Devlet Destekleri

Hasat Öncesi Pestisit Denetimi Nedir?

  • 10 Aralık 2018
  • 1.950 kez görüntülendi.
Hasat Öncesi Pestisit Denetimi Nedir?

Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hasat öncesi pestisit denetimi oldukça önemlidir. Üreticilerin ürünlerini hasat etmeden önce kullanmış oldukları zirai ilaçların ürün üzerinde herhangi bir insan sağlığına zararlı olup olmadığının kontrol edildiği denetim sistemidir. Pestisit Nedir? Kalıntı Nedir? İlaç Kalıntısının Nedenleri nelerdir? Hatalı zirai ilaç kullanım nedenleri nelerdir? Zirai ilaç kalıntısını önlemenin yolları nelerdir gibi soruların cevabını sizler için araştırdık.

Pestisit Nedir?

Pestisit kısa anlamı ile çiftçilerin ürünlerini üretirken zararlı organizmalara karşı engelleme ve kontrol altına alma ya da zararlarını azaltmak sebebi ile kullanılan karışımlardan oluşan bir nevi kimyasal zirai ilaçtır. Kalıntı nedir sorusunun cevabı ise çiftçilerin bitkisel ürün üretirken kullandıkları zirai ilaç maddelerinin ürünü hasat ederken üzerinde kalıp kalmadığına kalıntı denir.

Zirai İlaç Kalıntıların Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle bilinçsiz bir şekilde zirai ilaç kullanılmamalıdır. Ayrıca zirai ilaç aldıktan sonra nasıl, ne şekilde ve ne kadar miktarda kullanılması gerektiğini gösteren ilacın etiket bilgileri doğru okunmalı ve incelenerek uygulanmalıdır. Aksi takdirde zirai ilaç kalıntısından kurtulamazsınız. Ayrıca zirai ilaçları doğru mevsim zamanında ve yeterli miktarda dozda kullanılmalıdır. Zirai ilaç uygularken kullandığınız makinede önem arz etmektedir. Doğru bir ilaç makinası kullanılmalı ve ilaç verme miktarı doğru ayarlanmalıdır. Zirai ilacı ürüne verdikten sonra mutlaka hasat öncesi gereken kadar beklenmeli ve daha sonrasında ürün hasat edilmelidir. En önemli kural ise kafamıza göre ilaç kullanmamalıyız. Mutlaka ziraat mühendisleri tarafından kontrol edildikten sonra ekilen ürünümüzün ihtiyacına göre ilaç kullanmalıyız.

Yanlış Zirai İlaç Kullanımı Sonrası Karşılaşılan Zararlar Nelerdir?

Öncelikle çiftçilerin ürününün mutlaka bir uzman tarafından incelenmesi gereklidir. Eğer çiftçinin ektiği ürünün ihtiyacı olan ilaç dışında bir zirai ilaç kullanım sonucunda faydadan çok zarar görülür. Yeterli miktarda ürün hasat edemezsiniz. Bitkileri ve ürün üzerinde kalıcı ve insan sağlığına zararlı kalıntılar kalır. Bu durumda yetkili merciler tarafından yapılan denetimde ürününüz onay alamaz ve ektiğiniz tüm mahsul elinizde kalır. Ektiğiniz tarla ve doğal kaynak suları zehirlenir. Verim kaliteniz mutlaka düşer.

Zirai İlaç Kalıntısını Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

Öncelikle ihtiyacımız olan zirai ilacı kesin ve net olarak belirlemeliyiz. Zirai ilacı aldıktan sonra kullanma kılavuzunu okuyarak ihtiyaç kadarını doğru ekipmanlarla kullanmalıyız. İlaçlama makinasını kullanmadan önce mutlaka doz ayarını yapmalısınız. İlaçlama yaptıktan hasat süresine kadar kullanma kılavuzunda belirtilen zaman kadar mutlaka bekleyin. Birisinin tavsiyesi üzerine ilaç kullanmayın mutlaka uzman kişiden bilgi alarak zirai ilaç kullanın.

Pestisit Zirai İlaç Kalıntısı Denetimini Kim Yapar?

2012 yılından itibaren Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından hasat öncesi pestisit denetimleri yapılmaktadır. Bu sebeple 81 ilde kurulan denetim mekanizması sayesinde ürün haşatından önce yetkili kişilerce numune alınarak bakanlığa ait laboratuvarlarda denetim işlemi yapılmaktadır. Eğer analiz sonucunda ürününüz de kimyasal zirai ilaç kalıntısı bulunması durumunda idari para cezasının yanı sıra ürünleriniz imha edilmekte olduğunu unutmayalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ