Devlet Destekleri

Geliri Olmayana Devlet Desteği

  • 06 Nisan 2020
  • 2.848 kez görüntülendi.
Geliri Olmayana Devlet Desteği

Korona yüzünden işten çıkarıldım devlet yardım yapar mı? Korona yüzünden iş yerim kapandı Devlet Yardım Yapar mı? İş yerim kapandı devlet yardım yapar mı? Geliri Olmayana Devlet Desteğine Nasıl Başvururum? Korona yüzünden işsiz kaldım devlet maaş verir mi? korona yüzünden ücretsiz izne çıkarıldım Devlet Yardım Yapar mı? Esnafım dükkan kapatıldı devlet kira yardımı yapar mı?

Geliri Olmayana Devlet Desteği

Artık korona virüsü sebebi ile hayat durma noktasına geldi. Birçok iş yeri kapatıldı, Birçok kişi ya ücretsiz izine çıkarıldı ya da ücretsiz izine çıkarıldı. Ancak hazine ve maliye bakanlığının almış olduğu tedbirler kapsamında bir nebze de olsun yardım alma imkanına sahipsiniz. Devletin Hangi kurumlarına yardım için başvuracağınızı ayrıntılı olarak anlatacağız.

Geliri Olmayana Sosyal Yardımlaşma Vakfı Yardım Başvurusu

Her il ve ilçede kurulu olan sosyal yardımlaşma vakıfları bu güne kadar ihtiyacı olan herkese yardım yapmaktadır. Ancak belirli şartlara sahip olmanız gereklidir. Öncelikle evinize giren toplam gelirin önemi vardır. Sosyal yardımlaşma vakıfları gelir tespit uygulaması sayesinde durumunuzu görebilmektedir. Artık sosyal yardımlaşma vakıfları telefon ile başvuru almaktadır. Sosyal yardımlaşma vakıflarından yardım alabilmek için tek şart üzerinizde herhangi bir gayri menkul olmaması ve belirlenen oranların fazlasında maaşınız olmaması gereklidir. Sosyal yardımlaşma vakıfları için evinize giren toplam gelirin kişi sayısına bölündüğünde kişi başına gelirin 609 TL den yüksek olmaması gereklidir. Eğer bu gelirin altında iseniz ilk olarak genel sağlık sigortası kapsamına alınırsınız ve hastanede ücretsiz muayene olabilirsiniz. Ayrıca bu sayede geliri olmayan devlet yardımı alabilmektedir. Gelir tespit ile ilgili ayrıntılı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Vakıfları geliri olmayana devlet desteği olarak tek seferlik para yardımı, engelli yardımı, dul yetim yardımı, doğum yardımı, gıda yardımı gibi tüm ihtiyaçlarınız için yardım paketi bulunmaktadır. Geliri olmayana devlet yardımlarını ayrıntılı olarak aşağıda 4 kategori halinde yazdığımız yazımızda ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

1- Gelir tespiti, gebelik yardımı, engelli yardımı ile ilgili başvuru ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız

2-Kepez Doğum yardımı, elektrik parası yardımı, kırtasiye desteği, eğitim desteği yardımı ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

3- Kepez dar gelirliye toki yardımı, askere gidene yardım desteği, yetim öksüz desteği için ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

4- Kepez Gıda Yiyecek Yardımı, barınma yardımı, yakacak yardımı başvuruları ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Ayrıca Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına telefon ile ulaşabilir ya da bazı kaymakamlıklar bünyesinde bulunan internet sayfalarından online olarak başvuru yapabilirsiniz.

Geliri Olmayana CİMER Yardım Başvurusu

Geliri Olmayana Devlet Yardımı konusunda bir diğer başvuru kanalı Cumhurbaşkanlığı İletişim Hattı CİMER üzerinden yapabileceğiniz başvurudur. CİMER Yardım başvurusu için kurulan alo 150 CİMER hattını kullanabileceğiniz gibi e devlet üzerinden yardım başvurunuzu CİMER üzerinden yapabilirsiniz. Aşırı yoğunluk sebebi ile bağlı olduğunuz il veya ilçedeki sosyal yardımlaşma vakıfına telefon ile ulaşamıyorum diyorsanız mutlaka CİMER’e başvuru yapabilirsiniz. Çünkü her cimer başvurusu mutlaka kayıt altına alınmakta ve talebiniz mutlak suret ile kaymakamlık yada valiliklere düşmektedir. Daha sonra valilik veya kaymakamlıklar yardım başvurunuzu mutlaka sosyal yardımlaşma vakıflarına iletecektir. Sosyal yardımlaşma vakıfları başvurunuzu alacak ve şartlarınız tuttuğunda mutlaka size yardım yapacaktır.

Geliri Olmayana Belediyeden Yardım

Artık hemen hemen her belediye tüm imkanları ile korona virüs sebebi ile işsiz kalan kişilere olabildiğince yardım yapmaktadır. Karantina altına alınan 65 yaş üstü vatandaşlara imkanı olmayanlara ücretsiz gıda paketleri ile yardım yapmaktadır. Ayrıca geliri olmayan vatandaşlara maddi yardım belediyeler de yapmaktadır. Tek yapmanız gereken belediyeler bünyesinde kurulan beyaz masa diye kurulan birimleri arayarak yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Belediye ekipleri ayrıca ücretsiz maske ve dezenfektan dağıtmaya başladı. Ancak belediyeye mutlaka yardım için başvuru yapmalısınız.

Geliri Olmayan İnternetten Yardım Başvurusu

Eğer herhangi bir gelirin yok ise öncelikle internet üzerinden yardım başvuru yapabileceğinizi unutmayalım. Cumhurbaşkanlığının açıkladığı geliri olmayana devlet desteği geliyor açıklaması üzerine Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı bünyesinde oluşacak yardım birimleri sayesinde e devlet üzerinden online başvuru yapabilirsiniz. İnternetten yardım başvurusu için e devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra açılan arama kısmına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yazdıktan sonra açılan sayfada yardım başvurusu linkini tıklayarak bilgileri eksiksiz girdikten sonra yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Geliri Olmayana Devlet Desteği Açık Kapı

Korona sebebi ile artan işsizlik oranı sebebi ile artık kurumlar tıkanma seviyesine gelmiştir. Çoğu sosyal yardımlaşma vakıflarına telefon ile ulaşmak artık imkansız hale gelmiştir. Yukarıda anlattığımız yardım başvuru kanallarının diğer bir alternatifi ise Açık kapı Projesidir. Tüm türkiyede kurulan ve aktif olarak hizmet sunan açık kapı bürolarıda artık yardım başvurusu almaya başlamıştır. İnternet Üzerinden başvuru yapabileceğiniz açık kapı projesine google’a açık kapı yazarak aratabilir ya da e devlet üzerinden açık kapı yardım başvurusuna talebinizi belirtebilirsiniz.

Geliri Olmayana Devlet Desteği Kısa Çalışma Ödeneği

Öncelikle kısa çalışma ödeneğine maalesef işten ücretsiz izine çıkarılanlar bireysel olarak başvuru yapamamaktadır. Eğer iş yeriniz en az 4 hafta en fazla 4 ay süreli sizi ücretsiz izine çıkardı ise iş veren kişinin mutlaka internet üzerinden İŞKUR’a kısa çalışma ödeneği yardımına başvurması gereklidir. Böylede maaşınızı 3 de 2 si devlet tarafından karşılanacak ve ayrıca sigortanız da ödenmeye devam edecektir. Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili tüm gerekli bilgiyi sitemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.