Devlet Destekleri

Emekli Faizsiz Kredi Çekebilir mi?

  • 13 Ocak 2020
  • 1.391 kez görüntülendi.
Emekli Faizsiz Kredi Çekebilir mi?

Emekli Faizsiz Kredi Çekebilir mi?

Emekli Faizsiz Kredi Çekebilir mi? Emekliye faizsiz kredi hangi banka veriyor. Emekli faizsiz ne kadar kredi kullanabilir? Emekli kredi için en avantajlı banka hangisi? Emekliye en düşük faiz oranlı krediyi hangi banka verir?

2020 yılında emeklilerin faizsiz kredi kullanabilmelerinin bazı önemli ayrıntıları bulunmaktadır. Şu anda Albaraka Türk Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf bank ve Ziraat bankası emekliler için çok cazip fırsatlarla ihtiyaç kredisi vermektedir.

Emekli Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir?

Öncelikle kredi kullanmak isteyen emeklinin banka sicilinin temiz olması ve findeks kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Emeklinin kredi çekinceye kadar banka ile yaptığı işlemlerde herhangi bir gecikme ya da ödeme yapmama gibi durumunun olmaması gereklidir. Bankacılık sektöründe özetle kara listeye girmemiş olması gerekmektedir.

Diğer bir önemli kriter ise yaş kısmıdır. Emekli olan kişinin yaş sınırının 80 in üzerinde olmaması şart tutulmuştur. Kısaca eğer 80 yaş ve üzerinde iseniz hiçbir şekilde kredi kullanamazsınız. Ayrıca emeklinin kredi çekerken kullanabileceği en uzun vade sınırı 48 ay olarak belirlenmiştir. Emekli kredi çekerken aylık ödeyebileceği tutar maaşının yarısından fazlası olamaz. 2000 TL emekli maaşı alan bir kişinin ortalama aylık ödeyebileceği maksimum tutar 950 TL civarında olacaktır. Eğer emekli kredi çekerken ipotek göstermek isterse eğer evli ise mutlaka eşinin rızası olmalı ve ipotek şerhi konulurken eşinin de imzası olmak zorundadır.

Emekli İçin En Uygun Faiz Veren Banka Hangisidir?

2019 yılında 2.50 lere kadar artan kredi faiz oranları 2019 yılının sonlarına doğru %0.99 a kadar düşmüştür. İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen emekliye şu anda en uygun faizi Ziraat bankası ve Vakıf Bank vermektedir. Konut kredilerinde ise bu orana daha da düşmektedir.

Emeklinin Maaşına Haciz Konulur mu?

Hükümetin daha öncelerde yapmış oldukları yasalarla emeklinin maaşına hacizin konulmayacağını belirtmesine rağmen bankalar emeklilere kredi verirken sözleşme imzalatmaktadırlar. Bu sözleşmede kredi çeken emekli kendi rızası ile maaşına haciz konulabileceğini belirtmiş olmaktadır. Bu sebeple bankalar emeklinin maaşına haciz koyabilmektedir. Her ne kadar yasal olarak emeklinin maaşına haciz konulamama yasası olsada maalesef bankalar bu sözleşme sayesinde emeklinin maaşına haciz koyabilmektedir. Emekli kredi çekerken bu sözleşmeyi imzalamadığı takdirde ise maalesef kredi başvurusu olumlu sonuçlanmamaktadır.

Emekli Maaş Promosyonu Nasıl Alırım?

Çalışan kişilerin iş yerlerinin bankalar ile yaptığı maaş karşılığı promosyon parası daha önceden emekliler faydalanamıyorlardı. Ancak son çıkan yasa ile birlikte artık emeklilerde maaş promosyonu alma hakkına kavuştular. Emekliler artık bankalar ile anlaşarak 3 yıl aynı bankadan maaş alma karşılığında maaşlarına göre maaş promosyon parası alabilmektedir. Bu tutar emeklinin aldığı maaş ile paralel olarak değişmektedir.

Eğer maaşınız 1000 TL nin altında ise 300 TL maaş promosyonu alabilirsiniz.

Eğer 1000 TL ile 2000 TL arasında maaşınız var  ise 375 TL maaş promosyonu alabilirsiniz.

Eğer 2000 TL nin üzerinde bir maaş alıyorsanız 450 TL tutarında maaş promosyonu alabilirsiniz.

Emekli Maaş Promosyonuna Nasıl Başvuru Yapılır?

Emeklinin aldığı maaşa göre yararlanabileceği promosyon tutarları yukarıda belirtilmiştir. Kişi öncelikle maaş almak istediği banka şubesine giderek TC Kimlik Kartı ile birlikte bankaya başvuru yaparak 3 yıl karşılığında sadece o banka ile çalışacağını taahhüt ederek başvuru yapabilir. Emekli maaş promosyonu başvurunuzun onaylanmasından sonra hesabınıza otomatik olarak yatmaktadır.