Devlet Destekleri

Özel Sektörde Çalışanların Yıllık İzin Süreleri Ne Kadar?

  • 22 Kasım 2018
  • 38.418 kez görüntülendi.
Özel Sektörde Çalışanların Yıllık İzin Süreleri Ne Kadar?

Yaklaşık 10 milyon özel sektörde çalışan personellerin olduğunu düşünürsek çalışanların kendi haklarını bilmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu SGK nın izin yönetmeliğinde özel sektör çalışanlarının ne kadar izin yapabileceği yönetmelikle belirlenmiş. İş kanununa bağlı olarak çalışanların ne kadar izin kullanacağını ayrıntılı bir şekilde inceledik. Yıllık İzin Nedir? Yıllık İzin Kaç Gün? Asgari Ücretli Kaç Gün İzin Kullanabilir? Sorularını detaylı bir şekilde yazımızda inceleyebilirsiniz.

Yıllık İzini Ne Zaman Kullanabilirim?

Öncelikle bir iş yerinde izin kullanabilmeniz için en az 365 gün yani 1 yıl boyunca sigortalı olarak çalışıyor olmanız gereklidir. Eğer 1 yıldan az bir süre iş yerinde çalıştı iseniz maalesef yıllık izin kullanamazsınız. 4857 sayılı kanunun 53. Maddesinde göre deneme süresi de dahil olmak üzere en az 1 yıl boyunca sigortalı olarak çalışanlara izin hakkı verilir denilmektedir.

Asgari Ücretli Özel Sektör Çalışanları Ne Kadar İzin Kullanabilir?

Özel sektör çalışanlarının izin kullanabilmeleri için tam olarak 1 yıl sigortalı olarak çalıştıktan sonra izin hakkını kazanırlar. Ancak izin gün sayıları ne kadar çalıştığınıza bağlı olarak değişmektedir.

  • Eğer iş yerinde bir yıldan beş yıla kadar sigortalı olarak çalıştı iseniz 14 (on dört) gün izin hakkına sahipsiniz.
  • En az 5 (beş) yıl ile 15 (on beş) yıl arasında sigortalı olarak çalışıyorsanız 20 (yirmi) gün izin hakkına sahipsiniz.
  • Ancak 15 (on beş) yıldan daha fazla bir sigortalı çalışma hayatına sahip iseniz 26 (yirmi altı) gün izin kullanabilirsiniz.
  • Diğer bir kriter ise yaş ile ilgilidir. Eğer 18 yaşının altında bir çalışansanız ya da 50 yaşın üstünde bir çalışan iseniz 20 (yirmi) günden daha az bir süre izin veremezler. Bu yaş kriterleri içinde iseniz en az 20 (yirmi) gün izin kullanabilirsiniz.

 Özel Sektör Çalışanlarının İzin Süreleri İçin Kanun Ne Diyor?

Asgari ücretli özel sektör çalışanlarının yıllık izin hakları 4857 sayılı kanunun 53 üncü maddesince koruma altına alınmıştır.  En az 1 yıl süre ile işyerinde çalışanlar eğer izin hakkı elde etmiş iseler bunu tutanak ile yıllık izin kayıt belgesine yazılması zorunludur. İzin hakkı için aynı iş yerinde aynı işverene ait çalıştıkları gün sayısı toplanarak kaç gün izin kullanabileceği hesaplanarak kayıt altına alınması zorunludur.

İzin gün sayısında dikkat etmeniz bir diğer husus sigorta gün sayınızın aynı iş yerine ait olması zorunludur. Her ne kadar 15 yıl ya da daha fazla sigorta gün sayınız olsa da eğer farklı iş yerlerine ait ise son çalıştığınız iş yerinizdeki gün sayınız önem kazanır. Kısaca son çalıştığınız iş yerinde ne kadar süre çalıştı iseniz kanunen belirlenen gün sayısı kadar izin hakkı kazanırsınız.

Yıllık İznimi Ne Zaman Kullanabilirim?

Asgari ücretle özel sektörde çalışanlar maalesef zorunlu haller dışında istedikleri zaman izin kullanamazlar. Her iş yeri hizmet verdiği sektörün iş yoğunluğuna göre yılın hangi zamanlarında izin kullanılabileceğini çalışanlarına ilan etmesi gerekmektedir. Eğer şirket ya da firma tarafından belirlenen süre dışında izin kullanırsanız her hangi bir yasal dayanağa sahip değilsiniz.

Yıllık izine çıktıktan sonra işveren kesinlikle sizi izinden çağırma hakkına sahip değildir. Geri dönüp dönmemek kesinlikle sizin inisiyatifinizdedir. Ayrıca 1 gün 1 gün ya da 3 gün 3 gün gibi istediğimiz zaman yıllık iznimizi kullanamayız. Şirket yetkilileri ile anlaşmanıza göre yıllık izninizi en fazla 3 e bölerek kullanabilirsiniz. Ayrıca işveren raporlu, mazeretli olarak işe gitmediğiniz süreleri yıllık izninizden düşemez. Diğer önemli nokta ise resmi tatiller ya da dini tatillerde çalışmadığınız sürelerde yıllık izninizden düşemez. Eğer iş yerinden çıkarıldı iseniz işveren size kullanmadığınız iznin ücretini de vermek zorundadır.

Eğer yıllık izni hak etti iseniz izin kullanmaya karar verdiğiniz günü en az 1 ay önde iş yerine bildirmeniz gerekmektedir. İşyerine bildirmediğiniz takdirde bu maddeye dayanarak iş yeri izin kullanmanıza izin vermeme hakkına sahiptir.

Yıllık izni kullanmayı talep ettiğinizde ad soyadı sicil numaranız ve ücretsiz yol izni isteyip istemediğinizi belirtmeniz gereklidir. Eğer iş yerinde aynı işi yapan iki veya daha fazla kişi izin istiyorsa ve o kişiler izne ayrıldıklarında iş yerinde işler aksayacak ise kıdem süresine göre önde olana izin verilir ve diğerinin izni ertelenir.

İşyerinin Toplu İzin Verme Hakkı Var mı?

İş yerinin çalışanlarını toplu olarak izne gönderme hakkı vardır. Ancak kanunen Nisan ayının başı ile ekim ayının sonu arasındaki günler arasında kısım kısım ya da tüm çalışanlarına izin verme hakkına sahiptir. Ancak önemli alanlarda çalışan teknik personel ve temizlik işçileri gibi bir takım çalışanları bu şekilde verilen toplu izinden muaf etme hakkı da bulunmaktadır. Ancak bu kişilerin izin hakları saklı tutulmakla birlikte toplu izin dönüşünde ya da herhangi bir dönemde kullanamadıkları izini kullandırmak zorundadırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ