Devlet Destekleri

Banka Borcundan Dolayı Neleri Haciz Edebilir.

  • 26 Temmuz 2021
  • 512 kez görüntülendi.
Banka Borcundan Dolayı Neleri Haciz Edebilir.

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Neleri Haciz Edebilir.

Günümüzde banka ile işi olmayan yoktur herhalde. Herkesin en az 1 adet kredi kartı bulunmakta. Yada hayalini kurduğumuz ev yada araç için bankadan kredi çekmekteyiz. Tabiki bankadan kredi çekerken ödeme gücümüzü dikkate almamız gerekir. Nasıl olsa bir şekilde öderim diye düşünürsek ilerde banka ile sorun karşı karşıya kalabiliriz.

Borcumuzu ödeyemediğimizde bankadan borç ödemesi için art arda ihtar verilir ve borcu ödememiz için süre verilir. Eğer bu borcu ödeyemezsek banka haciz işlemi başlatır.

Banka Neleri Haciz edebilir?

28344 Sayılı İcra ve İflas kanununda bankanın icra edebilecek maddeler belirtilmiş.  Bu kanunda kişinin evindeki temel ihtiyaç malzemelerinin haciz edilemeyeceği belirtmiştir. Yani evdeki ocak fırın Televizyon gibi temel ihtiyaç ürünlerinin haciz edilemeyeceğini söyler. Eğer evinde ikinci bir televizyon, ikinci bir fırın ya da ocak varsa bunlar lüks tüketime girdiğinden bu eşyalar haciz edilebilir.

Ancak borcumdan dolayı oturmuş olduğum evin haciz edilemeyeceği şeklinde bir düşünce hakim. Bu tamamen yanlış bir fikir. Eğer alacaklı talep ederse borçlunun oturmuş olduğu evin icra yolu ile satışını isteyebilir.

2012 yılında çıkarılan 28344 sayılı icra ve iflas kanununda haciz edilebilecek taşınır ile ilgili kanun

  1. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedenî çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,
  2. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,”
  3. Borçlunun haline münasip evi
  4. Öğrenci bursları

Tüm bunlar ile karşılaşmamak için banka ile anlaşma yolunu seçmemiz en iyi yol. Banka mutlaka sizinle uzlaşmaya varmak isteyecektir. Tüm bu resmi prosedür ile uğraşmak banka için sadece zaman kaybı.

Haciz İşlemi Nasıl Başlar?

Haciz işlemi başlamadan önce mutlaka size yazılı ihtarname yollanacaktır. Şayet tebligat esnasında evde değilseniz kapınıza ihbar kağıdı yapıştırılmakta ve ihbarname bağlı bulunduğunuz mahalle muhtarına yapılacaktır. Muhtara yapılan tebligat size haciz işleminden kurtarmayacaktır. Muhtarın sizin adınıza tebligatı alması sizing de bu haciz işleminden haberdar olmanız anlamına gelmektedir.

İcra ihbarnamesini almanızdan itibaren icra dairesine başvurarak borcunuzu ödeyeceğinizi belirterek alacaklı ile anlaşma yoluna giderek icra işlemini durdurabilirsiniz.

Eğer düzenli bir işiniz varsa banka borcunuza karşılık e-haciz işlemi başlatabilir. E-haciz işleminden itibaren maaşınıza yada bankada bulunan nakit paranıza bloke konulabilir.