Devlet Destekleri

Asgari Ücretle Ne Kadar Kredi Çekebilir

  • 06 Ekim 2020
  • 772 kez görüntülendi.
Asgari Ücretle Ne Kadar Kredi Çekebilir

Asgari Ücretle Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Günümüzde Asgari Ücret 2300 TL’dır. Geçinmek için bir hayli zor rakam. Her geçen gün yetkililer ülke olarak kişi başı düşen milli gelir 10.000 Dolar seviyesine yaklaştığını söylese de maalesef bu asgari ücretliye yansımamaktadır. Milli gelirin artması zengin fakir arasındaki uçurumun artmasına sebep olmaktadır. Bu da hayat şartlarının pahalılaşmasına sebep olmaktadır.

Maalesef hayat şartlarının pahalılaşması en fazla asgari ücretle geçinen insanlara zararı dokunmaktadır. Kira, fatura, yiyecek içecek vb. masraflar biriktikçe ödeme gücümüz gittikçe azalmaktadır. Ödeyemediğimiz zamanda mecburen bankanın kapısını çalarız.

Peki Asgari Ücretle çalışan Birisi Ne kadar İhtiyaç Kredisi Kullanabilir?

Öncelikle kredi çekecek olan asgari ücretlinin banka sicilinin iyi olması gerekmektedir. Bankaya olan borçlarını düzenli olarak ödemesi, Kredi Kartının ödemelerini aksatmaması gerekmektedir. Dikkat edelim ki kredi kartının asgari tutarının ödenmesi banka sicil notuna olumsuz yansımaktadır. İhtiyaç kredisi çekmeden önce bankaların faiz oranlarını iyi araştırmamız gerekmektedir. Hiç üşenmeden banka banka dolaşıp ne kadar ve hangi faiz oranında kredi verdiklerini iyi araştırmak gerekir. Belki aylık oranda ödeyeceğimiz tutarda az bir fark olarak görünebilir ama uzun vadede ödeyeceğimiz faiz oranı artmaktadır.

BDDK ‘nın düzenlemesine göre kredi çekmek için kişinin aylık elde ettiği net kazanca bakılır. Günümüzde asgari ücret 2300 TL dir. Kredi çekebilmek için aylık net kazancımızın yarısı kadar ödeme yapabiliriz. Yani 2300/2= 1150 Türk Lirası. Yani kredi için aylık ödeyebileceğimiz maksimum tutar 1150 TL dir. İhtiyaç Kredisi için vade oranı 48 aya kadar çıkmaktadır. Bankadan çekebileceğimiz maksimum tutar ise 1150*48=55200 TL dir. Eğer banka kredi siciliniz düzgünse bu tutar bankanın insiyatifi ile 40.000 TL ye kadar ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Asgari Ücretle çalışırken eğer eşiniz de aynı maaşı alıyor ise eşiniz size kefil olması durumunda çekeceğiniz kredi oranı artmaktadır. Ancak unutmayalım ki evli kişiler kredi çekerken mutlaka eşinin muvakkatı istenmektedir. Kredi çekerken bunu göz önünde bulundurmayı unutmayın. Kredi çekerken avantajlı olmak istiyor iseniz ara ödeme seçeneğini kullanabilirsiniz. Ara ödeme yaptığınızda geri ödeme faizi oldukça düşmektedir. Bu sayede ister vade sayısını azaltabilir isterseniz aylık ödeme miktarını arttırabilirsiniz.