Devlet Destekleri

Aşı Pasaportu Nasıl Alınır?

  • 26 Temmuz 2021
  • 590 kez görüntülendi.
Aşı Pasaportu Nasıl Alınır?

Aşı Kartı Nasıl Alınır? Aşı Kartı Nereden Çıkar? Aşı Pasaportu Nereden Alınır? Tek Doz Aşı Olan Aşı Pasaportu Alabilir mi? 18 yaş altı Aşı Pasaportu Alabilir mi?

Tüm dünyada etkisini gösteren Covid 19 hastalığı hızla yayılmaya devam etmektedir. Uzmanlara göre Covid 19 virüsünün etkisini azaltabilecek en önemli silah aşı olmaktır. Bu sebeple artık ülkeler aşı olmayan insanların aşı olmasını sağlayabilmek için bir dizi yeni tedbirler almaya başlamıştır.

Bunlardan bazıları aşıya teşvik etmek için ücretsiz konser, tiyatro bileti veya farklı kampanyalardır. Ülkemizde henüz aşı olmayan kişilere karşı bir yaptırım bulunmamaktadır. Ancak bilim kurulunda aşı olmayan ve aşı pasaportu olmayan kişilere bir kısım yaptırımlar uygulamaktır. Bunlardan bazıları Kapalı mekanlara aşı pasaportu olmadan girişlerin yasaklanması ve sinema konser, tiyatro gibi toplu etkinlik alanlarının kullanımının engellenmesidir.

Aşı Kartı Aşı Pasaportu Aşı Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Bilindiği gibi aşı olmak isteyen vatandaşlar e devlet e nabız sisteminden randevu alarak aşı olabilmektedirler. Kişiye özel olan bu uygulama sayesinde hangi tarihte aşı olduğunuz ve 2. doz aşınızı hangi tarihte olacağınız hakkında bilgi alma şansına sahipsiniz. Covid 19 Aşısı olmak için randevu için isterseniz e devlet internet sayfasına girerek arama kısmına e nabız yazarak ulaşabilir, isterseniz de e nabız uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz.

E nabız uygulaması ana sayfasında Covid 19 Aşı durumu diye seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneği seçerek aşı bilginize ulaşabilir ve sayfanın en alt kısmında Aşı Pasaportu Oluştur seçeneğini seçerek Aşı Pasaportunuzu oluşturabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir kısıtlama olmadan rahat bir şekilde kısıtlamasız halde gezebilirsiniz.

2. Doz Aşı Tarihim Geçti

Bilindiği üzere Kovid 19 aşısının 2. doz aşı yaptırma zamanı 6 haftadan 4 haftaya kadar düşürüldü. Bu sebeple aşı olduktan sonra 2. doz aşınızın ne zaman yaptırmanız gerektiği sağlık kuruluşları tarafından size bildirilmektedir. E devlet uygulaması ya da e nabız sisteminden sadece 2. doz aşınızın zamanı geldiğinde randevu sistemi açılacaktır. Size bildirilen zamandan önce kesinlikle randevu alamazsınız. Bu sebeple sizin 2. doz aşı zamanınızı takip etmeniz gereklidir. Eğer 2. doz aşı zamanını geçirdi iseniz bile randevu hakkınız bitmemektedir. 2. doz aşı için herhangi bir zaman aşımı bulunmamaktadır. Ancak Covid 19 aşısının etkinliği için uzmanlar mutlaka belirlenen zaman dilimlerinde bu aşıyı yaptırmanızı önermektedir.