Devlet Destekleri

İsdem Kullanım Klavuzu

  • 04 Mart 2021
  • 1.032 kez görüntülendi.
İsdem Kullanım Klavuzu

İsdem Kullanım Klavuzu. İsdem Denetim Nasıl Yapılır?

Artan Korona vakaları sebebi ile İçişleri Bakanlığı İlçe Salgın Denetim Merkezi İsdem Kurulmuştur. İsdem sayesinde görevlendirilen kişiler İş yerlerini kolayca denetleyebilmektedir. İsdem sayesinde denetim sonucu online olarak yetkili birime aktarılacaktır. Nasıl denetim yapacağınız hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

1- Öncelikle https://isdem.ng112.gov.tr/NG112-Isdem/ adresine giriş yapmanız gereklidir. Admin tarafından herkesin cep telefonuna şifresi gelecektir. Kullanıcı adı olarak TC Kimlik Numaranızı, Şifre olarak da cep telefonunuza gelen şifreyi girmeniz gereklidir.

2- Açılan ekran sizin denetim modulünüzdür. Bu modülde sol tarafta bulunan “Kontrol İşlemleri ” bölümü üzerinde bulunan ” DENETİM İŞLEMLERİ ” Kısmını kullanmanız gereklidir. Bu bölümde ilçenizde veya sorumlu olduğunuz tüm bölgelerde yapmış olduğunuz denetimlerin girişi yapılmaktadır.

3- ” Denetim İşlemleri ” bölümünden ” Yeni Denetim Kısmını ” seçtiğinizde sağ tarafta yeni bir ekran açılacaktır.

  • İhbar Türü kısmı hangi tür iş yerini denetlediğinize dair genel başlıklar bulunmaktadır. Örneğin avm, beyaz eşya, çay bahçeleri, bakkal market gibi.
  • İşletme Adı/ Türü kısmına işyerinin adını yazmalısınız.
  • Karekod Oku kısmı eğer iş yerinin ruhsatında kare kod var ise, bu kodu okuttuğunuzda işyeri bilgileri otomatik olarak gelmektedir. Eğer kare kod yok ise vergi numarası ve şube kodunu manuel olarak yazabilirsiniz.
  • Denetim açıklamasına eğer iş yerinde gördüğünüz korona tedbirlerine uyulmayan durumlar var ise manuel olarak denetim açıklama kısmına yazmanız gereklidir.
  • Ekip Kısmını İş Yeri Denetim Ekibi olarak seçiniz.
  • Denetim Sonucu: Bu kısımda cezai işlem ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. 1. ihlal, 1 gün faaliyetten men  gibi kısımlar bulunmaktadır. Denetlediğiniz iş yerine ait daha önce denetim var ise ” Önceki Denetim ” kısmını seçerek görebilirsiniz.

4- En önemli kısım ise en sağ tarafta bulunan ” Denetim Raporu” Bölümüdür. Bu bölümde iş yerinin hangi tedbirlere uyması gerektiğine dair bilgiler bulunmaktadır. Eğer iş yeri denetim raporunda bulunan maddelerden birini yapmadı ise uyarabilir ya da cezai işlemde bulunabilirsiniz. Formu doldurduktan sonra Kaydet ve Kapat seçeneğini tıklayınız.

5- İşleminiz tamamlandıktan sonra ” Kaydet ” seçeneği ile denetimi tamamlayabilirsiniz.

İş yerleri denetiminin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Her denetlenen iş yerinin İSDEM sistemine giriş yapmanız gereklidir.

İsdem Şifremi Unuttum. İsdem Sisteme Giriş Yapamıyorum

İsdem sistemi kullanıcı adı ve şifreniz yetkili kişi tarafından oluşturularak cep telefonunuza sms ile gelmektedir. Eğer şifrenizi unutursanız yapmanız gerekenler:

1-  İsdem ana sayfasında bulunan şifremi unuttum kısmını seçiniz. https://isdem.ng112.gov.tr/NG112-Isdem/acil-destek/forgotpassword.xhtml

2- Açılan sayfaya TC Kimlik Numaranızı ve adınıza kayıtlı cep telefonu numarasını başına 0 koymadan yazın.

3- cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu girdikten sonra yeni şifre oluşturabilirsiniz.