Devlet Destekleri

Kredi Kartına Hes Kodu Tanımlama

  • 12 Ocak 2022
  • 1.012 kez görüntülendi.
Kredi Kartına Hes Kodu Tanımlama

Kredi Kartına Hes Kodu Nasıl Tanımlanır? Hes Kodu Kredi Kartınıza Tanıtmak. Otobüse Binmek İçin Kredi Kartıza Hes Kodu Nasıl Tanımlanır? Kredi Kartınıza Hes Kodu Nasıl yüklenir? Kredi Kartı ile Otobüs Parası Ödenir mi?

Artan korona virüs vakaları sebebi ile artık hemen hemen her yere giriş için hes kodu gerekmektedir. Hes kodu olmayan vatandaşlar özellikle Avm, tiyatro, sinema, maçlar gibi yerlere giriş yapamamaktadır. Ancak her gün kullandığımız toplu taşıma araçlarına da hes kodu zorunluluğu getirilmiştir. Her il veya ilçede toplu taşıma araçlarının kullandığı bilet yerine geçen sistem bulunmaktadır. Bu yazımızda özellikle büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlarımızın kullanmış olduğu otobüs kartında para kalmadığında mağdur olmamaları için kredi kartınıza hes kodu tanımlamanın nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak inceledik.

İstanbul Kart Kredi Kartına Hes Kodu Tanımlamak

İstanbul’da toplu taşıma araçlarında İstanbul Kart kullanılmaktadır. İstanbul kartınıza hes kodu tanımlamak için https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul adresine giriş yaparak kullanıcı kaydı açtırmanız gereklidir. Kullanıcı ve şifre işlemini tamamladıktan sonra hayat eve sığar uygulamasında bulunan Hes Kodlarım kısmında yazan kodu yukarıda bulunan adrese giriş yaparak hes kodunuzu İstanbul Kartınıza tanımlayabilirsiniz.

İstanbul Kredi Kartınıza Hes Kodu tanımlama yapmak için yukarıda bulunan siteye giriş yaparak Kart Numarası yazan yere istanbul kart numaranızı değil, kredi kartı numaranızı yazarak kredi kartınıza hes kodu tanımlayabilirsiniz.

Ankara Kart (EGO) Kredi Kartına Hes Kodu Tanımlamak

Ankara Kart Ego Toplu Taşıma için kullanılan EGO kartınıza hes kodu tanımlamak için www ego gov tr adresine giriş yapmanız gereklidir. Online işlemler menüsünden Hes Kodu tanımlama kısmına giriş yaptıktan sonra Hayat eve Sığar uygulamasından aldığınız hes kodunuzu kredi kartınıza tanımlama yapabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta gerek istanbul kart olsun gerek Ankara Kart EGO olsun, hes kodunuzu ya kredi kartınıza ya da normal otobüs kartınıza yükleme yapabiliyorsunuz. Aynı anda her ikisine de hes kodu tanımlaması yapamıyorsunuz. Kredi kartınıza ya da otobüs kartınıza hes kodu tanımlaması yaparken hangi kartı kullanıyor iseniz hes kodunuzu o karta tanımlamanızı öneririz. Aksi takdirde geçersiz kart uyarısı alırsınız.

Kredi kartınıza Hes kodu tanımlaması yaparken Tc kimlik numarası ile kart sahibinin aynı kişi olması gereklidir. Başkasının kredi kartınıza hes kodu tanımlaması yapamazsınız.