Devlet Destekleri

E Devletten Adres Değiştirmek

  • 17 Ağustos 2021
  • 885 kez görüntülendi.
E Devletten Adres Değiştirmek

İnternetten adres değişikliği nasıl yapılır? E devletten adres değişikliği Nasıl Yapılır? Nüfusa gitmeden adres değiştirmek. Nüfusa Gitmeden ikametgah değiştirmek

Son zamanlarda nüfus müdürlüklerinden yoğunluk sebebi ile randevu almak oldukça zorlaştı. Ancak e devlet sistemi artık adres değiştirmek için nüfus dairesine gitmenize gerek kalmadan değişiklik yapmanıza izin veriyor. Ancak belirli kriterleri bulunmaktadır. Eğer taşınacağınız adreste kimse oturmuyor ise herhangi bir sorun ile karşılaşmıyorsunuz. Eğer adres taşıdığınız yerde oturan birisi var ise muvafakat gerekmektedir. Bu sistem de cep telefonuna gelen onay koldu ile çözülmüştür. E devlet üzerinden yaptığınız adres değişikliği hemen onaylanmakta ve beklemeden ikamet adresinin değiştiğini göreceksiniz.

E devletten Adres Değişiği Nasıl yapılır?

1– Öncelikle e devlet sitesine giriş yapmanız gereklidir. 18 yaş altı çocuklar tek başına adres değiştiremez. Anne veya babasından birisinin e devleti ile giriş yapmanız gereklidir. E devlet şifreniz yok ise PTT üzerinden kolaylıkla şifre alabilirsiniz.

2- e devlet sitesine giriş yaptıktan sonra “üst tarafta bulunan arama kutusuna” “adres değişikliği” yazdıktan sonra Adres Değişikliği Bildirimi (Boş Konuta) bölümünü seçiniz.

3- Açılan ekranda 2 seçenek bulunmaktadır. Eğer sadece kendinizin adresini değiştirecek iseniz “Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım.” eğer sadece tüm ailenizi ya da çocuğunuzun ikametini değiştirmek istiyor iseniz ” Kendim ve aynı konutu paylaştığım aile fertleri için adres bildiriminde bulunacağım.” kısmını seçmeli ve hangi tarihte taşındığın tarihi seçmeniz gerekmektedir.

3- Taşınma tarihini seçtikten sonra ilerle deyin ve üst kısımda kendi kimlik bilgilerinizi göreceksiniz. Eğer kendiniz ile birlikte sadece çocuğunuzun adresini değiştirecek iseniz alt kısımda çocuğunuza ait Tc kimlik numarası ad soyad yazdıktan sonra “ekle” seçeneğini tıklayın. Ekle dedikten sonra yukarıda bulunan sizin bilgilerinizin altına çocuğunuzun bilgilerinin geldiğini göreceksiniz.

4- İleri dedikten sonra “Adres Bildirimi” yeri tıklayın ve taşınmak istediğiniz adres bilgilerini yazın. Daha sonra bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra sms onay kısmını seçin ve adınıza kayıtlı olan cep telefonu numaranızı girin.

5- Cep telefonunuza gelen onay kodunu e devlet sistemine yazın ve onayla dedikten sonra artık adresiniz başarılı bir şekilde değişmiştir.

Boş Adres Bulmak

Tüm TC vatandaşlarının mutlaka e devlet sisteminde adresinin kayıtlı olması zorunludur. Eğer adresiniz yok ise ceza uygulanır. Ancak eğer bir semte taşınmak istiyorsanız ve boş bir adres bulmak istiyor iseniz bunu bilen tek kişi bağlı olduğunuz muhtardır. Eğer kiralamak için seçtiğiniz muhitte adres arıyor iseniz bilecek tek kişi mahalle muhtarıdır.

Sadece Çocuğumun Adresini Taşıyabilir miyim?

Evet. anne veya baba kendisi ile birlikte çocuğunu istediği bir adrese taşıyabilir. Ancak Okul Kaydı İçin Adres Değişikliği yapmak için yasal olmayan yollar ile adres değişikliği yapar ve tespit edilmesi halinde cezai işlem ile karşılaşırsınız.