Devlet Destekleri

Seyahat Kısıtlaması Kalktı Çocuğum Kimle Seyahat Edebilir

  • 29 Mayıs 2020
  • 1.609 kez görüntülendi.
Seyahat Kısıtlaması Kalktı Çocuğum Kimle Seyahat Edebilir

18 yaş altı dedesiyle seyahat edebilir mi? 18 yaş altı abisiyle seyahat edebilir mi? 18 yaş altı ablasıyla seyahat edebilir mi? 18 yaş altı amcasıyla seyahat edebilir mi? 18 yaş altı halasıyla seyahat edebilir mi? 18 yaş altı akrabasıyla seyahat edebilir mi? 18 yaş Altı kısıtlama kalktı kiminle seyahat edebilir? Şehirler arası Seyahat kısıtlaması kalktı 65 yaş üstü seyahat edebilir mi? Şehirler arası Seyahat kısıtlaması kalktı 65 yaş üstü seyahat izin belgesi gerekir mi? Şehirler arası Seyahat kısıtlaması kalktı 18 yaş altı kimle seyahat edebilir? Şehirler arası Seyahat kısıtlaması kalktı 18 yaş altı tek başına seyahat edebilir mi?

18 Yaş Altı Akrabası ile Seyahat Edebilir mi?

İçişleri Bakanlığının dün yapmış olduğu açıklamada artık şehirler arası seyahat yasağı uygulamasının kalktığını duyurdu. Artık hiç bir şehire giderken 199 dan ya da e devletten izin belgesi alınmasına gerek kalmadan rahatça seyahat edilebilecektir. Ancak 18 yaş altı ve 65 yaş üstü için sokağa çıkma yasağının kalktığı duyuruldu. Bu sebeple 18 yaş altı çocukların seyahat edebilmeleri için herhangi bir izine gerek kalmamıştır. Ancak İçişleri Bakanlığının genelgesinde 18 yaş altının seyahat edebilmesi için şart koşulmuştur. 18 yaş altında bulunan çocuklar sadece anne veya babaları gibi 1. dereceden ebeveynleri ile seyahat edebileceklerdi. 18 yaş altı çocuk hiç bir şekilde dedesi, amcası, dayısı, teyzesi gibi bir akrabası ile seyahat edemeyecektir. Bu sebeple 18 yaş altı çocuklar sadece anne veya babaları ile birlikte seyahat edebileceklerdir. Anne veya baba dışında herhangi birisi ile seyahat ederlerse maalesef cezai işlem uygulanacaktır. 18 yaş altı çocukları anne ve babaları ile birlikle kararname çıktığı günden itibaren seyahat edebileceklerdir. 1 haziranı beklemeye gerek yoktur.

Seyahat Yasağı Kalkınca 65 Yaş Üstü Seyahat Edebilecek mi?

Her ne kadar seyahat yasağı kalktıysa bile 16 yaş üstü kişilerin ve 18 yaş altı çocukların sokağa çıkma yasakları devam etmektedir. Seyahat Yasağı kalktı ancak 65 yaş üstü seyahat etmek ister ise 199 dan ya da e devlet üzerinden seyahat izin başvuru belgesi alması zorunludur. Daha önce alınan kararda 65 yaş üstü vatandaşlar 1 sefere mahsus olmak üzere memleketlerine gidebilmeleri için izin verilmiş ve 1 ay boyunca geri dönüşleri yasaklanmıştı. 1 ay yasak bitmeden 65 yaş üstü seyahat edemez. 65 yaş üstü kişileri seyahat yazağı bitmeden de 2. bir yere yolculuk yapamaz. Eğer 1 ay içerisinde sokağa çıkma yasağı kalkmaz ise 199 ya da e devlet üzerinden seyahat izni almaları gereklidir.

18 Yaş Altı Kreşe Nasıl Gidebilir?

1 haziran itibari ile artık memurlar ve çalışanlar iş başı yapacağından dolayı kreşlerin ve bakım evlerinin açılması üzerine evde çocuklarını bırakmak için velilere herhangi bir izne gerek kalmamıştır. Çalışan anne veya babalar kreşe ya da bakıcıya çocuklarını bırakmak istediklerinde anne veya babası eşliğinde şehir içinde çocuklarını götürüp getirebilirler. 18 yaş altı çocuk tek başına ya da bir başkası ile şehir içi yolculuk edemez. Eğer yolculuk ederse cezai işlem uygulanacaktır.

Seyahat Yasağı Ne Zaman Kalkar?

Hükümet normalleşme adımları çerçevesinde korona ile mücadele kapsamında aldığı tedbirleri azaltmaya devam etmektedir. Risk gurubunda olduğundan dolayı vaka sayıları normalin altına düşünceye kadar sokağa çıkma yasağı devam edecektir.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Tüm ayrıntıları ile anlattığımız 199 ya da e devlet üzerinden seyahat izni nasıl alınır konulu yazımızı sitemizden inceleyebilirsiniz.