Devlet Destekleri

Sigortası Olmayan Muayene Olabilirmi

  • 09 Şubat 2023
  • Sigortası Olmayan Muayene Olabilirmi için yorumlar kapalı
  • 369 kez görüntülendi.
Sigortası Olmayan Muayene Olabilirmi

Hastaneye Gittim Borç Yüzünden Muayene Olamadım

Sigortası Olmayan Muayene Olabilirmi. Günümüzde işsizlik sayısı oldukça artmaktadır. Gerek ekonomik şartlar gerekse de iş durumu göz önüne alındığında her gün işsiz kalma ihtimalimiz var. İşşiz kaldım nasıl muayene olurum. İşsiz kalınca sigorta pirimini nasıl yatırırım . İşsizim hastaneye gittim borç çıktı ne yapabilirim. Hastanede borç yüzünden muayene olamıyorum. Sigorta pirimini nasıl öderim. Sigorta borç pirimini nasıl öderim. Gelir Tespit Nasıl Yaptırırım. İşsizim ailem muayene olabilir mi gibi sorularınızı sizler için araştırdık.

İşsiz Kaldım Muayene Olamıyorum.

Her çalışanın aylık maaşının bir bölümü sigorta pirimi olarak kesilmektedir. Sigortası Olmayan Muayene Olabilirmi. Bu sayede kendimiz ve ailemiz rahatça hastanelerden sağlık hizmeti alabilmektedir. Ancak işsiz kalınca maalesef sigorta pirimimiz yatmadığından dolayı devlet hastaneleri bu borç yüzünden muayene etmemektedir. Bu sebeple eskiden yeşil kart olarak bilinen uygulama artık Genel sağlık Sigortası kapsamına alınmıştır. Eğer işsiz kalırsanız hiç beklemeden size en yakın yerde bulunan il de iseniz il sosyal yardımlaşma vakfına, eğer ilçede iseniz kaymakamlık bünyesinde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek gelir tespit yaptırmanız gerekmektedir.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gittiğinizde gelir tespit bürosuna gitmeniz gerekmektedir. Gelir tespit bürosunda size gelir ve gideriniz olduğu form verilecektir. Bu formda aklınıza gelecek her türlü gelir ve gideriniz (eğitim gideri, yol parası, giyim gıda masrafı, kira masrafı eğlence masrafı) hakkında bilgileri doldurmanız istenmektedir. Burada dikkat etmeniz nokta sizin Genel Sağlık Sigortası kapsamında ne kadar pirim ödemelisiniz. Gelirinize göre değil giderinize göre hesaplanmaktadır. Eğer sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının verdiği bu forma gelirim hiç yok ama örnek veriyorum giderim 5000 TL şeklinde doldurmanız halinde sanki 5000 TL geliriniz varmış gibi hesaplanır ve sigorta piriminiz yüksek çıkacaktı.

Hiç Gelirim Yok Nasıl Yeşil Kartlı Olurum?

Artık herhangi bir geliriniz olmaması yeşil kartı olarak pirim ödemeden ücretsiz sağlık hizmeti alamazsınız. Genel Sağlık Sigortası pirimleri hesaplanırken kendi hanenizde kişi başına düşen gelirinizin 609 TL den fazla olmaması gerekmektedir. Sigortası Olmayan Muayene Olabilirmi. Eğer gelir ve giderinizin toplamını ailenizde aynı soyadını taşıyan kişilere böldüğünüzde çıkan sonuç 609 TL den fazla ise gelir ve giderinize göre aylık para ödemeniz gerekmektedir.

Aynı Evde Kardeşim Var O Çalışıyor Ben Çalışmıyorum Ne Olur?

Eğer aynı evde ikamet eden anne babanız veya kardeşiniz varsa gelir tespit yapılır. Maalesef onların aldıkları maaş da size gelir olarak yazılmaktadır. Bu sebeple daha fazla bir tutarda ssk genel sağlık sigortası pirimi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yeni çıkan yasa ile aynı soy bağına sahip kişiler aynı ikamet adresini paylaşıyorsa eve giren tüm gelir kişi sayısına bölünür ve sigorta pirimi ona göre belirlenir.

Sgk Prim Borcundan Dolayı Muayene Olamadım. Yeşilkartlı Nasıl Olurum

İşsizim Eşim ve Çocuklarım Hastaneye Gidebilir mi?

Eğer işsizseniz ve sigorta pirimi yatırmıyorsanız ve hala gelir tespit yaptırıp genel sağlık sigortası sistemine dahil olmadı iseniz eşiniz hastanede muayene olamaz ancak 18 yaşına kadar olan çocuklarınız devlet tarafından ücretsiz bir şekilde sigortalanarak hastaneye gidip muayene olabilir.

Hastane Gittim Borç Yüzünden Muayene Olamadım. Borç Ödemeden Muayene Olamazmıyım?

Bu soruyu örnekle açıklarsak 1 senedir işsizsiniz ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmelisiniz. Genel sağlık sigortası yaptırmayarak gelir tespit formunu doldurmadınız. Daha sonra hastaneye gittiniz ve size muayene olamazsınız dediler.  Yeni çıkan yasa ile kişiler gelir tespit yaptırmadığı takdirde otomatik olarak genel sağlık sigortası sistemine katılır. Aylık olarak para ödemesi istenir. En düşük 76 lira olarak belirlenen bu ücreti 12 ay sonunda sizden 912 lira olarak ödemeniz istenmektedir. Bu tutarı ödemeden de muayene olamazsınız. Ancak belirli periyotlarda genel sağlık sigortası pirim borcu affı çıkmaktadır. Bu afları kaçırmamanızı öneririz.

Genel Sağlık Sigortası Pirimleri Ne Kadar?

En düşük gelirli yani asgari ücretin 3de biri kadar olan 676 TL den düşük bir gelir yada gidere sahipseniz her ay 76.74 TL ödemek zorundasınız.

Çocuğum İşsiz Hastanede Muayene Olamıyor

Eğer 18 yaş üstünde çocuğunuz varsa ve okumuyorsa maalesef sizin üzerinizden sigortalı olamıyor. Eğer üniversiteden mezun ise okul bitiminden 2 yıl sonraya kadar sizin üzerinizden sigortalı olur. Hastanede muayene olabilmektedir. Ancak daha sonra sizin yanınızda kaldığınızdan dolayı aylık geliriniz önemlidir. Ne kadar çoksa o kadar fazla sigorta pirimi ödemek zorunda olduğunu unutmayalım.

SSK Pirim borcu sorgulama Nasıl yapılır?

e-devlet üzerinden sigorta pirim borçlarınızı öğrenebilirsiniz.