Devlet Destekleri

Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri 2. Bölüm

  • 12 Aralık 2019
  • 1.635 kez görüntülendi.
Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri 2. Bölüm

Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri kapsamında 84 projeye 113 Trilyon Hibe yapılacağını bir önceki yazımızda açıkladık. Ancak Hibe Başvuru süresinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hibe Kredi Nasıl başvuru yapılır. Hibe projesine başvuru koşulları nelerdir gibi sorularınızı açıklayacağız. 5 makale şeklinde açıklayacağız. 1. Aşama 10 adımda teklif alma konusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

10 Adımda Teklif Alma

Öncelikle Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri kapsamında belirlemeniz gereken konu 8. Si açıklanan programda hangi alanda desteklemenin yapılacağını bilmemiz gereklidir. Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri Kurumu tarafından yayınlanan Uygun Harcamalar listesinin incelenmesi ile  kararınızı vermelisiniz. Eğer projeye uygun birden fazla teklifiniz var ise her bir birim için farklı teklif vermelisiniz. Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri kapsamında genel olarak 4 alanda hibe programından faydalanabilirsiniz. Bunlar sırası ile;

  • Yapım İşleri
  • Makine ve Ekipman Alımı
  • Hizmet Alımı
  • Görünürlük Harcamaları

Size Uygun Proje Alanı Belirledikten Sonra alacağınız ürün için piyasa araştırması yapmak zorundasınız. Avrupa birliği fonunundan kaynaklı olduğundan dolayı piyasa araştırmanızın ortalama değerinin avro cinsinden belirlemeniz gereklidir. Avro kurunu ise merkez bankasının güncel alım satım oranına göre tespit etmelisiniz. Burada önemli olan 20 bin avronun üzerinde mi yoksa 20 bin avronun altında bir tutarın olduğu tespit edilmesi gereklidir.

Teknik Şartnamenin Hazırlanması

Bu alanda makine ekipmanı almanızda dikkat edilmesi gerekenleri inceledik. Her istediğiniz makine ekipmanı maalesef alamıyorsunuz. Daha önce belirttiğim uygun harcama listesinde belirtilen makine ve ekipmanın sağlaması gereken özellikler ayrıntılı olarak belirlenmiştir. Daha sonra teknik şartname hazırlanma kısmına geçilir. Teknik şartnamede alınması planlanan makine ve ekipmanın her teknik özelliğinin ayrıntılı olarak yazılması gerekmektedir. Bu özellikler ile birlikte keşif özeti hazırlanır. Süre olarak bir önceki yazımızda belirtilen süreler geçerlidir.

Tekliften Sonra proje maliyetine göre 20 bin avronun üzerindeki tutarlar için en az 3 tedarikçi firmaya, eğer 20 bin avronun altında ise en az 1 tedarikçi firmaya teklif gönderilir. Ancak yapım işiniz var ise meblanın tutarına bakılmadan tek teklif yapılır. Daha sonra firmanın verdiği bilgileri göre tüm hesaplamalar kontrol edilir.

Eğer tüm işlemleri uygun yaptığınız takdirde projeniz onaylanmaktadır.

RESMİ Avrupa Birliği Kırsal Kalkındırma Destekleri Müdürlüğünün slayt olarak hazırladığı bilgi formunu buradan indirerek inceleyebilirsiniz. Ayrıca Konu İle İlgili Diğer Bilgilendirme yazılarımızı Sitemizden takip Edebilirsiniz.