarınız karşılanması için belediye birimlerine bilgileriniz yollanıyor. Eğer korona test sonucunuz pozitif çıktı ise 14 gün boyunca tüm ihtiyaçlarınız siz aramadan belediye ekiplerine yönlendiriliyor. Belediye tarafından ihtiyaçlarınız karşılanıyor.

Korona Testim Negatif Çıktı Ama 14 Gün Karantina Altına Alındım.

Sağlık Bakanlığının filyasyon uygulaması ile birlikte eğer korona şüphesi üzerine hastaneye başvurdu iseniz ve yakın çevrenizden korona testi pozitif çıkan kişi var ise mecburen sizde karantina altına alınıyorsunuz. Her ne kadar korona testiniz negatif çıksa dahi filyasyon uygulaması sebebi ile karantina altına alınmaktasınız. Ancak korona testiniz negatif çıktı ve 14 gün karantinada iseniz bilgileriniz belediye ekiplerine yönlendirilmiyor ya da ihtiyaçlarınız için karar alınmıyor. Ancak 14 gün karantinada iseniz evden çıkmamanız gerekmektedir. Her ne kadar korona testiniz negatif çıksa da bilgileriniz emniyete yönlendiriliyor ve sürekli evde olup olmadığınız kontrol ediliyor. Bu yüzden ihtiyaçlarınızın karşılanması için yapmanız gereken tek şey 112 vefa birimini aramak olacaktır. Halen vefa destek birimleri aktif olarak çalışmaktadır. Yapmanız gereken 112 yi arayarak karantinada olduğunuzu söylemek ve ardından bilgilerinizi tam verme akabinde ihtiyaçlarınızı söyleyebilirsiniz. Talebiniz öncelikle vefa birimine düşecek ve ihtiyaç talepleriniz belediyeye aktarılacaktır. Bu sayede tüm ihtiyaçlarınız ücretsiz bir şekilde karşılanacaktır.

112 Vefa Destek Hattı Gıda Talebine Geri Dönüş Olmadı

Hükümet tarafından daha önce alınan tedbirler kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulandığından her türlü talebinizi vefa destek birimleri karşılamakta idi. Ancak şu anda herhangi bir kısıtlama olmadığından dolayı vefa destek birimleri sadece karantina altında olanlara hizmet vermektedir. Diğer talepler maalesef karşılanmamaktadır.